لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

رویترز: کشورهای غربی با هدف «تنش‌زدایی» از طریق ترکیه به جمهوری اسلامی پیام داده‌اند


رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی گزارش داد کشورهای غربی در روزهای گذشته به واسطه ترکیه پیام‌هایی را با تاکید بر کاهش تنش‌ها در منطقه به جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده‌اند.

در این گزارش با اشاره به قصد حکومت ایران برای عدم واکنش به حملات تازه منتسب به اسرائیل، تاکید شده است که کشورهای غربی پیام‌های خود را پیش از وقوع حمله روز جمعه ۳۱ فروردین به جمهوری اسلامی منتقل کرده بودند.

در پی حمله موشکی-پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل در روز ۲۵ فروردین، وقوع انفجارهایی در اصفهان در روز جمعه، ۳۱ فروردین، به حمله اسرائیل منسوب شده است.

تاکنون بسیاری از کشورها، از جمله آمریکا و کشورهای غربی، با تاکید بر ضرورت خویشتن‌داری جمهوری اسلامی و اسرائیل خواستار جلوگیری از گسترش دامنه درگیری‌ها شده‌اند.

جان باس، معاون وزیر خارجه آمریکا، اوائل هفته جاری با سفر به آنکارا با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه، دیدار کرده بود.

به گفته یک مقام آمریکایی، دو طرف درباره اهمیت حیاتی پرهیز از تشدید تنش‌ها و گسترش درگیری‌ها در منطقه گفتگو کرده بودند.

به دنبال حمله انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی به اسرائیل در روز ۲۵ فروردین، وزیر امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای از تماس کشورش با ایران و آمریکا خبر داده و اعلام کرده بود که آنکارا ضمن دعوت به خویشتن‌داری، نسبت به وقوع جنگی منطقه‌ای در پی تشدید تنش‌ها هشدار داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه هنوز به گزارش رویترز واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG