لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

گردباد چیست، و چرا کشنده است


گردباد در شهر بوریگارد ایالت آلاباما خانه ها را نابود کرد - ۴ مارس ۲۰۱۹
گردباد در شهر بوریگارد ایالت آلاباما خانه ها را نابود کرد - ۴ مارس ۲۰۱۹

روز یکشنبه، یک سری گردباد پی در پی، بخشی از شهرستان «لی» ایالت آلاباما را از بین برد؛ بادهایی با سرعت بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت که ۲۳ نفر قربانی از جمله چند کودک به جا گذاشت. این گردباد یکی از کشنده ترین گردبادها در شش سال گذشته در آمریکا بود.

بنا به اعلام خدمات هواشناسی ملی ایالات متحده آمریکا، گردباد شدید ترین نوع باد به شکل توده هوای قیف مانند است که با زمین برخورد کرده و قادر به کشتن مردم و از جا کندن خانه ها در عرض تنها چند ثانیه است.

گردباد که در ناحیه مرکزی آمریکا بیشتر رایج است، بر اساس پژوهش های سازمان دانشگاهی پژوهش‌های جوی، هنگامی رخ می دهد که هوای سرد و خشک از کانادا به جنوب حرکت کرده و با هوای گرم و مرطوب که از خلیج مکزیک که به شمال حرکت می کند، برخورد کند.

شهر «بیورگارد» در شرق ایالت آلاباما پس از گردباد کشنده- ۴ مارس ۲۰۱۹
شهر «بیورگارد» در شرق ایالت آلاباما پس از گردباد کشنده- ۴ مارس ۲۰۱۹

هواشناسان مرکز پیش‌بینی طوفان به طور کلی می توانند با در نظر گرفتن شرایط جوی احتمال وقوع گرباد را تا حدودی پیش بینی کنند، ولی تنها زمانی می توانند اعلام خطر کنند که رادارهایشان آن را نشان دهد.

بر اساس آمار مرکز ملی اطلاعات محیط زیست، هر سال به طور متوسط ۱۰۰۰ مورد گرد باد در آمریکا ثبت می شود و با یک شکاف بزرگ در کانادا نیز سالی ۱۰۰ مورد مشاهده شده است.

گردباد در تمام ۵۰ ایالت آمریکا و در تمام قاره های دیگر، به غیر از قطب جنوب (جنوبگان)، می تواند رخ دهد. بنا به مرکز برای راه و حل های آب و هوا و انرژی، ارتباط بین گردباد و تغیرات اقلیمی هنوز واضح نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG