لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

رئیس مجلس نمایندگان آمريکا دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد


رئیس مجلس نمایندگان آمريکا دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد
رئیس مجلس نمایندگان آمريکا دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد

روز سه شنبه رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد جان باینر، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در شام رسمی کاخ سفید رد کرده است.

شامی که به افتخار هوجین تائو، رئیس جمهوری چین چهارشنبه شب، ۲۹ دی ماه ۱۳۸۹ خورشیدی، در کاخ سفید برگزار می شود.

رهبران جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا از سوی کاخ سفید به این مراسم دعوت شده اند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، همچنین اظهار امیدواری کرد که رهبران حزبی کنگره به دلیل اهمیت روابط آمریکا و چین در این میهمانی رسمی شرکت کنند.

جان باینر، رئیس سابق اقلیت حزبی و رئیس فعلی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، در ماه مه سال ۲۰۰۷ میلادی به اتفاق همسرش در میهمانی رسمی جورج دابلیو بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در کاخ سفید شرکت کرد. میهمانی آن سال به مناسبت سفر ملکه الیزابت دوم و همسرش پرنس فیلیپ به واشنگتن ترتیب داده شده بود.

اما این سومین باری است که آقای باینر آن هم در مقام رئیس مجلس نمایندگان دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در میهمانی شام رسمی کاخ سفید رد کرده است. نخستین میهمانی شام رسمی پرزیدنت اوباما به افتخار مون موهان سینگ، نخست وزیر هند، و همسرش در سال ٢٠٠٩ میلادی و دومین بار به افتخار فلیپ کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک، و همسرش در سال ٢٠۱۰ میلادی برگزار شد.

در همین حال مایکل استیل، سخنگوی رئیس مجلس نمایندگان، می گوید آقای باینر جلسه مهمی را با رئیس جمهوری چین در پیش دارد. این جلسه روز پنجشنبه در کنگره آمریکا تشکیل خواهد شد. با این همه دفتر مطبوعاتی رئیس مجلس نمایندگان هیچ پاسخی در این زمینه که چرا جان باینر تا بحال هر سه دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در شام رسمی دولت در کاخ سفید رد کرده است، ارائه نمی دهد.

آنیتا مک براید، رئیس دفتر لورا بوش، بانوی اول سابق آمريکا، در باره دعوت رهبران کنگره می گوید دعوت از گروه مخالف حزبی دارای اهمیت فراوان است.

در میهمانی رسمی چهارشنبه شب اریک کانتور، رئیس اکثریت حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان، دعوت نشده است. آنیتا مک براید می گوید نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان و رئیس فعلی اقلیت دموکرات، هرگز دعوت رئیس جمهوری سابق آمریکا را برای شرکت در شام رسمی دولت به کاخ سفید رد نکرده بود.

جان باینرهمچنین هفته پیش دعوت پرزیدنت اوباما را برای سفر با هواپیمای مخصوص رئيس جمهوری آمريکا به ایالت آریزونا برای شرکت در مراسم عزای عمومی برای قربانیان حادثه تیراندازی در آن ایالت رد کرد. هواپیمای مخصوص رئيس جمهوری آمريکا ویژه سفرهای داخلی و خارجی رئیس جمهوری آمریکاست.

بنا بر گفته یکی از مقامات آمریکائی، روز چهارشنبه دولت پرزیدنت اوباما و چین قراردادهائی را به مبلغ ۴۵ میلیارد دلار با یکدیگر منعقد کرده اند. یکی از موارد این قرار داد آنست که چین باید ۲۰۰ هواپیمای بوئینگ را از آمریکا خریداری کند. این قرارداد حدود ۱۹ میلیارد دلار است.

این هشتمین باری است که در ۲ سال گذشته، پرزیدنت اوباما با همتای چینی خود ملاقات کرده است.

بازدید فعلی رئیس جمهوری چین پس از تنش یک ساله بین دو کشور صورت می گیرد و هر چند که آمریکا از چین بویژه در چهار چوب نقض حقوق بشر و اتخاذ سیاست مالی صادراتی انتقاد می کند، اما نا دیده گرفتن آن کشور نیز در مقام یک متحد اقتصادی از سوی آمریکا غیر ممکن بوده است.

علاوه بر آن، چین در چند ماه گذشته در مورد برنامه اتمی دو کشور کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران با آمریکا همکاری داشته است.

بنا بر گفته یکی از مقامات مسؤل آمریکائی قرار است رؤسای جمهوری آمریکا و چین قراردادی را نیز در زمینه تاًسیس یک مرکز مشترک ایمنی اتمی اعلام کنند. بنا بر گفته همین مقام آمریکائی، هر چند که منابع مالی این مرکز جدید توسط چین تاًمین خواهد شد، اما از ارزیابی کارشناسان تکنولوژی آمریکا برخوردار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG