لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( اول مه)


اوباما در میهمانی انجمن خبرنگاران کاخ سفید، اگر دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا برسد.
سر در کاخ سفید با نام ترامپ!
اوباما در میهمانی انجمن خبرنگاران کاخ سفید، اگر دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا برسد. سر در کاخ سفید با نام ترامپ!

میهمانی شام سالانه انجمن خبرنگاران ویژه کاخ سفید با حضور پرزیدنت اوباما و میشل اوباما بانوی اول آمریکا و بیش از ۲۵۰۰ میهمان برگزار شد.

این ضیافت که یکی از خبرساز ترین رویدادها در واشنگتن است، شنبه شب،۱۰ اردیبهشت، نود و هفتمین سال سالگرد انجمن خبرنگاران کاخ سفید را با حضور نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی، مقامات ارشد دولت، قانون گزاران و همچنین چهره های مشهور هولیوود که در سال های اخیر به این جمع افزوده شده اند؛ برگزار کرد.

اما برای من که ۷ – ۶ سالی است شانس شرکت در این میهمانی سالانه را داشته ام، شب گذشته از ویژه گی دیگری برخوردار بود زیرا برای نخستین بار یک دختر سویسی – کانادائی ارمنی ایرانی تبار به نام آتوسا آبراهامیان یکی از جوایز انجمن خبرنگاران کاخ سفید را از دست میشل اوباما بانوی اول آمریکا دریافت کرد.

آتوسا آبراهامیان تحصیلات خود را در کالج کلمبیا به پایان رسانده و در حال حاضر در پاریس زندگی می کند و در سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه به کار پژوهشی اشتغال دارد.

وی علاوه بر انگلیسی به زبان های فرانسه و روسی صحبت می کند و قصد دارد زبان فارسی را نیز فرا گیرد. آتوسا هنگامی که در کالج کلمبیا تحصیل می کرد سردبیر بخش هنری مجله کالج بود و پس از پایان تحصیلاتش، به کار در مجله هارپرز پرداخت.

وی به پوشش خبری در چارچوب حقوق بشر زنان، روابط فرانسه و آمریکا و همچنین ادبیات علاقمند است.

پرزیدنت اوباما در این ضیافت، سخنرانی خود را که سراپا طنز آمیز بود رسمی که همیشه از سوی رؤسای جمهوری آمریکا دنبال شده است – با مسئله برگه گواهی تولد خود شروع کرد و بلافاصله تصویر گواهی تولد آقای اوباما بر روی صفحات بزرگ تلویزیونی سالن هتل هیلتون به چشم شرکت کنندگان نشست.

پرزیدنت اوباما چنین شروع کرد: « هم وطنان عزیز من» و قهقهه خنده سالن چند هزار نفری را فرا گرفت.

چند کلمه ادا شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا در واقع در رابطه با شک و تردید گروهی است که حتی قبل از انتخاب وی به ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی بر این باور بودند که باراک اوباما در خاک آمریکا زاده نشده و در نتیجه بنا بر قانون اساسی آمریکا نمی تواند به مقام ریاست جمهوری این کشور انتخاب شود.

مسئله گواهی تولد پرزیدنت اوباما و صحت و سقم آن باز هم اخیراً - آن هم از سوی یکی از میلیاردرهای آمریکائی که احتمالاً خود را کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا خواهد کرد – مطرح شد،

از سوی دونالد ترامپ*

... و در واقع این آقای ترامپ بود که سرانجام پرزیدنت اوباما را وادار کرد گواهی تولد خود را در اختیار همه قرار دهد.

با این همه، دولت اوباما از پی گیری در مورد خاور میانه دور نمانده است. کاخ سفید در اعلامیه خود با اشاره به گفتگوی تلفنی پرزیدنت اوباما با پادشاه بحرین می گوید رئیس جمهوری به بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین گفته است که آمریکا در مقام یک متحد دراز مدت بر این باور است که ثبات بحرین با رعایت (منشور) جهانی حقوق بشر در مورد شهروندان آن کشور و همچنین روند اصلاحات معنی دار که پاسخ گوی آرمان های مردم بحرین باشد؛ میسر است.

... و سوزان رایس نماینده دائمی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد از این که شورای حقوق بشر آن سازمان، دولت سوریه را برای تجاور علیه تظاهرات صلح آمیز و آرام مردم سوریه محکوم کرده است؛ ابراز خوشحالی کرد. خانم رایس سفیر آمریکا در آن سازمان گفت استفاده از خشونت به قصد ساکت کردن مخالفین، اقدام یک دولت مسوؤل نیست.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سپس گفت کشور متبوع وی، به ایستادگی و حمایت از دموکراسی و احترام به ( منشور) جهانی حقوق بشر که حق همه مردم در سوریه و در سراسر جهان است، همچنان ادامه می دهد.

*Donald Trump

XS
SM
MD
LG