لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۰۶

سرخط خبرها

اقیانوس های آب زیر پوسته زمین

کریستال کوچکی که درون الماس صیقل نشده گیر کرده و در ۴۰۰ کیلومتری عمق زمین منفجر شده بود، از وجود آب فراوان در زیر پای ما حکایت می کند.

در گزارشی که در نشریه نیچر منتشر شده، گروهی از دانشمندان می گویند که در آزمایش هایی که با اشعه ایکس و اسپکتروسکوپی در مورد الماس کوچکی درسنگ های آذرین آتشفشانی در برزیل انجام داده اند، به وجود لکه ای برابر ۴۰ میکرومتر(یک هزارم میلی متر) از یک ماده معدنی به نام رینگ وودیت دست یافته اند. بررسی بیشتر نشان داده است که در این کریستال دست کم۱/۴ درصد آب وجود دارد.

رینگ وودیت نوعی از سنگ معدنی اولیوین است که بیشتر پوسته زمین از آن تشکیل شده است. اولیوین آب را به خود جذب نمی کند. اما در عمق بیش از ۴۰۰ کیلومتری درون زمین بر اثر حرارت و فشار شدید ساختمان کریستالی آن تغییر می کند و موادی که از آن به دست می آیند، می توانند تا ۲/۵ درصد وزن خود آب داشته باشند.

دانشمندان می گویند به احتمال زیاد در مکانی که این الماس در آن تشکیل شده مقدار زیادی آب وجود داشته که فشار شدید ناشی از بخار آن سبب پرتاب گدازه های آتشفشانی به بیرون شده است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

واکنش وزارت خارجه آمریکا به ادعای ظریف: ایران می‌تواند جدیت خود را با آزادی آمریکایی‌‌های بی‌گناه نشان دهد

در حالیکه وزیر امور خارجه ایران در یک سخنرانی در نیویورک مدعی شد «شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد مبادله زندانی داده‌ایم»، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که اگر رژیم ایران جدیت در مسائل کنسولی دارد، افراد بی‌گناه آمریکایی را از زندان آزاد کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به نیویورک تایمز در ایمیلی گفت، ما از اظهارنظرهای اخیر ظریف در جلسه یک سازمان غیردولتی در نیویورک اطلاع داریم. ایالات متحده بارها خواستار راه‌حل انسانی برای آمریکایی به ناحق زندانی شده در ایران شده است.

وی افزود: «در خصوص مسائل کنسولی از جمله ایرانیانی که برای تخلفات کیفری از قانون تحریم‌های ایالات متحده تحت تحقیب قرار گرفته یا محکوم شده اند، رژیم ایران می‌تواند با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی جدیت خود را نشان دهد.»

نیویورک تایمز نوشت، پاسخ این مقام رسمی آمریکا مشخص نکرد ایالات متحده با مبادله زندانیان موافق است یا خیر.

واکنش این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ادعای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران است که روز چهارشنبه در نشست «انجمن آسیا» در نیویورک مدعی شد که ایران شش ماه پیش پیشنهاد مبادله زندانیان دو کشور را داده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

آقای ظریف در حالی پیشنهاد مبادله زندانیان دو کشور را مطرح کرده که در سالهای گذشته وزیر خارجه ایران هربار درباره زندانیان مورد سوال قرار گرفت، گفته بود که دستگاه قضایی در ایران مستقل است.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی توسط جمهوری اسلامی ایران زندانی هستند. پیش از این و در زمان توافق هسته‌ای ایران چند زندانی آمریکایی از جمله جیسون رضائیان را با ایرانی‌های متخلف از تحریم‌های آمریکا مبادله کرد.

دولت ترامپ می‌گوید ایران آمریکایی ها را به گروگان گرفته است.

