لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

در واشنگتن چه می گذرد؟ (پنجم ژوئن)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (پنجم ژوئن)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (پنجم ژوئن)

کاخ سفید در ساعات آخر روز شنبه در اعلامیه ای به مناسبت رویدادهای خشونت بار یمن گفت آمریکا به شدیدترین وجهی اعمال خشونت آمیز روز شنبه از جمله حمله به کاخ ریاست جمهوری را در صنعا و همچنین سایر خشونت ها را در سراسر یمن محکوم می کند.

کاخ سفید همچنین از تمام طرفین درگیر می خواهد که بی درنگ هر گونه خشونتی را کنار گذاشته و روند صلح را برای انتقال قدرت با توجه به واسطه گری شورای همکاری خلیج (فارس) دنبال کنند.

«جی کارنی» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در اعلامیه خود می گوید خشونت نمی تواند مسائلی را که در مقابل یمن است؛ حل کند و رویدادهای اخیر نیز نخواهد توانست دور جدیدی از زد و خوردها را توجیه کند.

کاخ سفید به طرفین درگیر توصیه می کند که آرمان های مردم یمن از جمله صلح و اجرای اصلاحات را مورد ملاحظه قرار دهند.

در همین حال، جان برنن، مشاور پرزیدنت اوباما در امنیت ملی و مبارزه با تروریسم در نشستی در عربستان سعودی شرکت کرد که در آن همتایان وی از کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی حضور داشتند.

آقای برنن در این نشست که به مدت ۳ روز از اول تا سوم ماه ژوئن برگزار شد، نگرانی عمیق دولت متبوع خود را از بدتر شدن وضعیت یمن ابراز کرد و گفت آمریکا از نزدیک با ۲ کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای پایان دادن به خشونت های موجود در یمن همکاری خواهد کرد.

هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد اطلاعیه رییس شورای امنیت آن سازمان را در اختیار رسانه ها قرار داد. در این اطلاعیه شورای امنیت نگرانی خود را از حمله نیروهای سودان جنوبی علیه هیئت سازمان ملل متحد در سودان اعلام کرده است.

در این اعلامیه آمده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد قویاً دولت سودان را به مناسبت ادامه کنترل نظامی منطقه «آبیه» محکوم می کند، اقدامی که باعث جابجایی ده ها هزار نفر از سکنه شهر آبیه و حوالی آن شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از ارتش سودان می خواهد که فوراً اقدامات غیر قانونی خود را متوقف کند.

... و در حالی که روز گذشته – ۱۴ خرداد – یکی از رهبران گروه القاعده و جانشین احتمالی اوسامه بن لادن در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان کشته شد، کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت اوباما بامداد روز دوشنبه – ۱۶ خرداد – با گروه مشاوران امنیت ملی خود در جلسه ماهیانه ای که به امر افغانستان و پاکستان خواهد پرداخت، شرکت می کند.

این جلسه در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران تشکیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG