لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

حکم نظامی پیشین آمریکایی بازداشت شده در ایران صادر شد


غلامعلی صادقی، دادستان مشهد، اعلام کرده است که حکم مایکل وایت، نظامی پیشین آمریکایی که در ایران زندانی است، صادر شده است.

به گزارش فارس، صادقی اشاره‌ای به جزییات حکم مایکل وایت نکرده و تنها از صدور حکم او خبر داده است.

دادستان مشهد گفته است که مایکل وایت «یک اتهام امنیتی» هم دارد، اما اشاره‌ای به جزییات این اتهام نکرده است.

حسین پناهی‌آذر، معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۵ اسفند، گفته بود که دستگیری مایکل وایت، به خاطر شکایت شاکی خصوصی است و مسائل امنیتی و جاسوسی نیز مطرح نیست. با این حال پیش از او دادستان مشهد با ادعای وجود شاکی خصوصی، اعلام کرده بود مسئله «امنیتی» بودن پرونده مایکل وایت «در حال بررسی» است.

هفته گذشته جوآن وایت، مادر مایکل وایت، گفته بود که فرزندش پس از بازداشت در ایران کتک خورده است، پولی برای استخدام وکیل ندارد و نمی‌داند به چه اتهام‌هایی بازداشت و زندانی شده است.


مایکل وایت نخستین آمریکایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در ایران بازداشت شده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

مقامات ایالات متحده در موارد متعدد جمهوری اسلامی ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا آنها را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG