لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

تأکيد سازمان ملل بر نقش کليدی آب در توليد مواد غذايی


تأکيد سازمان ملل بر نقش کليدی آب در توليد مواد غذايی
تأکيد سازمان ملل بر نقش کليدی آب در توليد مواد غذايی

روز پنجشنبه سوم فروردين روز جهانی آب است. سازمان ملل متحد در اين روز بر نقش آب در توليد مواد غذايی برای جمعيت رو به افزايش جهان، تاکيد می گذارد. اين در حالی است که با افزايش مصرف، منابع آب رو به کاهش گذاشته است.

با افزايش جمعيت، نياز به آب افزايش می يابد - و نه فقط برای آشاميدن.

پاسکواله ستدوتو، از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، می گويد: کشاورزی و صنايع توليد مواد غذايی بيشترين مصرف کننده آب هستند.

در حالی که به طور متوسط هر شخص در روز دو تا سه ليتر آب می نوشد ولی بيشتر آب جهان صرف آبياری مزارع، دامداری، و توليد نان می شود. در واقع ۷٠ درصد آب رودخانه ها و منابع زيرزمينی صرف کشاورزی می شود. و با افزايش تقاضا برای آذوقه، مصرف آب افزايش می يابد.

آب در بسياری از مناطق کمياب است، زيرا کشاورزان آب منابع زيرزمينی را به قدری سريع استفاده می کنند که به چاه ها فرصت پرشدن داده نمی شود.

ارون سالزبرگ، از وزارت امور خارجه ايالات متحده، می گويد: در شمال غرب هند آبگيری بيش از اندازه از منابع زيرزمينی برای آبياری مزارع، مشکلی است که بر توليد مواد غذايی آن کشور اثر منفی می گذارد.

برخی از کشورهای آفريقايی مشکل ديگری دارند. کشاورزی در آفريقا نيازمند بارانی است که با تغييرات جوی اخير زمين، روز بروز کمتر می شود. پاسکواله ستدوتو، از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، می گويد: ميزان بارش باران غيرقابل پيش بينی است در نتيجه نمی توان پيش بينی کرد چقدر مواد غذايی توليد می شود.

توليد مواد غذايی بيشتر برای جمعيت رو به افزون جهان، با کاهش آب، چالش بزرگی خواهد بود. تغيير در نحوه آبياری و ميزان مصرف که اميد می رود از راه های مبارزه با اين مشکل باشد، به کندی صورت می گيرد.

ارون سالزبرگ می افزايد: فکر می کنم مسأله فقدان اراده سياسی است. دولت ها مساله کمبود آب را در اولويت خود قرار نداده اند.

کارشناسان می گويند ممکن است دولت ها نيز قادر به حل اين مشکل نباشد زيرا تغييرات جوی اخير در حال حاضر منابع آب جهان را تهديد می کند.

XS
SM
MD
LG