لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

معاون وزیر خارجه سوریه: غرب با اسد تماس های امنیتی برقرار کرده است


معاون وزیر امور خارجه سوریه روز چهارشنبه گفت سازمان های امنیتی اطلاعاتی بعضی از کشورهای غربی مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای گفتگو در مورد همکاری امنیتی با دولت اسد به دمشق سفر کرده اند.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه در مصاحبه ای با «بی بی سی» گفت «من به طور مشخص (نام کشورها) را ذکر نمی کنم، اما این خبر صحت دارد که بسیاری از آن ها به دمشق سفر کرده اند».

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در مورد گزارش هایی مبنی بر مطلع بودن او گفت او از برقراری چنین تماس هایی مطلع نیست.

جان کری در کویت به خبرنگاران گفت «من در این مورد اطلاعی ندارم» او افزود به طور قطع اگر تماسی از این نوع برقرار شده است «تحت نظارت من انجام نشده است».

مقداد گفت به نظر می رسد این تماس ها از شکاف ها و اختلاف های بین مقامات سیاسی و امنیتی برخی از کشورهای مخالف اسد حکایت می کردند.

قدرت های غربی از مخالفان اسد حمایت کرده اند اما از ارسال کمک های مادی خودداری می کنند تا گروه های وابسته به القاعده از خلاء قدرت موجود در مناطق تحت کنترل شورشیان سوء استفاده نکنند.

کشورهای غربی نگران حضور شبه نظامیان اسلام گرای خارجی بین گروه های مختلف شورشی مخالف اسد هستند که به جنگ سه ساله برای سرنگونی اسد بپیوندند.

مقداد گفته است «بی پرده بگویم که روحیه تغییر کرده است».

وی افزوده است «زمانی که این کشورها از ما خواهان همکاری امنیتی می شوند، بنابراین به نظر من می آید که نوعی تفرقه سیاسی و امنیتی در رهبری این کشورها وجود دارد».

او از پاسخ مستقیم به پرسشی در مورد تماس سازمان های امنیتی اطلاعاتی بریتانیا با سوریه خودداری کرد.

او افزود «حرف من این است که کشورهای بسیاری با ما تماس گرفته اند تا برای اتخاذ اقدامات امنیتی هماهنگ کنند.

شورش های مردم چهار دهه گذشته علیه حاکمیت خانواده اسد در سوریه مارس ٢٠١١ آغاز شد و پس از سرکوب اعتراض های مردمی توسط ارتش، هم اکنون به صورت شورش های مسلحانه درآمده است.
XS
SM
MD
LG