لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

انتشار خبرهای نادرست در مورد مقابله با ویروس کرونا؛ سازمان بهداشت جهانی به شایعات پاسخ می‌دهد


در روزهای اخیر و با اعلام خبر رسیدن ویروس کرونا به ایران، شایعات زیادی در مورد این بیماری و روش‌های پیشگیری از آن که اساس علمی ندارند در برخی از صفحات تلگرامی دست به دست می شود.

سازمان بهداشت جهانی چند هفته پس از شیوع ویروس کرونا که با نام جدید «کووید-۱۹» شناخته می شود پروژه‌ای برای مقابله با شایعاتی که در اینترنت پخش می شود راه‌اندازی کرد. این سازمان از این طریق، اطلاعات درست را سریع در اختیار مردم قرار می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی با گوگل، فیس بوک، تیک تاک و توییترهمکاری می کند تا از شایعه‌پراکنی در مورد ویروس «کووید-۱۹» یا کرونا پیشگیری شود.

این سازمان، اطلاعات صحیح را با گرافیک‌های آبی رنگ در حساب اینستاگرام خود به اشتراک می گذارد.

برخی از شایعاتی که سازمان بهداشت جهانی به آنها پاسخ داده است از این قرار هستند:

آیا ویروس از حیوانات خانگی منتقل می شود؟


تاکنون، اثباتی برای اینکه ویروس از حیوانات خانگی به انسان منتقل می شود پیدا نشده است. با این حال سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند پس از تماس با حیوانات خانگی، دست‌ها را با صابون بشویید تا از باکتری‌های «ای کولای» (E.Coli) و سالمونلا که از حیوان به انسان منتقل می شود پیشگیری شود.

آیا تنها افراد مسن باید مراقب باشند؟

خیر. افراد از هر سنی می توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند. اما افراد مسن و کسانی که سابقه بیماری‌هایی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی، و آسم دارند در صورت ابتلا به این ویروس در مقابل خطرات آن آسیب‌پذیرتر هستند.

آیا مصرف آنتی بیوتیک تأثیری دارد؟

آنتی بیوتیک نمی تواند از شما در برابر ویروس حفاظت کند. اما به افراد مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان آنتی بیوتیک می دهند تا از عفونت‌های باکتریایی پیشگیری شود.

واکسن چطور؟


واکسن‌های ضد آنفولانزا و یا سینه پهلو از شما در برابر ویروی کرونا محافظت نمی کنند چرا که این ویروس جدید است و باید واکسنی مخصوص خودش طراحی شود. اما سازمان بهداشت جهانی واکسن‌های مقابله با بیماری‌های ریوی از جمله واکسن سه‌گانه دیفتری، کزاز و سیاه سرفه، و یا واکسن سینه پهلو را برای حفظ سلامت توصیه می کند.

آیا تنفس در دود غلیظ می تواند ویروس را از بین ببرد؟

خیر. تنفس در دود خطرناک است و از گسترش ویروس کرونا پیشگیری نمی کند. دود ناشی از آتش‌بازی شامل گازهای سمی است و چشمان، بینی، گلو، و ریه‌ها را اذیت می کند.

می گویند مصرف سیر مؤثر است


مصرف سیر به دلیل اثر ضدباکتریایی آن برای سلامت مفید است؛ اما از ویروس کرونا پیشگیری نمی کند.

اگر روی پوست روغن کنجد بمالیم ویروس از بین می رود؟

استفاده از روغن کنجد در نابود کردن ویروس کرونا هیچ تأثیری ندارد. برخی از مواد شیمیایی - از جمله موادی که از مشتقات کلر گرفته می شود، حلال‌های اتری، اتانول ۷۵ درصد، پراستیک اسید و کلوروفرم - ضدعفونی‌کننده هستند و ویروس را بر سطوح اشیاء می‌کشد. هرچند مالیدن این مواد بر روی پوست و یا استنشاق آنها ضرر دارد.

آیا دریافت نامه یا بسته از چین خطرناک است؟

دریافت نامه و یا بسته از چین خطری ندارد؛ چرا که عمر ویروس کوتاه است و نمی تواند مدت طولانی بر سطح اشیاء باقی بماند.

شستشوی بینی با آب شور می تواند ویروس را هم بشوید؟

تأثیر شستشوی مداوم بینی با آب شور در پیشگیری از عفونت‌های ریوی اثبات نشده است هر چند این کار می تواند در کاهش علائم سرماخوردگی و بهبود سریعتر تأثیرگذار باشد.

غرغره کردن دهان‌شویه چطور؟

غرغره برخی از دهان‌شویه‌ها تنها می تواند برای دقایقی، بعضی از میکروب‌های دهان را از بین ببرد؛ اما در محافظت از انسان در برابر ویروس کرونا تأثیری ندارد.

چطور است زیر لامپ ماوراء بنفش بخوابیم؟

خیر. لامپ‌های ماوراء بنفش تأثیری از از بین بردن ویروس کرونا ندارد و هرگز نباید دست‌ها و پوست بدن را از این طریق ضدعفونی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG