لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

بیماری عروق کرونر


جوزف نواک joseph novak یکی از هزاران آمریکاییست که با بیماری قلبی در جدال است. وضعیت پلاکها یا صفحات تشکیل شده در شریانهای کرونر قلبی او آنقدر وخیم بود که او دو سال پیش برای جراحی قلبی بستری شد. وی می گويد، «من بستری شدم چون حین تست ورزش غش کردم.»

نواک در يک آزمايش بالينی نوظهور شرکت جست. در اين آزمایش بالینی پژوهشگران تاثیر داروی کاهش وزن rimonabant را که در خارج از آمریکا تائید شده است، بر کند کردن پیشرفت بیماری عروق کرونر قلبی بررسی کردند. دکتر استیون نیسن می گويد، «ما اینجا سوسویی از امید داریم.»

دکتر استین نیسن از کلیولند کلینیک توضیح می دهد که این مطالعه بیش از ۸۰۰ بیمار با چاقی شکمی و سابقه بیماری قلبی را بررسی می کند. نیمی از آنها به مدت ۱۸ ماه ۲۰ میلیگرم رامونابنت در روز دریافت کردند. گروه دیگر دارونما دریافت کردند. یافته پژوهشگران به نظر امیدوار کننده میرسد. «ما تشکیل صفحات عروقی کمتری در گروه دریافت کننده دارو دیدیم.»

محققین همچنین فواید سلامت دیگری نیز مشاهده کردند. «نه تنها وزن شرکت کنندگان کاهش پیدا کرد و کلسترول خوب آنها بهبود یافت، بلکه افراد مبتلا به دیابت نیز تا حدی بهبود یافتند.»

در حالیکه بسیاری از نتایج به نظر مثبت میرسند، پژوهشگران امید داشتند تشکیل صفحات عروقی حتی کمتر باشد. آنها بر این باورند اگر شرکت کنندگان به مدت طولانیتری دارو را مصرف میکردند این امر محقق میشد. «به نظر میرسد شیوه های کاهش وزن تدابیر موثری در درمان بیماران قلبی باشد اما باید مطالعات بیشتری انجام دهیم.»

جوزف نواک فکر می کند دارو را دریافت کرد و نه دارونما، او در مورد احساس خود می گوید، «انرژی بیشتر و احساس بهتری داشتم.»

او در طول مطالعه ۹ کیلوگرم وزن کم کرد و پزشکش می گوید شریانهای او وضع بهتری دارند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG