لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

ميزان بلايای طبيعی امسال در آمريکا بيسابقه بود


ميزان بلايای طبيعی امسال در آمريکا بيسابقه بود
ميزان بلايای طبيعی امسال در آمريکا بيسابقه بود

توفان، بارندگی و سيلاب در سال ۲۰۱۱، تنها در آمريکا بر زندگی ميليون ها نفر تاثير گذاشت، هزار تن جان خود را از دست دادند، ۸ هزار نفر مجروح شدند و بيش از ۵۲ ميليارد دلار به اقتصاد اين کشور، آسيب وارد آمد.

بيش از هزار و ۶۰۰ توفان و گردباد سراسر آمريکا را در سال ۲۰۱۱ فرا گرفت. در طول امسال ۱۲ فاجعه ناشی از آب و هوای نامناسب، بيش از يک ميليارد دلار آسيب رساند.

کريس واکارو، سخنگوی سازمان هواشناسی ملی آمريکا، اين ميزان را رکود جديدی در اين کشور می داند و می گويد: ما بلايای طبيعی بسياری ديده ايم. ميزان بارش برف، توفان، سيلاب و خشکسالی در سال ۲۰۱۱ در تاريخ آمريکا بيسابقه بوده است. خشکسالی، افزايش دمای هوا و آتش سوزی در جنگل های ايالت های تگزاس، نيومکزيکو و اکلاهما، پرهزينه ترين بلايای طبيعی بوده اند.

به گفته واکارو يکی از عوامل موثر در وضعيت هوای آمريکا، پديده های دوره ای مانند لا نينا در اقيانوس آرام است.

او آب و هوای سال ۲۰۱۱ را به عنوان يک وضعيت جديد در شرايط جوی توصيف کرد و افزود: با افزايش دمای هوا بايد شاهد موج های طولانی تر از هوای گرم، دوره های طولانی تری از خشکسالی و آتش سوزی بيشتری در جنگل ها و در عين حال، بارندگی ها و سيلاب های بيشتری باشيم. «لا نينا» تصور ما را از الگوی توفان ها تغيير داد. ما همچنين الگوی موسوم به نوسان قطب شمال را مشاهده کرديم، که يک عامل بزرگ در هوای زمستانی و بهاری بود. بر اساس اين الگو، هوای سرد به سوی آمريکا حرکت کرد و موجب توفان های شديد شد.

سازمان هواشناسی ملی آمريکا می خواهد مردم آمريکا را برای شرايط جوی جديد، آماده کند. ايجاد شبکه ای از شرکت های بخش خصوصی و دولتی که بتوانند مردم را برای وقوع بلايای طبيعی تا حد امکان آماده کنند.

XS
SM
MD
LG