لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

آب- انرژی، شعار روزجهانی آب درسال ۲۰۱۴


غالبا همین افراد محروم از دسترسی به آب و سرویس های بهداشتی اند که به برق هم دسترسی ندارند.

بیش از ۲۰ سال است که کشورهای جهان ۲۲ مارس را به عنوان روز جهانی آب گرامی می دارند تا توجه جهانیان را به منابع آبی جهان جلب کنند. شعار روز جهانی آب سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ آب و انرژی است.

آب و انرژی
آب و انرژی با هم پیوندی تنگاتنگ و وابسته دارند. تولید وانتقال انرژی به مصرف آب وابسته است و این استفاده در مصارف هیدرو الکتریک، هسته ای و منابع انرژی حرارتی بویژه مهم تر است. برعکس ۸ درصد انرژی تولید شده در جهان برای تلمبه زدن، بهبود اب و انتقال آب به مصرف کنندگان گوناگون صرف می شود.

در سال ۲۰۱۴ نهاد سازمان ملل در همکاری نزدیک با کشورهای عضو و دیگر طرف های ذی نفع، قصد دارد توجه خودرا به طرزی جمعی به پیوند آب – انرژی معطوف کند و بویژه به مسائلی چون نابرابری ها خاصه برای جمعیت یک میلیاردی فرودینی بپردازد که در حصیر آبادهای شهری و محله های فقرزده روستایی و بدون دسترسی به آب سالم، سرویس بهداشتی مناسب، غذای کافی، و خدمات مربوط به انرژی، زندگی می کنند.

سازمان ملل همچنین امسال قصد دارد با تسهیل سیاست گذاری های توسعه و تعیین چارچوب برای میان برهایی که وزارت خانه ها و بخش ها را به هم بپیوندد، راه را برای تامین انرژی و استفاده از آب پایدار در اقتصاد سبز هموار کند. و به تعیین و شناسایی بهترین روش ها بپردازد برای آن که دست یابی به صنعت سبز، که از نظر آب و انرژی کارآمد باشد، به واقعیت تبدیل شود.

کمبود آب -انرژی
مصرف آب از طریق تولیدکنندگان انرژی تنها یکی از عوامل کمبود آب است. بنا بر بررسی های سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ بخش هایی ازسیاره از آب خالی خواهند شد.

میشل ژارو، دبیرکل سازمان هواشناسی جهان و رئیس آب سازمان ملل، می گوید جهان برای حل مسئله کمبود آب و مسائل مربوط به انرژی هنوز راه درازی باید بپیماید.

او می گوید: «هم اکنون ۷۶۸ میلیون نفر از مردم در جهان از دسترسی به منابع آبی محرومند. ۲/۵ میلیارد نفر هیچ گونه آب و سرویس بهداشتی ندارند و ۱/۳ میلیارد تن از داشتن برق محرومند. ...حل این مسائل به توجه فوری نیاز دارد- چه اکنون و چه پس از مذاکرات مربوط به توسعه هزاره پس از سال ۲۰۱۵. این وضع غیرقابل قبول است. غالبا همین افراد محروم از دسترسی به آب و آبریزگاه های بهداشتی اند که به برق هم دسترسی ندارند.»

تشنه ترین نقاط جهان
امسال ۱۶ کشور به عنوان کم آب ترین کشورها ی جهان تعیین شده اند که ۱۲ کشور در این میان در محاصره آب قرار دارند. کشورهای جزیره واری که منابع درآمدشان به توریسم و صنعت و کشاورزی وابسته است.

آنتیگوا و باربودا، بحرین، باربادوس، کومور، قبرس، دومینیکن، جامائیکا، مالت، قطر، سنت لوسیا، سنت وینسنت و قرناطه، سان مارینو، سنگاپور، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی، صحرای غربی، تشنه ترین مناطق جهان شناخته شده اند.

هدف های سازمان ملل در روز جهانی آب ۲۰۱۴
سازمان ملل هدف های روز جهانی آب را در سال ۲۰۱۴ چنین اعلام کرده است:

• بالابردن آگاهی ها از رابطه میان آب و انرژی

• از طریق بررسی های موردی به تصمیم گیران و مدیران در بخش انرژی و آب نشان داده شود که رویکرد ها و راه حل های جامع برای مسائل آب-انرژی می تواند دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی بیشتری داشته باشد.

• سیاست گذاری برای توسعه ظرفیت ها از طریق دریافت کمک و مشاوره از سازمان ملل و بویژه بخش آب و بخش انرژی آن.

• تعیین طرف های ذی نفع در بخش آب و انرژی و متعهد کردن آنها در توسعه روابط آبی - انرژی بیشتر

• مشارکت در بحث های توسعه پس از سال ۲۰۱۵

پیام های اصلی روز جهانی آب
در سال ۲۰۱۴ و پس از آن، فعالان در زمینه آب چه برنامه هایی برای توسعه روش های پایدار در حوزه آب و انرژی دارند.

پیام های اصلی را می توان به عنوان پایه ای برای کمک به شرایط محلی یا مخاطبان خاص خود به کار برد تا آنان کارآمد تر و هشیار تر شوند.

این پیام ها عبارتند از:
۱-آب به انرژی و انرژی به آب نیاز دارد

۲-منابع آب محدود و تقاضا روبه افزایش است

۳-صرفه جویی در انرژی یعنی صرفه جویی در آب. صرفه جویی در آب یعنی صرفه جویی در انرژی

۴-یک میلیارد جمعیت فرودین جهان نیاز فوری به آب، سرویس های بهداشتی و برق دارد

۵- بهبود کیفیت آب و کارآیی انرژی همان قدر ضروری است که سیاست گذاری های هماهنگ، مربوط و همه جانبه

شعار آب- انرژیِ سازمان ملل و برنامه های مربوط به آن را، سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل و دانشگاه سازمان ملل هماهنگ کرده اند.
XS
SM
MD
LG