لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

تحریمهای جدید آمريکا عليه ایران


باراک اوباما، ريیس جمهوری آمريکا، روز دوشنبه دستور ریاست جمهوری جدیدی را برای سخت تر کردن تحریمها علیه ایران و منزوی کردن دولت ایران به دلیل عدم عمل به تعهدات بین المللی خود تایید کرد.

این اقدام جدید، ريال، واحد پول ایران را با اجازه دادن به اعمال تحریمها بر موسسات مالی خارجی که آگاهانه معاملات عمده خرید یا فروش ریال ایران را انجام می دهند و یا آنها را تسهیل می کنند و یا آنها که حسابهای مالی عمده ای را خارج از ایران و به واحد ریال ایران دارند، هدف قرار می دهد. در حالی که در نتیجه تحریمهای جامع (آمريکا) از سال ۲۰١۲ ریال ایران نیمی از ارزش خود را از دست داده است، این اولین بار است که معاملات به ریال به طور مستقیم مورد هدف تحریمها قرار گرفته است.

این دستور اجرایی، با هدف قرار دادن يکی از درآمدهای عمده ایران، و در ادامه تحریمها تحت قانون آزادی ایران و مقابله با گسترش سلاحها مصوب ۲۰١۲(IFCA)، که بخشهای حمل و نقل، کشتی سازی و انرژی ایران را هدف قرار می داد، اعمال تحریمهای جدید علیه آنان را که آگاهانه به معاملات عمده مالی و یا دیگر معاملات برای فروش، تامین و یا انتقال کالاهای عمده و یا خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش خودروسازی می پردازند، مجاز می کند.

این دستور اجرایی، با مجاز کردن اعمال تحریمهای مضاعف بر افرادی که حمایتهای مالی برای اشخاص ایرانی و اشخاص خاص دیگری که بر اساس اختیارات تحریمهای ایران مورد تحریم قرار گرفته اند و در فهرست «اتباع تعیین شده به طور خاص و اشخاص مسدود شده»، که توسط وزارت خزانه داری نگهداری می شود قرار دارند، فراهم می کنند، فشار را بر حکومت ایران افزایش می دهد.

این دستور اجرایی همچنین تحریمهای خاص ارائه شده در قانون آزادی ایران و مقابله با گسترش سلاحها، که در ۲ ژانویه ۲۰١۳ به عنوان بخشی از قانون اختصاص بودجه دفاع ملی سال مالی ۲۰١۳ با امضا رييس جمهوری قانونی شد، را اعمال کرده و مبنا قرار می دهد.

در پی اين اقدام فعالیتهای زیر مشمول تحریم می شوند:

ریال ایران: معاملات عمده برای خرید، فروش و یا نگهداری مبلغ عمده یا حساب در خارج از ایران که با ریال ایرانی باشد.

بخش خودرو سازی ایران: فروش، تامین و یا انتقال کالاهای عمده یا خدمات مورد استفاده در رابطه با تولید یا مونتاژ خودروهای سبک و سنگین، از جمله سواری، کامیون، اتوبوس، مینی بوس، وانت بار و موتور سیکلت، و همینطور قطعات اصلی تولید و کالاهای پس از فروش مربوط به این خودروها.

حمایت مادی از دولت ایران: فراهم کردن حمایتهای مادی برای اشخاص ایرانی و افراد خاص دیگری که بر اساس اختیارات تحریمهای ایران که در فهرست «اتباع تعیین شده به طور خاص و اشخاص مسدود شده» مندرج هستند. این بند استثنایی برای موسسات سپرده گذاری خاص و فعالیتهای خاص مربوط به پروژه خط لوله انتقال گاز طبیعی از ميدان گازی «شاه دنیز» در آذربایجان به اروپا و ترکیه را در بر دارد.

گامهای برداشته شده بخشی از تعهد ريیس جمهوری آمريکا نسبت به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است با افزایش هزینه سرپیچی ایران از تعهدات بین المللی خود. (آمريکا) همزمان با تشدید فشارها بر حکومت ایران، در را برای راه حل دیپلماتیک، که اجازه دهد ایران در صورت عمل به تعهداتش به جامعه کشورها باز گردد، باز نگاه می داریم. اما ایران باید دریابد که زمان نا محدود نیست. اگر ایران به رفتن به مسیر کنونی خود ادامه دهد، شکی نباید وجود داشته باشد که ایالت متحده و همپیمانانش به تشدید عواقب ادامه خواهند داد.
XS
SM
MD
LG