لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۶ اوت)


آسوشیتد پرس - تعدادی از مخالفان قذافی که در پشت یک تانک نشسته اند، بسوی مرز غربی کشور در حرکت هستند. ۱۳ اوت ۲۰۱۱
آسوشیتد پرس - تعدادی از مخالفان قذافی که در پشت یک تانک نشسته اند، بسوی مرز غربی کشور در حرکت هستند. ۱۳ اوت ۲۰۱۱

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید که در هواپیمای شماره یک ویژه سفرهای رئیس جمهوری آمریکا با خبرنگاران همراه پرزیدنت اوباما سخن می گفت با اشاره به مسئله لیبی و تحولاتی که در ۲ روز آخر هفته – شنبه و یکشنبه - اتفاق افتاده است گفت ما بر این باوریم که این مردم لیبی هستند که حق دارند آینده خود را انتخاب کنند.

جی کارنی سخنگوی پرزیدنت اوباما گفت طبیعتاً ما از مردم لیبی در تلاش هائی که برای پایان دادن به رژیم قذافی بعمل می آورند حمایت کرده ایم، در تلاش هائی که برای اطمینان از آنست که قذافی دیگر در قدرت باقی نخواهد ماند تا به مردم لیبی حمله کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت واقعیت آنست که فشار بر قذافی نیز ( برای ترک قدرت) افزایش یافته است.

روز یکشنبه ۲۳ مرداد «کرگ جانسون»* خبرنگار عکاس شبکه خبری تلویزیونی سی- ان- ان که به همراه گروه دیگری از خبرنگاران رویترز و اسکای نیوز از تونس به طرابلس سفر می کرد گفت « من احساس می کنم که چیزی در حال تغییر است».

آنان حدود یک ساعت و نیم در اتوبوسی که از سوی دولت در اختیارشان گذاشته شده بود، باقی ماندند تا بتوانند از تیراندازی هائی که بین مخالفان و سربازان دولت لیبی در جریان بود، نجات یابند. پس از آن به آنان گفته شد که باید خاک لیبی را ترک کنند.

از سوی دیگر مخالفان قذافی روز یکشنبه ۲۳ مرداد با نمایندگان دولت لیبی در تونس مذاکره کردند، هر چند که هنوز بطور دقیق اطلاعی از نتایج مذاکرات در دست نیست اما بنا بر گزارش مشترک آژانس خبری فرانسه و روزنامه لو فیگارو بین المللی « مذاکرات بین رژیم قذلفی و اپوزیسیون لیبی در تونس ادامه دارد و عزیمت کلنل قذافی مسئله ای است که توسط گروه خود وی به آن اشاره شده است».

... و ببینیم که کاخ سفید در باره سوریه چه نظراتی ابراز می دارد؟

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به بشار اسد گفت وی باید خشونت هائی را که مرتباً علیه مردم خود انجام می دهد، کنار گزارد، از بازداشت های دسته جمعی خودداری کند و قطع کند و کشت و کشتار مردم خود را کنار گزارد و از کشت و کشتا آشکار مردم سوریه دست بکشد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در ادامه سخنانش گفت بشار اسد با اقدامات خود نشان داده که مشروعیت خود را در مقام یک رهبر از دست داده است و پرزیدنت (اوباما) هیچ تردیدی ندارد که سوریه بدون بشار اسد بهتر خواهد بود. مردم سوریه حق دارند که از یک مرحله انتقالی صلح آمیز دموکراسی بهره برند. مردم سوریه مستحق آن هستند که دولتی داشته باشند که آنان را شکنجه ندهد، بازداشت نکند و به قتل نرساند.

سخنگوی کاخ سفید آنگاه گفت آمریکا به همراه متحدانش در جامعه بین المللی فشارها را بر بشار اسد افزایش خواهند داد.

آخرین اظهار نظر کاخ سفید درباره عراق:

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید که در هواپیمای شماره یک ویژه سفرهای رئیس جمهوری آمریکا با چند تن از خبرنگاران همراه پرزیدنت اوباما سخن می گفت در پاسخ به این پرسش که با توجه به بمب گذاری های اخیر در عراق آیا موضع آمریکا در آنجا تغییری خواهد کرد یا نه گفت ما حمله های اخیر را در عراق شدیداً محکوم کرده ایم، حمله های اخیر نشان دهنده وجود خشونت در عراق است. اما در رابطه با رویدادهای خشونت آمیز اخیر در عراق باید بگویم که هر چند بمب گزاری ها و خشونت ها در عراق زیاد شده است اما این مسئله تغییری در برنامه فراخواندن سربازان آمریکائی از آن کشور تا پایان سال جاری میلادی نخواهد داد.

... و اما کاخ سفید و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پرزیدنت اوباما در حال بازدید از ۳ ایالت آمریکاست، بازدیدی که تور ۳ روزه با اتوبوس نامیده شده و هر چند که سفر با اتوبوس برای یک رئیس جمهوری در آمریکا تا بحال متداول نبوده است، با این همه روز ۳ شنبه پرزیدنت اوباما دومین روز از تور سفر ۳ روزه خود را به ایالت های آیووا، مینسه سوتا و ایلی نوی آغاز کرد. سفری که هر چند کاخ سفید آن را سیاسی نمی داند اما گفته می شود که در راستای فعالیت های انتخاباتی پرزیدنت اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری اش انجام می گیرد.

*Craig Johnston

XS
SM
MD
LG