گروگان‌های آمریکایی در ایران

دولت ایالات متحده، آمریکاییان زندانی در ایران را گروگان جمهوری اسلامی می‌داند. دی ماه سال گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی به مناسبت سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی از ایران نوشت: ایران هنوز آمریکایی‌های بی گناه را گروگان گرفته است.

باب لوینسون

رابرت (باب) لوینسون افسر بازنشسته اف‌بی‌آی است که به عنوان کارگاه خصوصی درباره قاچاق سیگار تحقیق می‌کرد. او سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد. آقای لوینسون روز ۱۹ اسفند سال گذشته ۷۱ ساله شد.

دولت ایران هرگونه دست داشتن در ربودن لوینسون را نفی و از مکان نگهداری او ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. با این حال طی سال‌های گذشته چند بار اخباری درباره همکاری حکومت ایران با دولت ایالات متحده برای یافتن مکان نگهداری او منتشر شده بود.

ژیو وانگ

این آمریکایی چینی‌تبار برای تحقیق درباره تز دکترای خود با اجازه دولتی به ایران رفت، تابستان سال ۱۳۹۵ هنگام مرور و مطالعه اسنادی مربوط به اواخر دوران قاجار در آرشیو ملی ایران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او در دادگاهی غیرعلنی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مایکل وایت

او آخرین قربانی گروگانگیری جمهوری اسلامی از شهروندان آمریکایی تا به امروز است. این مایکل وایت عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که اهل کالیفرنیا است برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و تابستان گذشته در مشهد بازداشت شد. درباره دلیل بازداشت و جزئیات اتهام او اطلاع چندانی در دست نیست اما وکیلش می‌گوید که برای اتهام «توهین به رهبری» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

سیامک نمازی و باقر نمازی

سیامک نمازی و پدرش باقر دو آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که حدود سه سال است به اتهام جاسوسی در زندان به سر می برند و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

نزار زکا

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پردخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. این فعال اینترنت آزاد، به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

اقدامات ایالات متحده در قبال گروگان‌های آمریکایی در ایران

پیش از این سنای آمریکا در آبان سال ۱۳۹۶ با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی شهروندان آمریکایی از جمهوری اسلامی شده بود.

چند نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرحی را معرفی کردند که به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ابزارهایی برای فشار علیه ایران در اختیار داشته باشد و از آن برای آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران استفاده کند.

مقامات دولت آمریکا نیز مکررا خواستار آزادی این زندانیان شده‌اند. از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی و در روز جمعه ۱۷ اسفند، در آستانه ۱۲ سالگی ناپدید شدن رابرت لوینسون و در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «ما مصمم به آزادی تمامی گروگان‌های آمریکایی و کسانی که به خطا دستگیر شده‌اند هستیم و تا وقتی که به خانه بازنگردند، آرام نخواهیم نشست.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز به همین مناسبت توییت کرد که دولت آمریکا هرگز تلاش‌هایش را برای آزادی باب لوینسون و دیگر آمریکایی‌های زندانی در ایران متوقف نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحلیلگر ارشد آمریکایی می گوید زمان تحریم پتروشیمی ایران است

مارک دوبویتز، کارشناس مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و از تحلیلگران ارشد مسائل ایران می گوید هدف بعدی در مقابله با جمهوری اسلامی ایران باید تحریم صنایع پتروشیمی ایران باشد.

مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها چهارشنبه ۴ اردیبهشت با انتشار پیامی در توئیتر ضمن بیان این مطلب نوشت: محصولات پتروشیمی ایران ۳۲ درصد از صادرات غیرنفتی ایران را به ارزش حدود ۱۴ میلیارد دلار در سال تشکیل می‌دهند.

در روزهای اخیر دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران، معافیت چند کشور از تحریم نفت ایران را دیگر تمدید نمی‌کند.

پرزیدنت ترامپ ضمن اعلام این که توافق هسته ای با ایران موجب تغییر رفتار جمهوری اسلامی نشد، با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی را در دو مقطع در مرداد و آبان این سال صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متولی برنامه موشکی ایران است.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد، که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک فعال مدنی ایرانی بعد از فرار به گرجستان و تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز، در خطر دیپورت به ایران است

محمد حسین‌زاده، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار

«محمد حسین‌زاده» فعال مدنی که بهمن ماه سال گذشته با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. او که بعد از آزادی، به گرجستان گریخت، اکنون در خطر دیپورت به ایران است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت گزارش داد، محمد حسین‌زاده پس از آزادی به دلیل آزار و اذیت‌های مداوم و فشار نهادهای امنیتی بر وی و خانواده‌اش و پس از اطلاع از صدور حکم ۸ سال و نیم زندان برای هم‌پرونده‌ای دیگر خود آرشام رضایی، در اواخر اسفند ۹۷ به صورت قانونی خود را به گرجستان رسانده بود، روز دوشنبه ۲ اردیبهشت در حالی که قصد داشت این کشور را به مقصد یک کشور اروپایی (آلمان) ترک کند، در فرودگاه تفلیس به دلیل خروج غیرقانونی توسط پلیس گرجستان بازداشت شد.

نگار حسین‌زاده خواهر این فعال مدنی به کمپین گفت: «مترجم از گرجستان با خانواده‌مان تماس گرفت و ضمن تایید خبر بازداشت او اعلام کرده که او را به ایران دیپورت خواهند کرد، و البته با توجه به شرایط برادرم در ایران و تهدیدات صورت گرفته علیه او، بازگرداندن وی به ایران برایش خطر جانی و بازداشت و زندان را به همراه خواهد شد.»

محمد حسین‌زاده فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار، روز ۱۷ دی به اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و توهین به رهبری» در خیابان انقلاب تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی ۲ بهمن‌ ۹۷ با سپردن وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سری‌لانکا از برکناری مقام های ارشد امنیت ملی خبر داد

رئیس جمهوری (چپ) و نخست وزیر سری‌لانکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور سری لانکا، از رئیس پلیس و وزیر دفاع آن کشور خواسته است از مقام خود کناره گیری کنند، چرا که نیروهای امنیتی در واکنش به هشدارها درباره بمبگذاری های عید پاک که منجر به مرگ ۳۵۹ نفر شد، کوتاهی کرده‌اند.

سیریسنا عهد کرده بود علیه مقام هایی که در مطلع کردن او از قریب الوقوع بودن حمله کوتاهی کردند، دست به «اقدام جدی» بزند. او در پیامی تلویزیونی گفت وزیر دفاع و رئیس پلیس را ظرف ۲۴ ساعت تغییر می‌دهد.

سازمان های اطلاعاتی هند چند بار به سری لانکا هشدار داده بودند و جزئیاتی را درباره گروه ستیزه جوی «جماعت ملی توحید» که مظنون انجام حملات است، گردآوری کرده بودند.

دولت همچنین زیر ذره بین است تا روشن شود آیا اختلافات سیاسی شدید میان رئیس جمهوری و رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سری لانکا، در این کوتاهی در واکنش به هشدارها درباره حملات موثر بوده است یا نه. نخست وزیر روز سه شنبه اذعان کرد که پیشتر «قطع ارتباط» وجود داشت، ولی هر گونه اختلاف با رئیس جمهوری حل شده است.

نخست وزیر سری لانکا می گوید همچنان افرادی با مواد منفجره متواری هستند.

پلیس تا کنون ۵۸ مظنون را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتیجه یک پژوهش در سوئیس: ریش مردان بیشتر از موی سگ حاوی میکروب است

پژوهشگران کلینیک «هیرس لاندن» در سوئیس با بررسی میزان باکتری در ریش ۱۸ مرد و موی ۳۰ سگ به این نتیجه رسیدند که ریش مردان باکتری بیشتری دارد.

آنها این آزمایش را از طریق پویشگر ام آر آی انجام دادند و میزان آلودگی در پویشگری که توسط انسان و سگ استفاده شده را با آلودگی در دستگاهی که تنها توسط انسان استفاده شده مقایسه کرده اند.

نتیجه آزمایش نشان داد تمامی مردان ریش دار حاوی میزان بالایی میکروب بودند، در حالی که تنها ۲۳ سگ از ۳۰ سگ آزمایش شده دارای باکتری بودند. حتی، میزان میکروب در ریش هفت تن از مردان به قدری بالا بود که احتمال داشت به بیماری فرد منجر شوند.

پویشگری که تنها توسط انسان استفاده شده بود نیز میزان آلودگی بالاتری نسبت به پویشگری که سگ و انسان در آن آزمایش شده بودند داشت.

پژوهشگران پس از انجام این آزمایش به این نتیجه رسیدند که میزان باکتری موجود در ریش مردان به مراتب بیشتر از میزان میکروب در همان اندازه موی سگ هاست و این میکروب ها اغلب برای انسان بیماری زا است.

آنها می گویند در آینده این آزمایش را با موی سر زنان تکرار می کنند، اما گمان می کنند به نتیجه ای مشابه دست پیدا کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با نمایشگاه کتاب تهران؛ نمایشگاه کتاب بدون سانسور نیز در خارج از ایران برپا شد

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، توانستن است» آغاز به کار کرد اما همزمان با آن، «نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور» در شهرهای اروپا و آمریکای شمالی در حال برگزاری است.

امسال نمایشگاه کتاب در تهران تحت تاثیر گران شدن کاغذ و بالارفتن هزینه چاپ بوده و مثل سال های گذشته، کتاب ها پس از گذشتن از تیغ ممیزی در غرفه های نمایشگاه جا گرفتند. در همین حال، کمی پیش از برپایی نمایشگاه، انجمن داستان نویسان تهران در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به ممنوعیت توزیع چند اثر داستانی و غیرداستانی در نمایشگاه اعتراض کرد.

آنها در این نامه گفتند «چنین تصمیم‌هایی همواره یادآور خراش‌هایی است که هر کدام خاطره‌ای مخدوش از اراده‌هایی را به ذهن متبادر می‌کند که میل مفرطی به راندن نویسندگان از بین مردم دارد.»

نمایشگاه بی سانسور

همزمان با برپایی نمایشگاه کتاب در تهران، ناشران و نویسنده های ایرانی خارج از کشور نیز نمایشگاهی تحت عنوان «نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور» در شهرهای مختلف اروپا، آمریکا و کاندانا برگزار می کنند.

سازمان‌دهندگان این نمایشگاه می گویند «ما نمایشگاه کتاب تهران‌مان را خارج از مرز ایران برگزار می کنیم، تا فرصتی برابر در اختیار کتاب ها و ناشرانی قرار دهیم که به دلیل سانسور جایی در نمایشگاه کتاب تهران ندارند و از این دریچه، خواننده فارسی زبان از خواندن کتاب فارسی بدون سانسور محروم نماند.»

آنها با این هدف و با شرکت ۷ ناشر این نمایشگاه را در لندن آغاز کردند و امسال چهارمین دوره خود را با حضور ۱۹ ناشر و در ۱۵ شهر دنیا برگزار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در روز یادبود قربانیان کشتار ارامنه از تلاش ترکیه و ارمنستان برای بهبود روابط استقبال کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت در بیانیه‌ای قتل عام ارامنه توسط نیروهای امپراتوری عثمانی در بیش از صد سال پیش را «بدترین جنایت گروهی» قرن بیستم توصیف کرد.

دونالد ترامپ همچنین گفت، در این روز ما در عین حال یاد کسانی را گرامی می‌داریم که تلاش کردند به خشونت پایان دهند و اطمینان حاصل کنند جنایاتی از این دست هرگز تکرار نخواهد شد.

