لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

جزئیات زندگی انسان های اولین در مستند تازه و سه بعدی ورنر هرزوگ


جزئیات زندگی انسان های اولین در مستند تازه و سه بعدی ورنر هرزوگ
جزئیات زندگی انسان های اولین در مستند تازه و سه بعدی ورنر هرزوگ

بازگشت به ٣٥ هزار سال پیش شاید در زندگی واقعی غیرممکن باشد اما ورنر هرزوگ کارگردان و مستند سازبرنده جایزه آلمانی تبار توانسته است از طریق یک فیلم مستند تازه تماشاگر را به ٣٥ هزار سال پیش و شرایط محیط زیستی آن دوران و زندگی انسان های اولیه ببرد.

ورنرهرزوگ کارگردان فیلم های ارزشمندی چون «فیتزگرالدو» درباره سفر یک اپراخوان آلمانی با قایقی برروی رودخانه آمازون که از دهه هشتاد تا امروز در سینما تک فرانسه به عنوان یادبودی از مناطق ازدست رفته جنگل های آمازون از آن نگهداری می شود در تازه ترین فیلم خود به نام «غار آرزوهای از یاد رفته» فضایی خلق کرده است که در آن تماشاگر به هزاران سال پیش بازمی گردد. در این فیلم مخاطب با جزئیات بدست آمده در ارتباط با نحوه زندگی انسان های اولیه و غار نشین آشنا می شود. هرزوگ می گوید در سال ١٩٩٤ یک کشف مهیج و موثر در جنوب فرانسه انجام گرفت. غاری کشف شد که دیوارهای آن مملو از نقاشی هایی مربوط به ٣٢ تا ٣٥ هزار سال پیش است. آثار نقاشی که از لحاظ هنری خارق العاده است. برای حفظ و نگهداری از نقاشی های داخل غار تنها یک تیم کوچک از دانشمندان آن هم برای مدتی کوتاه اجازه یافتند تا به داخل این غار بروند.

وجود مقدار بالای اکسید کربن، حضور در غار را برای بیش تر از چند ساعت غیر ممکن ساخته است. بسیاری از کارگرانانی که تا کنون قصد داشته اند تا در قالب یک فیلم سینمایی داستانی یا قطعه ای مستند مجوز فیلم برداری از داخل این غار را بگیرند موفق نشده اند و هرزوگ نخستین آن هاست.

هرزوگ در رابطه با قوانین سختی که در داخل غار باید رعایت شود می گوید:«شما حتی نمی توانید در داخل این غار عطسه کنید!» او می گوید هربار تنها سه نفر اجازه داشتند با خود من داخل غار بشوند:«درون این غار یک حس مخوف که ناشی از ترس است وجود دارد. همه جا را سکوت فراگرفته است. تا جایی که حتی صدای نفس خودت را هم می شنوی.»

هرزوگ تنها شش روز برای انجام فیلم برداری های فیلم مستندخود فرصت داشته است. او می گوید با وجود شرایط و قوانین سختی که اعمال می شد این فیلم را سه بعدی ساخته است. فیلم «غار آرزوهای از یاد رفته» اینک در برخی از سینماهای آمریکا بر روی پرده سینما ست و به تازگی نیز در سینماهای بریتانیا، آرژانتین، هنگ کنگ و آلمان به نمایش درآمده است.

XS
SM
MD
LG