لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

پژوهش جدید: گوشت سفید و قرمز هر دو به یک اندازه می‌توانند کلسترول خون را بالا ببرند


بنا به پژوهش جدیدی که نتایج آن روز سه شنبه ۱۴ خرداد در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد، مصرف زیاد گوشت سفید مثل مرغ، می تواند به اندازه گوشت قرمز کلسترول خون را در یک فرد بالا ببرد.

در این پژوهش ۱۱۳ زن و مرد سالم بین سنین ۲۱ و ۶۵ شرکت کردند. آنها در طول ۴ هفته رژیمی داشتند که به ترتیب شامل مقدار زیادی گوشت قرمز، گوشت سفید، یا پروتئین گیاهی بود و هر یک با فاصله دو هفته از هم جدا شده بود. در این دو هفته شرکت کنندگان می توانستند غذای عادی خود را بخورند، یعنی پیش از این که به رژیم بعدی منتقل شوند. شرکت کنندگان همینطور به دو گروه تقسیم شده بودند؛ یک گروه رژیمی با چربی اشباع شده بالا و دیگری کم داشت.

در پایان این پژوهش معلوم شد آنچه مردم سالیان سال به آن باور داشتند - که برای کنترل کلسترول بهتر است گوشت قرمز را با گوشت سفید جایگزین کرد - حقیقت ندارد.

دکتر رونالد کرائوس نویسنده ارشد این پژوهش می گوید: «وقتی ما نقشه این پژوهش را ریختیم، انتظار داشتیم گوشت قرمز تأثیر منفی بیشتری بر سطح کلسترول داشته باشد تا گوشت سفید؛ ولی وقتی دیدیم اینطور نیست تعجب کردیم؛ وقتی که مقدار چربی اشباع شده در هر دو در یک اندازه باشد، تأثیر آنها بر کلسترول خون همسان است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG