لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

ديوان عالی اسراييل برای سه شهرک يهودی حکم تخريب صادر کرد


Israli Settlements
Israli Settlements
شهرک سازی يهوديان در کرانه باختری رود اردن و اورشليم شرقی يکی از موانع عمده گفتگوهای صلح اسراييل و فلسطينيان است. اما اخيرا ديوان عالی اسراييل بخشی از سه شهرک آن کشور را غيرقانونی اعلام کرد و حکم به خراب کردن آن ها داده است.
اين خانه ها در اولپانا در فاصله کمی از رام الله بنا شده است. ديوان عالی اسراييل اخيرا حکم داد که ۵ منزل از ۱۴ منزل در اين شهرک بر روی زمينی بنا شده که صاحب آن فلسطينی است. دادگاه به دولت اسراييل دستور داد ٣۰ خانواده ساکن اين خانه ها را بيرون کرده و ساختمان ها را خراب کند.
ساکنان اين خانه ها می گويند زمين ها را به طور قانونی خريده اند ولی خريد آن ها ثبت نشده است. خانه هايی که با وام دولتی بنا شده است.
دنی ديون، مامور اجرايی دولت اسراييل در منطقه، حکم دادگاه به بيرون کردن مردم از منازلشان و خراب کردن آن ها را غيرمنصفانه می خواند و می گويد بايد حکم دادگاه را به چالش کشيد.
ولی هاييم ارليچ، فعال حقوق بشر اسراييلی که از فلسطينی های صاحب زمين حمايت می کند، می گويد: دولت بايد از حکم دادگاه پيروی کند. اگر دولت حکم دادگاه را اجرا نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای جامعه اسراييل دموکراسی و قانون آن، يک فاجعه خواهد بود.
ساکنان اولپانا ماه هاست که در بلاتکليفی زندگی می کنند.
يکی از ساکنان اولپانا می گويد: ما می خواهيم با همسايه هايمان در صلح زندگی کنيم. چه فلسطينی باشند يا سوری يا مصری. ما به قانون احترام می گذاريم.
برخی از اعضا دولت ائتلافی اسراييل خواستار وضع قانونی هستند که منازل اين شهرک نشين ها را به رغم حکم دادگاه، قانونی اعلام کند. اما شو گيدئون، استاد دانشگاه عبری، می گويد: ديوان عالی اسراييل، قانون و دموکراسی در اسراييل، اهميت زيادی دارد و دولت ناگزير است از آن ها تبعيت کند.
ولی فلسطينی ها می گويند تمامی شهرک نشين ها غيرقانونی هستند و بايد برچيده شوند.
XS
SM
MD
LG