لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

آمار نشان می‌دهد والدین به نسبت فرزندانشان علاقه بیشتری به ماریجوانا دارند


کشیدن ماریجوانا چیزی است که اغلب به افراد جوان و بی پروا نسبت داده می شود، نه به والدین آنها و افراد نسبتا میان سال. ولی اکنون آمار دولتی نشان دهنده برعکس شدن این باور کلیشه ای است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، شمار میانسالان آمریکایی که ماریجوانا مصرف می کنند اکنون کمی بالاتر از فرزندان نوجوانشان است.

نتایج پژوهش های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ میلادی، تنها ۷ و چهار دهم درصد از نوجوانان آمریکایی بین ۱۲ تا ۱۷ سال، به طور مرتب ماریجوانا می کشیدند؛ یعنی ۱۰ درصد کاهش از سال ۲۰۰۲.

مطالعات جدید همینطور نشان می دهند که در سال ۲۰۱۴ میلادی، حدود ۸ درصد از آمریکایی های بین ۳۵ و ۴۴ ساله مصرف کننده دائمی ماریجوانا بوده اند، یعنی بیشتر از تعداد مصرف کنندگان نوجوان.

از سال ۲۰۰۲ به بعد مصرف مرتب ماریجوانا در بین آمریکائیان ۴۵ تا ۵۴ ساله نزدیک به ۵۰ درصد افزایش ناگهانی داشت؛ و در بین افراد ۵۵ تا ۶۴ ساله حدود ۴۵۵ درصد جهش داشته است. (نه، این رقم درست است؛ اشتباه چاپی نیست!)

آمارها همچنین نشان می دهند که این میزان در بین افراد سالخوره نیز افزایش چشمگیری داشته و از سال ۲۰۰۲ میلادی به بعد حدود ۳۳۳ درصد بالا رفته است.

بیشتر بحث و گفتگو ها در مورد قانونی کردن فروش و مصرف ماریجوانا در آمریکا بر سر امکان تأثیرات منفی آن بر ذهن نوجوانان در حال رشد است؛ این نگرانی قابل درک است، چرا که مصرف زیاد ماریجوانا می تواند تأثیرات بالقوه منفی و بلندمدتی بر کودکان و نوجوانان بگذارد.

به نوشته واشنگتن پست، یکی از دلایل افزایش کنونی مصرف ماریجوانا در بین افراد مسن تر، خاصیت دارویی آن است؛ برای مثال از این گیاه برای بی خوابی، تسکین دردهای آرتروز، کم کردن عوارض شیمی درمانی و غیره استفاده می شود.

آمار همایش ملی نشان می دهد که بیشتر افراد میانسال در سال های ۱۹۷۰ میلادی از حامیان قانونی کردن ماریجوانا بودند، ولی بعدا در سال های ۱۹۸۰ ازدواج کردند، بچه دار و سرگرم زندگی شدند و حمایتشان از این مسئله افت کرد؛ که البته در سال های ۱۹۹۰ دوباره احیا شد. و آخرین آمار هم نشان می دهد که در سال ۲۰۱۳ نیمی از این افراد میانسال از قانونی شدن ماریجوانا حمایت می کنند.

اکنون در ایالت های واشنگتن و کلورادو که تولید مارجوانا در آنها قانونی شده نیز بیشتر بازاریابی به سمت افراد میانسال سوق داده شده است.

XS
SM
MD
LG