لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

نوسازی در کاخ سفید: بانوی اول آمریکا کارهای زیادی انجام داده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ملانیا ترامپ، مانند هر کسی که دستی به سر و وضع خانه‌‌اش می کشد، تغییرات تازه ای در کاخ سفید انجام داده است که جمعه همزمان با مراسم دومین شام رسمی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به نمایش گذاشته خواهد شد.

کاغذ دیواری پارچه ای «اتاق سرخ» عوض شده، پرده های «اتاق سبز» زیر و رو شده، و مبلمان «اتاق آبی» ترمیم شده است. این تنها بخشی از پروژه های انجام شده زیر نظر بانوی اول آمریکا در اتاق های باز به روی عموم در «شماره ۱۶۰۰، خیابان پنسیلوانیا» [نشانی کاخ سفید] است.

استوارت مک لارن، رئیس «انجمن تاریخی کاخ سفید» که مسئول کمک به تامین هزینه های نگهداری بعضی تالارها در عمارت ۱۳۲ اتاقه کاخ سفید است، می گوید نور آفتاب در «اتاق سرخ» بعضی کاغذ دیواری ها را «چنان بی رنگ کرده بود که صورتی به نظر می رسید.» ژاکلین کندی، بانوی اول پیشین آمریکا، سازمان خصوصی غیرانتفاعی «انجمن تاریخی کاخ سفید» را در سال ۱۹۶۱ بنیان گذاشته بود.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، همسرش، و دیگران که جمعه مهمان ویژه شام رسمی کاخ سفید هستند فرصت خواهند داشت این اتاق های عمومی نوسازی شده را ببینند.

بانوی اول آمریکا، در نقش سرپرست، مرتب با راهنمای ارشد، مسئول نگهداری، و دیگر کارکنان کاخ سفید ملاقات می کند تا روشن شود چه مرمت هایی باید در صدر فهرست کارهای لازم قرار بگیرد.

خانم ترامپ که در مقام بانوی اول حضور عمومی چندانی ندارد، علاقه اش به تاریخ را در نظارت بر پروژه های مرمت به کار گرفته است: «خانواده ما قدردان زندگی در این نماد حقیقی تاریخ ملت ما است. اما ما بیش از آن مفتخریم که نقشی در مرمت و بهبود این بنای تاریخی کشورمان ایفا کنیم.»

مک لارن گفت بانوی اول آمریکا فرش تازه ای را برای «تالار پذیرایی دیپلماتیک»، ورودی اصلی از «محوطه چمن جنوبی»، طراحی کرد که زیر عبور و مرور مداوم از رنگ و رو افتاده بود. فرش تازه حاشیه ای از گل های ۵۰ ایالت دارد که به سفارش بانوی اول به آن افزوده شد.

ملانیا ترامپ همچنین بر نوسازی آسانسورها و سالن بولینگ کاخ سفید نظارت داشته است. آخرین مرمت این بخش به سال ۱۹۹۴ در دوره پرزیدنت کلینتون برمی گردد.

پرزیدنت ترامپ سال گذشته چند تکه از مبلمان ۵۳ تکه تاریخی موسوم به «بلانژ» را به «اتاق آبی» بازگرداند. این مجموعه مبلمان سال ۱۸۱۷ توسط پرزیدنت جیمز مونرو که پیشتر سفیر ایالات متحده در فرانسه بود، به کاخ سفید آورده شده بود. اما تمام آن در سال ۱۸۶۰ در یک حراجی فروخته شد.

کاخ سفید در نتیجه تلاش های ژاکلین کندی موفق شده بود ۱۰ تکه از این مبلمان فرانسوی را بازگرداند. پروژه بازسازی مبلمان بلانژ در دوره ای که میشل اوباما بانوی اول کاخ سفید بود تکمیل شد و تا سال ۲۰۱۳ برای «انجمن تاریخی» بیش از ۴۵۰ هزار دلار هزینه به همراه داشت.

ایده های مرمت در اختیار «کمیته حفظ و نگهداری کاخ سفید» گذاشته می شود که توصیه هایی در این باره برای حفظ اتاق های عمومی در طبقه همکف و طبقه اول کاخ سفید ارائه می دهد. این کمیته هم توسط ژاکلین کندی بنیان گذاشته شد.

این کمیته از انجمن تاریخی کاخ سفید درخواست بودجه می کند که معمولا هیات مدیره هر سال یک تا یک و نیم میلیون دلار را برای چنین پروژه هایی تصویب می کند.

کاخ سفید چند کاربرد دارد: دفتر کار رئیس جمهوری و کارکنان او است، خانه ای برای خانواده رئیس جمهوری است، و یک موزه عمومی است. هر سال تقریبا نیم میلیون گردشگر به غیر از مهمان های مراسم کاخ سفید از این عمارت دیدن می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG