لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

رقابت سوپر کامپيوتر آی بی ام در برابر دو حريف نيرومند در مسابقه «جپردی»


رقابت سوپر کامپيوتر آی بی ام در برابر دو حريف نيرومند در مسابقه «جپردی»
رقابت سوپر کامپيوتر آی بی ام در برابر دو حريف نيرومند در مسابقه «جپردی»

به تازگی شرکت کامپيوتر سازی آی بی ام از روی آخرين محصول خود پرده برداشت.

مسولان اين شرکت آمريکايی می گويند اين کامپيوتر پيشرفته که «واتسون» نام دارد به پيشبرد هوش مصنوعی بسيار بيشتر از گذشته ياری خواهد رساند.

حجم کامپيوتر واتسون به اندازه ده يخچال است و اطلاعاتی معادل ۲۰۰ ميليون صفحه نيز در دسترس مغز هوشمند الکترونيکی آن قرار دارد. قرار است واتسون در مسابقه جپردی ماه آينده در برابر دو حريف نيرومند قرار بگيرد.

شرکت آی بی ام برای اثبات توانايی های ابر کامپيوتر تازه اش «واتسون» آن را در برابر دو قهرمان بازی های «جپردی» Jeoardy قرار داده است. اين رقابت آزمايشی است اما قرار است رقابت اصلی با يک جايزه يک ميليون دلاری ماه آينده به طور زنده از تلويزيون پخش شود.

کِن جنينگز می گويد: «معمولا برای سرگرمی در مسابقات جپردی شرکت می کنم. اما اين بار احساس می کنم شرکتم در اين رقابت ها بخش مهمی از تجربيات اجتماعی در حوزه تکنولوژی است. بينندگان معمولا در اين رقابت ها حريف ضعيفتر را تشويق می کنند. اما اين بار مطمئن نيستم که من را تشويق می کردند يا نه.»

کِن جنينگز بين سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ در رقابت های جپردی۷۴ بار متوالی، برنده شد. راتگر در اين دور از رقابت ها با وی همکاری دارد. وی از تاريخ شرکتش در جپردی تا کنون حدود ۳ ميليون و ۳۰۰ هزار دلار جايزه نقدی دريافت کرده است.

سوپر کامپيوتر واتسون نيروی خود را از ده سِرور قدرتمند شرکت آی بی ام که بر اساس سيستم عامل لينکس ساخته شده اند، کسب می کند. اين کامپيوتر نتيجه ۴ سال کار طاقت فرسای پژوهشگران شرکت آی بی ام در گوشه و کنار جهان است.

به رغم آنکه کامپيوتر واتسون به منظور رقابت در مسابقات جپردی طراحی شده اما به گفته ديويد فروچی از شرکت آی بی ام کاربردهای تکنيکی آن از اين حوزه بسيار فراتر می رود. فروجی می گويد: «اين کامپيوتر به گونه ای طراحی شده که با طرح هر پرسش مغز هوشمند آن سرنخ ها و منابع بسيار گونه گون را برای يافتن پاسخ مناسب دنبال می کند. اين کامپيوتر به هزاران منبع مراجعه می کند و هزاران پاسخ احتمالی برای هر مسأله را تجزيه و تحليل می کند. واتسون شواهد را جمع آوری کرده و با استفاده از هزاران لگارتيم شواهد موجود را ارزيابی علمی می کند. صرف نظر از جپردی حوزه کاربردی واتسون در بخش بهداشت و پزشکی و همچنين انتشارات و مسائل حقوقی بسيار گسترده است. هر جا که نياز به توانايی بالای تجزيه و تحليلی باشد ميتوان از ظرفيت بالای اين کامپيوتر استفاده کرد.»

در رقابت های ماه آينده به برنده اصلی يک جايزه يک ميليون دلاری پرداخت خواهد شد. نفرات دوم و سوم هم به ترتيب ۳۰۰ و ۲۰۰ هزار دلار جايزه نقدی دريافت خواهند کرد.

برد راتر قهرمان مسابقات جپردی می گويد: «طی رقابت های آزمايشی روشن شد واتسون بازيگر بسيار خوبی است. اما وقتی انسان در برابر ماشين قرار می گيرد قوانين بازی عوض می شود.»

رقابت های اصلی ميان اين سه حريف قدرتمند بين روزهای ۱۴ تا ۱۶ فوريه و به طور زنده از تلويزيون های آمريکا پخش خواهد شد.

XS
SM
MD
LG