لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

برنامه جهانی غذا عملیات توزیع در شمال یمن را متوقف کرد


آرم برنامه جهانی غذا
آرم برنامه جهانی غذا

برنامه جهانی غذا روز سه‌شنبه ۱۴ آذر، اعلام کرد که توزیع غذا در شمال یمن را به دلیل «محدودیت بودجه و اختلاف‌نظر با مقامات محلی بر سر چگونگی تمرکز بر فقیرترین اقشار» در این منطقه متوقف کرده است.

صنعا و مناطق شمالی یمن تحت کنترل حوثی‌ها قرار دارد که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند و از سال ۱۳۹۳ با دولت یمن که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناحته شده و از حمایت ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی برخوردار است، در جنگ هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اگر چه در دو سال گذشته درگیری‌ها کاهش یافته است ولی میلیون‌ها تن همچنان به کمک‌های مستقیم بشر دوستانه متکی هستند.

برنامه جهانی غذا گفت که تصمیم به توثق توزیع غذا پس از یک سال مشورت‌ با اهداکنندگان اتخاذ شده و هیچ توافقی برای کاهش تعداد افراد تحت پوشش از ۹.۵ میلیون تن به ۶.۵ میلیون تن به دست نیامده است.

این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد که ذخایر مواد غذایی در مناطق تحت مدیریت حوثی‌ها تقریبا به پایان رسیده و به دلیل اختلال در زنجیره تامین مواد غذایی، ممکن است از سرگیری کمک‌ها تا چهار ماه طول بکشد.

در سال میلادی گذشته نیز به دلیل مشکلات مالی و تورم جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، برنامه جهانی غذا جیره غذایی در یمن را کاهش داده بود.

برنامه جهانی غذا در عین حال اعلام کرد که برنامه‌های تغذیه در مدارس برای محدود کردن تاثیر این تصمیم ادامه خواهند یافت و برنامه توزیع عمومی غذا با تمرکز بر نیازمندترین افراد در مناطق جنوبی تحت کنترل دولت ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG