لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوازدهم ژوئن)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوازدهم ژوئن)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوازدهم ژوئن)

کاخ سفید از دولت سوریه خواست تا خشونت ها را متوقف کند و به کمیته بین المللی صلیب سرخ اجازه دهد که بی درنگ و بدون هیچ قید و شرطی به آنان که نیاز به کمک های انسان دوستانه دارند، کمک رسانی کند.

کاخ سفید در اعلامیه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید شنبه شب انتشار یافت می گوید رهبران سوریه نمی توانند هیچ دلیلی برای جلوگیری از کمک به کسانی که در منطقه زخمی شده اند، آنان که زندانی شده اند و شهروندانی که در داخل خاک سوریه جا بجا شده اند؛ ارائه دهند.

در اعلامیه کاخ سفید همچنین آمده است که رهبران سوریه هیچ دلیلی برای رد کردن کمک های انسان دوستانه آن هم از سوی یک سازمان بیطرف مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ در دست ندارند.

اگر رهبران سوریه نگذارند (کمیته بین المللی صلیب سرخ) به کسانی که نیاز فوری به کمک دارند، کمک رسانی کند، یک بار دیگر نشان داده اند که به شاًن و مقام مردم سوریه بی حرمتی می کنند.

در سوریه دولت بشار اسد همچنان به اعمال خشونت علیه شهروندان آن کشور ادامه می دهد.

در چند روز گذشته به ویژه این خشونت ها و سرکوبی ها در شهر «جسرالشُغور» در منطقه ای که حدود ۳۳۰ کیلومتری شمال دمشق واقع شده است؛ شدید تر شد.

از سوی دیگر، گروهی از کارشناسان بر این باورند که صدای جامعه بین المللی آن چنان که باید در مورد سوریه رسا نیست.

امروز – ۲۲ خرداد – «ویلیام هگ» وزیر امور خارجه بریتانیا سازمان ملل متحد را تحت فشار قرار داد تا «یک موضع روشن» (در باره خشونت های جاری در سوریه) اتخاذ کند.

این در حالی است که هنوز ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانسته اند در مورد چگونگی توقف خشونت های جاری در سوریه به توافق برسند و گفتگو ها در این باره باید ادامه یابد و روز شنبه – ۲۱ خرداد – کشورهای روسیه و چین حتی مباحثه در این مورد را نیز تحریم کردند.

قطعنامه ای که طرح آن از سوی فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال حمایت می شود؛ پیشنهاد تحریم رژیم بشار اسد را همراه ندارد، اما سرکوبها را محکوم می کند و خواهان انجام تحقیقات احتمالی در چارچوب جنایت علیه بشریت در سوریه است.

... و هر چند ایالات متحده آمریکا در ارائه متن آماده شده همکاری نکرده است اما از آن حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG