لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

کاخ سفید در اعلامیه خود به بخشی از سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ۲۶ شهریور ۱۳۸۸ در کاخ سفید اشاره می کند. آقای اوباما در آن سخنرانی می گوید سیستم جدید موشکی ما در اروپا سامانه قدرتمندتر، هوشیارانه تر و سریع تری را برای دفاع از نیروهای آمریکا و متحدان آمریکا فراهم خواهد کرد. سیستم جدید از سیستم قبلی جامع تر است.
آقای اوباما در سخنرانی خود ا اشاره به این تهدیدها اشاره می کند می گوید همانطور که من هنگام فعالیت های انتخاباتی خود نیز گفته ام، پرزیدنت بوش بدرستی به تهدیدهائی که برنامه موشک های دوربرد ایران ایجاد می کند؛ اشاره کرده است.
کاخ سفید در این اطلاعیه سرفصل های مربوط به نظامی را که دولت اوباما در پی آنست؛ مشخص کرده است. این اعلامیه می گوید که آقای اوباما به حمایت از آمریکا، نیروهای آمریکا که در مراکز ومناطق دیگر مستقر شده اند و همچنین متحدان اروپائی خود در برابر تهدیدهای موشک های بالیستیک که روز بروز بیشتر می شود؛ متعهد است.
کاخ سفید اجرای طرح رئیس جمهوری آمریکا را در ۴ بخش خلاصه کرده است:
بخش اول:
در سال جاری ما به مسئله موشک هائی با برد کوتاه و میانه و تهدیدهای ناشی از آن می پردازیم. مرحله اول همچنین جابجائی سیستم های رادار زمینی را که ترکیه آن را در خاک خود پذیرفته بود؛ به مرحله اجرا در آمد.
کاخ سفید در اطلاعیه خود به این مسئله اشاره می کند که این طرح جامع در چارچوب طرح دفاعی ناتو شکل گرفته است.
مرحله دوم:
اجرای این طرح برای سال ۲۰۱۵ میلادی پیش بینی شده است.
در این مرحله پوشش موشک های با برد کوتاه و متوسط فراگیرتر شده و در رومانی مستقر خواهد شد.
در هفته جاری « موافقت سیستم دفاع موشکی بالیستیک آمریکا و رومانی» به امضا رسید.
مرحله سوم:
اجرای مرحله سوم برای سال ۲۰۱۸ یا ۷ سال دیگر طراحی شده است. این مرحله در چارچوب پوشش اصلاحاتی که در سیستم موشکی صورت گرفته و همچنین نصب موشک های ره گیر شکل می گیرد. در این بخش اجرای طرح با توجه به موافقت لهستان برای نصب سیستم های ره گیر عملی شد.
... و در مرحله چهارم اجرای طرح که در سال ۲۰۲۰ میلادی پیش بینی شده است، تمام توانائی آمریکا علیه تهدیدهای بالقوه ای که از خاور میانه متصور خواهد بود، بکار گرفته خواهد شد.
کاخ سفید همچنین خاطر نشان می کند که رئیس جمهوری آمریکا هنگام اعلام طرح جامع نصب سیستم موشکی آمریکا به همکاری روسیه در این زمینه نیز خوش آمد گفته است.

XS
SM
MD
LG