لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

گزارش: جشن آبجوخوری اکتبر هر سال در يک دهکده فلسطينی در کرانه غربی برگزار می شود


گزارش: جشن آبجوخوری اکتبر هر سال در يک دهکده فلسطينی در کرانه غربی برگزار می شود
گزارش: جشن آبجوخوری اکتبر هر سال در يک دهکده فلسطينی در کرانه غربی برگزار می شود

جشن آبجوخوری اکتبر یا همان اکتبِرفِست، اما نه در آلمان، بلکه در یک دهکده کوچک فلسطینی.

دهکده مسیحی نشینِ طیبه، هر سال میزبان جشنی دو روزه است که بازدیدکنندگانی هم از راه های دور، مثل آمریکا، ژاپن، و استرالیا، دارد.

طیبه، دهکده عمدتا مسیحی نشین فلسطینی کوچکی ست، که در منطقه ای با اکثریت مسلمان و تحت کنترل اسراییل قرار گرفته. این دهکده مسیحی کوچک، شش سال است که میزبان جشن آبجوخوری اکتبر است. برگزارکنندگان جشن می گویند جشن آنها، هر سال بزرگ تر و بهتر می شود.

اکتبرفست، یا همان جشن اُکتبر، مراسم تاریخی آبجوخوری است که هر سال در ماه اکتبر، در آلمان برگزار میشود.

جشن اکتبر این دهکده فلسطینی، شنبه گذشته شروع شد. در این جشن، آبجوی مخصوص طیبه به همراه غذاهای فلسطینی، سرو می شود.

ندیم خوری، مدیرکارخانه آبجوسازی، از روند پیشرفت جشن، راضی است. او می گوید هر ساله مردم بیشتری در این جشن شرکت میکنند، برنامه ریزی مرتب تر می شود، گروه های موسیقی زیادی در اینجا حضور دارند، و خیلی خوش میگذرد.

اين دهکده فلسطینی، یک آبجوی مخصوص هم دارد به همین نام طیبه، که عسلی رنگ است. هزاران فلسطینی، به همراه گروه کوچکی از اسراییلیها، در این جشن شرکت میکنند.

بعد از سالها خشونت بین این دو گروه، این جشن آبجوخوری، فرصتی است برای خوش و بش کردن که بعضی ها از آن استقبال می کنند.

سالها قبل، خانواده های یهودی، آخر هفته ها، برای خرید اجناس ارزان قیمت و غذاهای خوشمزه، به دهکده های فلسطینی می آمدند. اما این گردش ها از ده سال پیش پس از قیام فلسطینیان علیه اسرايیل متوقف شد.

امروز، اعمال تدابیر امنیتی از سوی اسراییل، و مقابله شدید تشکیلات خودگردان فلسطینی با قانون شکنی، باعث شده خشونت ها در کرانه باختری رود اردن به شدت کاهش یابد و امنیت و رفاه، نسبت به سالهای اخیر، در منطقه افزایش یابد.

اما هنوز تعداد زیادی از اسراییلی ها به این منطقه نمی آیند. برگزار کنندگان جشن اکتبر می گویند تعداد اسراییلی ها بیشتر و بیشتر می شود، اما در مقایسه با هزاران فلسطینی، تعدادشان هنوز خیلی کم است.

بیش از ۱۰ هزار لیتر آبجو در این جشن که شرکت کنندگانی از نقاط مختلف دنیا دارد، مصرف می شود. آبجوی مخصوص طیبه، در کرانه باختری و اسراییل فروخته و به چند کشور هم به میزان کم صادر می شود.

یک گردشگر استرالیایی می گوید که آبجوی طیبه را در استرالیا امتحان کرده و بعد از آن کنجکاو شده که در جشن اکتبر در این منطقه شرکت کند. او می گوید این اولین محصولی بوده که او رویش برچسب «ساخت فلسطین» را دیده است.

یک شرکت کننده عرب-اسراییلی که از حیفا آمده است، جشن اکتبر طیبه را به جشن اکتبر آلمان، ترجیح میدهد. او می گوید این جشن فلسطینی است، کشورم است، مردمش صمیمی ترند، و من همه را میشناسم.

به نظر می رسد طیبه، با نوار غزه بخش دیگری از سرزمینهای فلسطینی، یک دنیا فاصله دارد. در غزه، گروه حماس مصرف الکل را ممنوع کرده است، حجاب زنان جدی گرفته می شود، و زن و مرد در مکان های عمومی، با هم معاشرت نمی کنند.

مسلمانان فلسطینی ساکن کرانه باختری هم، سنتی هستند و با مصرف الکل مخالفند. اما اتفاقا جشن اکتبر طیبه، توسط استاندار منطقه ای مسلمان نشین، افتتاح شده است.

ندیم خوری، که شهردار طیبه هست، می گوید این فستیوال، فرصتی است برای به نتیجه رسیدن زحمات شهروندان و نمایانگر موفقیت ماست درتولیدات محلی. او متعهد به صلح است و معتقد است این جشن، نوعی مبارزه با اشغال ۴۳ ساله کرانه باختری توسط اسراییل، است. او میگوید ما محصولی با کیفیت خوب تولید می کنیم که مشتری دارد و به دنیا نشان می دهیم که میتوانیم با همسایه هایمان در صلح زندگی کنیم.

XS
SM
MD
LG