لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

اعتراضات در مصر ادامه دارد


معترضان مصری در میدان تحریر. ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱
معترضان مصری در میدان تحریر. ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱

معترضان مصری بر درخواست خود برای کنار رفتن فوری فرمانروایان نظامی همچنان پافشاری می کنند.

یک روز پس از آن که فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی امتیازاتی را برای راضی ساختن ناراضیان اعلام کرد، تظاهر کنندگان روز چهارشنبه برای پنجمین روز به میدان تحریر در قاهره رفتند. گزارش می رسد زد و خوردهای جدیدی درگرفته است. در جریان پنج روز درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در قاهره و دیگر شهرهای عمده دست کم ۳۵ تن کشته شده اند.

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در بیانیه ای مقام های مصر را ترغیب کرد به توسل فشار بیش از اندازه علیه معترضان پایان دهند. پیلای تصویرهای ضرب و شتم های بی رحمانه معترضان را عمیقا تکان دهنده توصیف کرد.

روز سه شنبه، سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه، حکام مصر را به بی رحمی هایی که حتی از آنچه در دوره مبارک می گذشت فراتر رفته است متهم کرد.

محمد طنطاوی رییس شورای عالی نیروهای مسلح روز سه شنبه قول داد انتتخابات ریاست جمهوری در ژوئیه ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد. وی گفت نیروهای مسلح و ارتش قصد ندارند بر کشور حکومت کنند و منافع و مصالح عمومی را ورای هر چیز دیگری قرار می دهند. طنطاوی همچنین پیشنهاد کرد این موضوع را که آیا حکومت ارتش باید زودتر به پایان برسد یا نه، به همه پرسی بگذارد. بسیاری این پیشنهاد را ترفندی برای جلب نظر مصریانی می بینند که از آشوب بیشتر هراس دارند.

طنطاوی سخنرانی تلویزیونی خود را در پی مذاکره با گروه های سیاسی و اسلامی از جمله اخوان المسلمین ایراد کرد. انتظار می رود اخوان المسلیمن بخش بزرگی از کرسی های پارلمانی را در انتخاباتی که قرار است روز دوشنبه آغاز شود به خود اختصاص دهد. بیشتر گروه های مخالف لیبرال و سکولار که می خواهند ارتش بی درنگ قدرت را رها کند در جلسه شرکت نکردند. آنان اخوان المسلین را متهم می کنند که انقلاب را به دلیل دستاوردهای سیاسی کوتاه مدت فروخته است.

ارتش مصر انتخابات پارلمانی را شتاب زده سازمان داده است. در حالی که طنطاوی روز سه شنبه قول داد انتخابات طبق برنامه انجام خواهد گرفت، بسیاری از رهبران مخالف نسبت به آن تردید دارند.

XS
SM
MD
LG