لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

تاخیر دموکرات‌ها برای اعلام نتایج درون حزبی؛ مشکلات فنی موجب تاخیر در اعلام نتایج انتخابات در آیووا شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک اپلیکیشن تازه تلفن های هوشمند قرار بود به مقام های حزب دموکرات در گردآوری اطلاعات از حدود ۱۷۰۰ حوزه انتخاباتی در سراسر ایالت آیووا کمک کند. اما در عوض عامل تاخیرهایی شد تا نتایج اولین دور رقابت ها تا صبح پس از انتخابات نامعلوم باشد.

ایرادهای این اپلیکیشن تازه در دوشنبه شب موجب سردرگمی شد و بعضی مسئولان برگزاری انتخابات را مجبور کرد نتایج را تلفنی به مقام های حزب در سطح ایالتی اطلاع دهند تا به طور دستی ثبت شود. این امر تاخیرها و امکان خطای انسانی را به معادله افزود. تروی پرایس، رئیس حزب دموکرات ایالت آیووا، گفت تاخیرها نتیجه حمله سایبری و نفوذ به سیستم انتخاباتی نبوده است.

حزب دموکرات گفت انتظار دارد داده ها سه شنبه پس از تطبیق غیرماشینی با مدارک کاغذی منتشر شود.

تام کورتنی، رئیس حزب دموکرات در ناحیه دموین، گفت شنیده در حوزه های انتخاباتی در سراسر ناحیه او این اپلیکیشن یک افتضاح بوده است. وقتی مسئولان محلی با مقر حزب دموکرات تماس گرفتند کسی تلفن ها را جواب نمی داد.

این مشکلات موجب شرمساری ایالت آیووا شد که سال ها تلاش کرده بود جایگاه خود را به عنوان اولین محل رقابت ها در انتخابات درون حزبی ریاست جمهوری و نخستین آزمون برای نامزدهای انتخاباتی حفظ کند. این مشکلات بهانه کافی به منتقدانی داده که روش برگزاری انتخابات به صورت انجمن های حزبی را به عنوان روشی نامنظم، شلوغ و آشفته قدیمی و محروم کننده می دانند.

حزب دموکرات ایالت آیووا با وجود هشدارها نسبت به احتمال حمله سایبری و ایرادهای اپلیکیشن ترجیح داد از آن استفاده کند. مقام های حزبی گفتند تدابیر ایمنی متعددی را در نظر گرفتند و اصرار داشتند اشتباهات به دلیل سیستم پشتیبانی و مدارک کاغذی به سادگی قابل تصحیح خواهد بود.

اما مسولان اداره حوزه های انتخاباتی در آیووا پیشتر امکان آزمودن این اپلیکیشن را نداشتند. دلیل این امر کاستن از احتمال هر گونه مداخله عنوان شده بود.

بعضی روسای حوزه های انتخاباتی گفتند مشکل نصب اپلیکیشن یا ورود به آن را داشتند و از آن استفاده نکردند.

به گفته یکی از افراد درگیر در گردآوردی داده ها این اپلیکیشن دوشنبه شب به سختی کار می کرد. مقام ها برای تطبیق آمار و اطمینان از صحت داده ها از مدارک کاغذی عکس می گرفتند.

حزب برای اولین بار باید سه دسته داده ارائه می داد: شمارش اول از افراد حامی هر نامزد انتخاباتی در هر حوزه، شمارش دوم پس از یارگیری نمایندگان نامزدها از افرادی که به حدنصاب نرسیدند و نهایتا برندگان هیات های انتخابی اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات.

حزب دموکرات گفت: «ما در گزارش سه دسته از نتایج ناسازگاری هایی یافتیم. این صرفا مساله گزارش از داده ها است، اپلیکیشن از کار نیفتاد و حمله سایبری یا نفوذی در کار نبود. داده های اصلی و مدارک کاغذی درست است و گزارش نتایج نهایی زمان می برد.»

ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ از این فرصت استفاده کرد تا در اعتبار نتایج ابراز تردید کند.

برد پارسکیل، مدیر ستاد انتخابی ترامپ، در توییتی طعنه آمیز گفت: «کنترل کیفیت=دستکاری؟»

یک کارشناس انتخابات در دانشگاه کالیفرنیا می گوید مشکلات انتخاباتی در بیشتر موارد نتیجه مشکلات اداری است تا فریبکاری یا مداخله خارجی. او تاکید کرد استفاده از فناوری جدید در فاصله کوتاهی از انتخابات همیشه امری پر خطر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG