لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( اول آوريل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ ( اول آوريل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( اول آوريل)

در اعلامیه کاخ سفید آمده است که آمریکا نگران گزارش های رسیده از بازداشت بسیاری از شهروندان روسیه است که پس از شرکت در راه پیمائی های سراسری آن کشور در روز پنجشنبه ۱۱ فروردین در حمایت از ماده ۳۱ قانون اساسی روسیه، بازداشت شده اند.

این راه پیمائی های آرام و صلح آمیز در حمایت از ماده ای در قانون اساسی است که حق تجمع آرام را برای شهروندان خود تضمین می کند.

ایالات متحده آمریکا مجدداً بر اهمیت حمایت از ارزش های جهانی از جمله آزادی بیان و آزادی گرد هم آئی تاًکید می کند، مواردی که در قانون اساسی روسیه و همچنین موافقت نامه های بین المللی امضاء شده از سوی روسیه محترم شمرده شده است.

کاخ سفید می گوید آزادی بیان و آزادی گرد هم آئی ها نه تنها در چارچوب یک سیستم سیاسی حیاتی است، بلکه برای مدرنیزه کردن اقتصاد و همچنین رفاه اجتماعی گسترده نیز ضروری شمرده می شود.

بدون آزادی گرد هم آئی ممکن نیست که روسیه بتواند رقابت واقعی را در چار چوب انتخابات پارلمانی خود که در ماه دسامبر آینده برگزار خواهد شد؛ گسترش دهد.

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل در هفته آینده میهمان کاخ سفید است.

پرزیدنت اوباما در اطلاعیه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صادر شد، به وی خوش آمد می گوید. رئیس جمهوری اسرائیل قرار است روز ۱۶ فروردین با پرزیدنت اوباما ملاقات کند و سپس هر دو رهبر در باره مسائل مورد نگرانی دو کشور آمریکا و اسرائیل با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

سر فصل این مسائل عبارتند از همکاری امنیتی آمریکا و اسرائیل، تغییرات جدید در سراسر خاور میانه و دنبال کردن مسئله صلح بین اسرائیل و همسایگان آن کشور.

قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در باره امضای توافق نامه هائی که هنگام سفر رئیس جمهوری ارمنستان در هفته گذشته به ایران بین دو کشور امضاء شده است، هر چند که از جزئیات آن اظهار بی اطلاعی کرد اما گفت که موضع ما در رابطه با داد وستد با ایران تا زمانی که ایران نتواند وضعیت خود را در باره برنامه اتمی اش روشن کند بارها اعلام شده است.

... و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هنگام معرفی فرستاده ویژه جدید آمریکا به سودان گفت « این لحظات حساسی در تاریخ سودان است. ۲ ماه پیش در چارچوب یک اقدام آرام دموکراتیک مردم جنوب سودان به روشنی انتخاب خود را بیان کردند. آنان می خواستند در یک کشور آزاد و مستقل زندگی کنند و اکنون ما به یک جدائی صلح آمیز و آرام بین این دو کشور در ماه ژوئیه آینده می نگریم».

وزیر امور خارجه آمریکا سپس گفت دولت سودان در ایجاد شرائطی که به راًی دهندگان امکان داد بدون ترس خواست خود را بیان کنند، نقش مهمی بازی کرده است.

خانم کلینتون همچنین گفت « ایالات متحده آمریکا متعهد به صلح، امنیت و رفاه اجتماعی برای هر دو ( کشور) در شمال و جنوب است و برای همین است که رئیس جمهوری پرینستون لی من* را برای کاری این چنین مهم در نظر گرفته است.

*Princeton Lyman

XS
SM
MD
LG