لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

هشدار سازمان ملل متحد در مورد خطر «فروپاشی امنیت غذایی» در اوکراین


ادامه جنگ در اوکراین.
ادامه جنگ در اوکراین.

برنامه جهانی غذا، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، در مورد خطر فروپاشی امنیت غذایی در اوکراین هشدار داد. بر اساس آخرین گزارش ها، در حال حاضر بسیاری از انبارها و خواربار فروشی‌های اوکراین فاقد مواد غذایی هستند.

جاکوب کِرن، مقام مسئول هماهنگی مواد غذایی در شرایط اضطراریی برنامه جهانی غذا، روز جمعه ۲۷ اسفند اعلام کرد جنگ اوکراین بخش بزرگی از زیرساخت‌های غذارسانی را از بین برده و زنجیره تامین مواد خوراکی در این کشور در حال فروپاشی است.

برنامه جهانی غذا دلیل بخشی از کمبود مواد غذایی در اوکراین را روند کند جابجایی و انتقال مواد خوراکی اعلام کرده است. این سازمان همچنین در مورد وضعیت شهرهای محاصره شده مانند ماریوپول که با اتمام ذخایر آب آشامیدنی و غذا مواجه‌اند به شدت ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس گزارش برنامه جهانی غذا، قیمت مواد غذایی در سطح جهان پس از حمله روسیه به اوکراین به شدت افزایش یافته و این نگرانی وجود دارد که امنیت غذایی جهان بویژه در نقاط بحران زده رو به وخامت بگذارد و سراسر جهان را در معرض گرسنگی جانبی قرار دهد.

سازمان جهانی غذا این ماه به دلیل تورم و همچنین بحران اوکراین ۷۱ میلیون دلار هزینه بیشتر بابت خرید مواد غذایی پرداخته و ابراز تأسف کرده که این مبلغ می توانست غذای ۴ میلیون نفر در سراسر جهان را که در معرض گرسنگی قرار دارند تأمین کند.

XS
SM
MD
LG