لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

بزرگترین کفپوش موزائیکی جهان در یک کاخ باستانی در کرانه باختری


توجه گردشگران به بزرگترین کفپوش موزائیکی جهان در کرانه باختری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

این روزها جهانگردان و بازدیدکنندگان از کرانه باختری می‌توانند از بزرگترین و زیباترین کفپوش موزاییکی جهان که بخشی از یک کاخ باستانی است دیدن کنند. این شاهکار معماری محوطه ای را به وسعت ۸۰۰ متر مربع پوشانده است.

کاخ باستانی در شهر اریحا واقع است و از سال ۱۹۳۰ میلادی که حفاریهایی در آن صورت گرفت، کف آن همچنان پوشیده باقی مانده است، تا از گزند باد و باران و آفتاب محفوظ بماند.

قصر هاشم، در دوره حکومت بنی امیه ساخته شده و اقامتگاه زمستانی سلاطین این سلسله بوده است. این مجتمع که شامل کاخ، چند حمام و اراضی زراعتی است، در زمینی به وسعت ۶۰ هکتار ساخته شده بود.

کف موزاییکی این مجتمع از ۳۸ قسمت درست شده که با طرح‌های هندسی، با ظرافت خاصی کنار هم چیده شده‌اند، و کهن ترین و بزرگترین موزاییک کاری جهان محسوب می شود.

این محل در سده نوزدهم کشف شد و به همت دولت ژاپن روی آن سقفی احداث شد که بر اثر زمین لرزه خراب شده بود.

تاکشی اوکوبو، نماینده دولت ژاپن در سرزمین‌های فلسطینی می گوید: «این مجتمع بخشی از تعهدات درازمدت ژاپن برای کمک به فلسطینیان است تا رؤیاهای آنها تحقق پیدا کند ... ما از سال ۲۰۰۶ برای اجرای این طرح تلاش کرده‌ایم، تا صلح و صفا را به این منطقه بیاوریم، و در عین حال به جاذبه‌های گردشگری این منطقه بیافزاییم.»

قصر هاشم در ۲ کیلومتری شهر اریحا واقع شده است، و باور بر این است که اریحا کهن ترین شهر دنیا است، که طی قرون متمادی محل سکونت مردم با فرهنگ‌های مختلف قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG