لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

کیم یو جونگ خواهر و جانشین احتمالی رهبر کره شمالی کیست


کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که ایالات متحده گزارش ها درباره سلامت «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، را ارزیابی می کند، مقام های دولتی و کارشناسان می گویند واشنگتن به کارزار تحریم ها و فشار علیه پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به صدای آمریکا گفت: «ما به دعوت از کره شمالی برای پرهیز از اقدامات تحریک آمیز، عمل به تعهداتش طبق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازگشت به مذاکرات پایدار و محتوایی در راستای عمل به سهم خود در تحقق خلع سلاح هسته ای کامل ادامه می دهیم.»

هر چند کره جنوبی گزارش های متعدد درباره مرگ احتمالی کیم را تکذیب کرده و اصرار دارد هیچ تحرک غیرمعمولی در کره شمالی در جریان نیست، تحلیلگران نسبت به سوابق «کیم یو جونگ» خواهر جوانتر رهبر کره شمالی که یکی از مورد اعتمادترین مشاوران او است، علاقه نشان می دهند.

هری کازیانیس، مدیر ارشد مطالعات کره در اندیشکده محافظه کار «مرکز منافع ملی»، می گوید: «خانم کیم طی سال های گذشته به آرامی برای مسئولیتی بزرگتر آماده می شد.»

کیم یو جونگ کیست؟ چرا بسیاری او را در صورت مرگ کیم جونگ اون رهبر بعدی کره شمالی می بینند؟

خواهر رهبر کره شمالی اخیرا به عنوان عضو علی البدل کمیته مرکزی قدرتمند «حزب کارگر» حاکم ارتقاء پیدا کرد و به سیر صعودی خود در هرم رهبری آن کشور ادامه می دهد.

کیم یو جونگ پس از ارسال نامه شخصی پرزیدنت دونالد ترامپ برای رهبر کره شمالی، حاکی از تمایل به حفظ ارتباطات و پیشنهاد کمک در مبارزه با شیوع «کووید۱۹»، از رئیس جمهوری آمریکا برای ارسال نامه در هنگام «دشواری های بزرگ و چالش های پیش رو در راه روابط در حال توسعه» بین دو کشور قدردانی کرد.

سو می تری، کارشناس ارشد میز کره در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی» در واشنگتن پست، می گوید: «هیچ کس نمی داند اگر کیم بمیرد چه خواهد شد. محتمل ترین پیامد این است که خواهرش رهبری را در دست بگیرد.»

کیم یو جونگ در تصویری در کنار رهبر کره شمالی در حال اسب سواری در «کوه پائکتو»، کوهستانی مقدس و منشأ افسانه ای خاندان کیم، دیده می شود.

کره شمالی می گوید پدربزرگ کیم جونگ اون در این کوه به دنیا آمده بود. این تلاش تبلیغاتی پیونگ یانگ برای تاکید بر رابطه مقدس خونی در خاندان حاکم کیم است.

اما کارشناسان بعید می‌دانند، فارغ از این که چه کسی رهبری را به دست بگیرد، تغییری در رویکرد کره شمالی پدید آید؛ زیرا پیونگ یانگ سال ها است که جنگ افزار هسته ای را در کانون امنیت ملی آن کشور قرار داده است. به باور تحلیلگران، جانشین کیم شاید در تماس با کشورهای خارجی مهارت بیشتری نشان دهد ولی اهداف سیاسی همان خواهد بود.

خواهر رهبر کره پیشتر نایب رئیس اول کمیته مرکزی حزب کارگر کره و نایب رئیس اول اداره تبلیغات و تحریکات بود.

او زمانی که در جریان مسابقات المپیک ۲۰۱۸ در پیونگ جانگ در کره جنوبی در نزدیکی مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، نشست توجه بین المللی را به خود جلب کرد.

کیم یو جونگ نخستین عضو خاندان کیم است که از زمان جدایی دو کره در پایان جنگ جهانی دوم از کره جنوبی دیدن کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG