لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

از شدت توفان استوایی مایکل کمی کاسته شد؛ شش نفر کشته شدند


تخریب قایق های اسکله ای در شهر پاناماسیتی ایالت فلوریدای آمریکا
تخریب قایق های اسکله ای در شهر پاناماسیتی ایالت فلوریدای آمریکا

توفان مایکل یک ماه بعد از توفان فلورنس به سهمگین‌ترین توفان تاریخ در آمریکا تبدیل شده است. این توفان دریایی که به خشکی رسیده، پس از برجا گذاشتن خسارات فراوان در شمال‌شرقی فلوریدا به سمت کارولینای جنوبی و شمالی در حرکت است.

مقام های امدادی می گویند تاکنون ۶ نفر به خاطر این توفان کشته شدند.

این توفان عصر چهارشنبه به سواحل فلوریدا رسید، بر سر راه خود درختان زیادی را شکست، خطوط برق را قطع، و خانه ها را ویران کرد.

قدرت توفان مایکل بعد از رسیدن به ساحل درجه چهار اعلام شد که جزو موارد نادر است.

روز پنجشنبه، از شدت توفان استوایی مایکل کاسته شد، و همزمان این پدیده کم سابقه و پر قدرت جوی، به سوی شمال حرکت و با عبور از جورجیا، به ایالت های کارولینا و ویرجینیا رسید.

مایکل از پرقدرت ترین توفان های استوایی ثبت شده در تاریخ هواشناسی آمریکا است که با بادهایی به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت وارد نواحی ساحلی فلوریدا شده بود.

چهارشنبه شب و به فاصله کوتاهی پس از رسیدن توفان به خشکی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی انتخاباتی برای طرفدارانش در ایالت پنسیلوانیا گفت دولت فدرال برای ترمیم خرابی ها با مقام های محلی در ارتباط خواهد بود.

او گفت: «ما شرکت های تولید و توزیع برق و هزاران نفر از کارکنان آنها را بلافاصله پس از فرو نشستن توفان به مناطق آسیب دیده می فرستیم. ما با مقامات محلی همکاری می کنیم و هفته آینده خودم به فلوریدا سفر خواهم کرد.»

توفان مایکل در حال حاضر تقریبا از فلوریدا عبور کرده اما به نگرانی ها در جورجیا دامن زده است. در آنجا درختان بلوط بزرگ زیادی وجود دارد که مردم نگران افتادن آن درختان هستند.

دامنه خرابی های توفان مایکل در مناطق ساحلی آمریکا قابل توجه است؛ اما مایکل پیش از رسیدن به آمریکا در غرب کوبا و چند کشور آمریکای مرکزی فرود آمد و گزارش ها حاکی از مرگ بیش از ده نفر در السالوادور، نیکاراگوئه و هندوراس است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG