لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

گزارش: حصارکشی درسرزمين های کرانه باختری رود اردن غيرقانونی است


گزارش: حصارکشی درسرزمين های کرانه باختری رود اردن غيرقانونی است
گزارش: حصارکشی درسرزمين های کرانه باختری رود اردن غيرقانونی است

هفت سال پس از آنکه دادگاه بين المللی لاهه به غيرقانونی بودن حصارکشی اسراييل درسرزمين های کرانه باختری رود اردن حکم داد، سازمان ملل اعلام کرد اسراييل اين رای دادگاه را ناديده گرفته است.

درسال ۲۰۰۴ دادگاه بين المللی لاهه ديوار ۷۰۰ کيلومتری را که اسرائيل در مرز با سرزمين های کرانه باختری رود اردن کشيده بود، غيرقانونی اعلام کرد، اما اجرای رای دادگاه لاهه الزام آور نيست.

اسراييل از سال ۲۰۰۲ احداث ديوار بتونی و سيم خاردار را آغاز کرده بود. اين ديوار در مرز با بيت اللحم، بيلين، قلنديه،رام الله، و نبی صالح کشيده شده است. درآن سال و در پی موجی از بمب گذاری های انتحاری فلسطينی ها در اسراييل، دولت وقت تصميم گرفت ميان آن کشور با آبادی های فلسطينی درکرانه باختری حصارکشی کند.

ديوار ازآن زمان مورد بازديد شماری ازچهره های بين المللی قرار گرفته و جيمی کارتر، رييس جمهوری پيشين آمريکا، از روستای بيلين بازديد کرده است .در اين روستا مدام تظاهراتی عليه حصارکشی برپا شده که به درگيری فلسطينی ها با اسرائيل منجر شده است.ديوان عالی اسرائيل ۴ سال پيش رأی داد شمار بيشتر ی از کشاورزان فلسطينی ساکن بيلين به زمين ها و باغهای خود درآن سوی مرز دسترسی داشته باشند.

روستای بيلين در ۲۵ کيلومتری شرق تل آويو واقع شده است. ساکنان بيلين می گويند تا زمانی که به طور کامل به مزارع و باغ های خود دسترسی پيدا نکنند به تظاهرات عليه حصارکشی ادامه خواهند داد.

در خبری ديگر يک روز پس ازآنکه اسراييل به فعالان طرفدار فلسطينی ها اجازه ورود به آن کشوررا نداد صدها فلسطينی همراه با فعالان طرفدارآنها در نزديک پست بازرسی قلنديه در کرانه باختری رود اردن راه پيمايی اعتراضی برگزار کردند.

زمانی که سربازان اسرائيلی اجازه ندادند اين جمعيت به پست بازرسی نزديک شود درگيری مختصری روی داد.

صدها تن از هواداران فلسطينی ها برای ورود به اسرائيل در چندروز گذشته برنامه ريزی کرده بودند و بنا بود اين اقدام از روز پنجشنبه آغاز شود. سازمان دهندگان اعلام کرده بودند که اقدامشان کاملا صلح آميز خواهد بود و هدف شان اعلام همبستگی با فلسطينی ها وجلب توجه جهانيان به زندگی درسرزمين ها ی اشغالی است.

اما دولت اسراييل اجازه نداد اين فعالان از فرودگاه های اروپايی به هواپيمای عازم تل آويو سوار شوند . پليس اسرائيل از شماری مسافران که به فرودگاه بن گوريون وارد شده بود بازجويی کرد و مانع از آن شد که يک گروه ۶۹ نفری از کرانه باختری به اسراييل وارد شوند.

سازمان دهندگان نام کمپين ورود به اسراييل را «به فلسطين خوش آمديد!» گذاشته بودند.

در رويدادی ديگر ارتش اسراييل در بيانيه ای اعلام کرد يک هواپيمای جنگنده آن کشور روز يکشنبه يک تونل را در ناحيه غزه مورد حمله قرار داد.

اين حمله پس از موشک باران جنوب اسراييل از نوار غزه صورت گرفت.

در حمله هوايی اسراييل صدمه ای به کسی وارد نيامده است ولی يک کارخانه در شمال غزه خسارت ديد.

به گفته ارتش اسراييل تونلی که در نوار غزه هدف حمله هوايی آن کشور واقع شد در حملات تروريستی به اسراييل مورد استفاده قرار می گرفت.

به گفته ارتش اسراييل در ماه جاری ۷ موشک از نوار غزه به آن کشور شليک شده است.

XS
SM
MD
LG