لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

کاخ سفید: ایران باید عمل کند، تنها حرف کافی نیست


به دنبال امضای توافقنامه تهران برای مبادله سوخت هسته ای، کاخ سفید با صدور بیانیه ای از تلاش های ترکیه و برزیل قدردانی کرد.

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه می نویسد پیشنهاد اعلام شده در تهران پیش از آن که بتواند از سوی جامعه بین الملل بررسی شود، باید اکنون به شکل شفاف و رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شود.

او می گوید با در نظر گرفتن کوتاهی مکرر ایران در انجام تعهداتش و لزوم رسیدگی به مسائل بنیادین مرتبط با برنامه اتمی ایران، نگرانی های جدی ایالات متحده و جامعه بین الملل همچنان باقی است.

بیانیه کاخ سفید ضمن آن که انتقال اورانیوم کم غنی شده به خارج از ایران را گامی مثبت ارزیابی می کند، در ادامه می گوید: «ایران امروز اعلام کرد به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ادامه می دهد که نقض مستقیم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ایران پیشتر با تکیه بر نیاز به سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران آن را توجیه کرده است.»

رابرت گیبس همچنین با «مبهم» خواندن مسئله تمایل جمهوری اسلامی به ملاقات با کشورهای ۵+۱، به این مسئله انتقاد می کند و می گوید ایران اکتبر گذشته درباره این امر توافق کرده بود.

کاخ سفید می گوید واشنگتن برای آن که به جمهوری اسلامی نشان دهد که باید از طریق «عمل» و نه «حرف» تمایل خود را به انجام تعهدات بین المللی نشان دهد و یا عواقب آن مثل اعمال تحریم ها را بپذیرد، به همکاری با شرکای بین المللی از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه می دهد.»

به نوشته بیانیه کاخ سفید ایران باید گام های لازم را بردارد تا به جامعه بین الملل اطیمنان دهد که اهداف برنامه اتمی اش صلح آمیز است. از جمله باید از قطعنامه های شورای امنیت اطاعت کند و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری تمام و کمال داشته باشد.

آقای گیبس در بیانیه کاخ سفید متذکر می شود: «ما به راه حل دیپلماتیک در قبال برنامه اتمی جمهوری اسلامی پایبندیم و برای پیشبرد آن از نزدیک با شرکایمان مشورت خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG