لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

ژن عامل سفید شدن موی انسان شناسایی شد


دکتر کاستوب ادهکاری می گوید نژاد اروپایی بیش از سایر افراد مستعد تغییر رنگ زودرس مو است.
دکتر کاستوب ادهکاری می گوید نژاد اروپایی بیش از سایر افراد مستعد تغییر رنگ زودرس مو است.

پژوهشگران بریتانیایی با انتشار یک مقاله در مجله معتبر علمی نیچر اعلام کردند، ژن عامل سفید شدن موی انسان را شناسایی کرده و امیدوارند بتوانند از تغییر رنگ مو پیشگیری یا آن را به تاخیر بیاندازند.

برای بسیاری، سفید شدن مو بخشی از روال طبیعی زندگی است، اما برای گروهی یکی از علایم پیری و پا به سن گذاشتن است. اما واکنش احساسی-عاطفی ما هر چه هست، دانشمندان علوم سلولی و تکامل زیستی کالج دانشگاهی لندن به اطلاعات تازه و هیجان انگیزی درباره ژن های مسئول رنگ، حالت، ضخامت و ریزش مو دست یافتند.

دکتر کاستوب ادهکاری از کالج دانشگاهی لندن می گوید: "اطلاعاتی که ما درباره خاکستری شدن مو جمع آوری کردیم، از تجزیه و تحلیل DNA شش هزار داوطلب ۱۸ تا ۴۵ ساله از نژادهای مختلف به دست آمده و متوجه شدیم به رغم تفاوت ها و تنوع نژادی، ژن آی آر اف ۴ (IRF4) تعیین کننده زمان و سرعت تغییر رنگ مو است."

دکتر کاستوب ادهکاری پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید، ژن IRF4 دو رده دارد که ویژگی های دیگر مو را نیز کنترل می کند و تحقیق آنها نشان می دهد، نژاد اروپایی بیش از سایر نژادها، مستعد تغییر رنگ زودرس مو است.

پرفسور آندرا روئیز لینارز پژوهشگر دیگر این تحقیق معتقد است، گرچه عوامل محیطی در سرعت بخشیدن به تغییر رنگ مو مؤثر هستند، اما شناسایی IRF4 می تواند به آرزوی خیلی از مردم جامه عمل بپوشاند.

پرفسور آندرا روئیز لینارز از کالج دانشگاهی لندن می گوید: "متوقف کردن این ژن و پیشگیری از سفید شدن مو امکان پذیر است، اما مسئله این است که با امکانات حاضر همراه توقف فعالیت IRF4، ویژگی های دیگر مو مثل حالت و ضخامت هم ممکن است تغییر کند و به همین دلیل نیاز به تحقیق بیشتری داریم."

پژوهشگران علوم سلولی و تکامل زیستی در کالج دانشگاهی لندن می گویند آنها به خوبی واقف هستند که خیلی ها موی جو گندمی رو دلیل جذابیت و نشانه پختگی می دونند، اما هدف مطالعه آنها، شناسایی فرآیند پیری و تحلیل رفتن سلول ها و قوای جسمی و ذهنی است؛ یعنی توانایی هایی که هیچکس خواهان از دست دادن آنها نیست.

XS
SM
MD
LG