لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

کاخ سفید خشونت های اخیر در مسجد الاقصی را محکوم کرد


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سغید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سغید

کاخ سفيد خشونت‌های جاری در اورشليم و بويژه مناطق اطراف مسجدالاقصی را محکوم کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفيد در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه ۱۵ سپتامبر در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با ناآرامی‌های جاری در اورشليم گفت که ايالات متحده همواره همۀ اشکال خشونت را محکوم کرده و می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت: "ايالات متحده در مورد خشونت‌های اخير و تنش فزاينده‌ای که در اطراف مسجد الاقصی وجود دارد عميقاً نگران است. ايالات متحده همه اشکال خشونت را بويژه در مکانی که برای بسياری از مردم مقدس به شمار می‌رود محکوم می‌کند."

به گفته جاش ارنست، در حال حاضر خويشتنداری از سوی طرفین بسیار مهم است و آنها باید از اقدامات و سخن پراکنی‌های تحريک آميز خودداری کنند و در حفظ تاريخ تغيير ناپذير مسجد الاقصی هم در حرف و هم در عمل بکوشند.

سخنگوی کاخ سفيد افزود، ايالات متحده همواره بر اين موضع تاکید کرده و معاون ریاست جمهوری هم پیام مشابهی را به ملک عبدالله ، پادشاه اردن منتقل کرده است.

درگیری پلیس و فلسطینیان از روز ۱۳ سپتامبر همزمان با سال نوی یهودی آغاز شد. فلسطینیان می گویند که پلیس اسرائیل وارد مسجدالاقصی که محلی مقدس برای آنهاست، شد اما پلیس اسرائیل اعلام کرده که قصد جلوگیری از پرتاب سنگ از سوی فلسطینیان را داشته است.

در همین رابطه، نخست وزير اسرائيل، روز چهاشنبه ۱۶ سپتامبر از مجهز کردن ماموران و سربازان در مقابله با فلسطینیانی که سنگ پرتاب می کنند خبر داد و گفت: "ما در مواضع خود تجديد می کنیم. وضعيتی که اکنون وجود دارد به هيچ وجه قابل قبول نيست. ما در نظر داريم سربازان و مأموران پليسمان را در مقابل حمله هايی که با سنگ و کوکتل مولوتف به آنها می‌شود، مجهزتر کنيم."

به گفته او نمازگزاران یهودی هم در مسجد الاقصی مورد آزار قرار می‌گیرند و اسرائیل برای حل این موضوع با کشورهای دیگر نظیر اردن در حال رایزنی است.

این در حالیست که همزمان با تداوم درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینیان در مسجد الاقصی، پادشاه اردن اعلام کرد که اگر اسرائیل نتواند آرامش را به مسجد الاقصی بازگرداند، رابطه اردن با اسرائیل تغییر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG