لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

کاخ سفيد همه طرفهای درگير در مصر را به شکيبايی دعوت کرد


کاخ سفيد همه طرفهای درگير در مصر را به شکيبايی دعوت کرد
کاخ سفيد همه طرفهای درگير در مصر را به شکيبايی دعوت کرد

سخنگوی کاخ سفيد در پيامی خطاب به همه طرفهای درگير در مصر گفت: ايالات متحده در مورد موج خشونتهای جديد که اوايل هفته جاری به مرگ چندين نفر انجاميد، عميقاً نگران است.

ايالات متحده روز دوشنبه در واکنش به موج جديد اعتراضات در مصر از مردم آن کشور خواست شکيبايی خود را حفظ کنند و اجازه دهند انتخابات برگزار شود.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفيد روز دوشنبه خطاب به همه طرفهای درگير در مصر گفت: ما در مورد خشونتهای مصر که اوايل هفته به مرگ تراژيک چند نفر منتهی شد، عميقاً نگران هستيم. ما از همه طرفهای درگير می خواهيم خويشتنداری نشان دهند و برای رسيدن به يک مصر متحد و مقتدر دست به دست يکديگر بدهند. ما، ايالات متحده، معتقديم وقايع و اتفاقات تراژيک نبايد جلوی پيشرفت و آينده کشور، و بخصوص برگزاری انتخابات و گذار به دموکراسی به هنگام، مسالمت آميز، عادلانه و جامع را بگيرد. در اين مسير گاهی لازم است بايستيم، به عقب نگاه کنيم و به خاطر بياوريم که مصر چه راه طولانی ای را طی کرده تا به اينجا برسد. اين کشور بايد به راه خود، به طرف دموکراسی، ادامه دهد تا مردم ثمره دهها سال مبارزات خود با ديکتاتوری را ببينند. از اين رو، ما در انتها يک بار ديگر از همه طرفها می خواهيم برای ادامه اين روند دست به دست يکديگر بدهند.

بنابر آمارهای موجود، با توجه به تلفات روز دوشنبه، از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک تا کنون ۳۳ نفر در جريان درگيريهای پليس با مخالفان دولت نظامی مصر جان خود را از دست داده اند.

در عين حال ساکنان ميدان تحرير قاهره تا آخرين ساعات شامگاه دوشنبه شاهد ادامه تظاهرات بودند. گفته می شود، جمعيت حاضر در ميدان تحرير تنها با استعفای کابينه دولت راضی نمی شوند، آنها ضمن متهم کردن دولت نظامی به قدرت طلبی، خواهان انحلال و استعفای بی درنگ شورای نظامی مصر هستند.

محمد حجازی، سخنگوی دولت کابينه مستعفی مصر، در مصاحبه با خبرگزاری رويترز اعلام کرده است که هنوز معلوم نيست که استعفای کابينه دولت مورد موافقت شورای نظامی قرار گيرد. اما يک منبع نظامی گفته است، شورای نظامی در نظر دارد پيش از موافقت با استعفای کابينه، نخست وزير جديد را تعيين کند.

استعفای کابينه دولت جديد مصر بزرگترين شکست برای اعتبار شورای نظامی مصر تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG