لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

منتقد امنیت ملی کاخ سفید اخراج شد


کاخ سفید یک مشاور امنیت ملی خود را که به طور ناشناس صدها نظر منتقدانه شدید از سیاست خارجی آمریکا و دستیاران کلیدی رئیس جمهوری اوباما بر روی توئیتر گذاشته بود اخراج کرد.
جوفی جوزف هفته قبل بعد از انجام چند ماه تحقیقات برای شناسایی کسی که چنین نظراتی را با نام مستعار منتشر می کرد، اخراج شد.

جوزف مدیر بخش منع تسلیحات هسته ای در شورای امنیت ملی بود و در مذاکرات اخیر با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور مشارکت داشت. وی همچنین برای وزارت امور خارجه آمریکا کار می کرد، ولی در مورد فعالیتهای وی در این وزارتخانه توضیحی داده نشده است.

جوزف بعداً در مصاحبه ای با وبسایت «پولیتیکو» مسئولیت توئیت ها را برعهده گرفت و از همه کسانی که مورد توهین قرار داده بود عذرخواهی کرد. وی گفت قصد اولیه اش از توئیت کردن این نظرات نشان دادن نقیضه (=پارودی) شهر واشنگتن بوده که به شدت سیاسی است؛ ولی به یک رشته اظهار نظرهای نامربوط انجامیده است.

جوزف در اظهارنظرهایش جان کری، و هیلاری کلینتون وزرای امور خارجه فعلی و سابق آمریکا و نیز بن رودز مشاور کاخ سفید را مورد انتقاد قرار داده بود. وی از جمله روایت رسمی دولت از کشته شدن ۴ دیپلمات آمریکایی در بن غازی لیبی در سال گذشته را مورد نقد قرار داده بود. وی همچنین به برخی از رهبران جمهوریخواهان از جمله سارا پیلین حمله کرده بود.
XS
SM
MD
LG