پرزیدنت ترامپ، ضمن تاکید بر این که باید از حوادث غم‌انگیز گذشته درس گرفت تا تکرار نشوند، از تلاش‌ ارمنستان و ترکیه برای پشت سر گذاشتن آن دوران رنج‌آور و بهبود روابط استقبال کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کیم جونگ اون برای دیدار با پوتین وارد روسیه شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در آستانه نخستین دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در بندر «ولادی وستک» مورد استقبال مقام های روس قرار گرفت.

انتظار می رود کیم در اجلاس پنج شنبه از پوتین خواهان کمک های اقتصادی به منظور تخفیف تحریم های بین المللی شود.

این تازه ترین اجلاس در سطح عالی کیم است که از زمان قدرت گرفتن در سال ۲۰۱۱ تا سال گذشته کره شمالی را ترک نکرده بود.

رهبر کره شمالی طی سال گذشته دو بار با پرزیدنت دونالد ترامپ، سه بار با رئیس جمهور کره جنوبی، چهار بار با رئیس جمهور چین و یک بار با رئیس جمهور ویتنام دیدار کرده است.

این دیدارها موجب مطرح شدن چهره کیم در جهان شده، اما تاثیری در توقف تحریم ها نداشته است.

ایالات متحده تاکید دارد تا زمانی که کره شمالی خود را به برچیدن برنامه جنگ افزار هسته ای اش متعهد نکند، تحریم ها کاهش نخواهد یافت.

اقتصاد روسیه آسیب های شدیدی دیده است و روشن نیست کره شمالی تا چه حد اولویت مسکو باشد.

تجارت روسیه و کره شمالی در سال گذشته ۵۶ درصد افت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر ۱۰ ساله مریلندی بدون انگشت و مچ برنده مسابقه خوشنویسی شد

سارا هاینزلی ۱۰ ساله، برنده جایزه خوشنویسی نیکلاس مکسیم ۲۰۱۹

یک دختر بچه ۱۰ ساله که بدون انگشتان دست و مچ متولد شده، برنده مسابقه ملی خوشنویسی شد.

به گزارش رادیوی ای بی سی، «سارا هاینزلی»، که شاگرد کلاس سوم در مدرسه کاتولیک «سینت جان» در شهر فردریک ایالت مریلند است، برنده جایزه «نیکلاس مکسیم» در مسابقه ملی خوشنویسی «زینر بلاسر» ۲۰۱۹ شد.

این جایزه به شاگردانی اختصاص داده شده است که دچار عقب افتادگی شناختی هستند، یا معلولیت فکری، فیزیکی، و اختلال رشدی دارند.

سارا به تاک-شوی تلویزیونی «گود مورنینگ آمریکا» گفت: «خیلی هیجان زده هستم و به خودم افتخار می کنم.»

سارا علاوه بر یک جام قهرمانی، ۵۰۰ دلار نقد برای خودش و ۵۰۰ دلار نقد برای مدرسه اش - که با آن لوازم تحریر برای کلاس بخرند - دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیل‌زدگان روستایی در خوزستان به نحوه امدادرسانی اعتراض کردند

سیل در روستای عبدالخان پایین (سید عباس)

اهالی روستای سیل‌زده عبدالخان پایین (سید عباس) از توابع شهرستان شوش بسته‌های مواد غذایی را پس فرستادند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌، اهالی این روستای سیل‌زده شبانه بسته‌های مواد غذایی اهدایی را در اعتراض به نحوه توزیع اقلام و خدمات‌رسانی امدادی به دهیاری این روستا پس فرستادند.

به گفته مردم معترض، باید عزت و کرامت تمام اهالی روستا در نظر گرفته شده و توزیع اقلام و خدمات‌رسانی امدادی با عدالت انجام شود.

پیش از این، اهالی این روستا در روز جمعه ۱۶ فرودین در اعتراض به نحوه امدادرسانی به این روستا در بزرگراه اهواز- شوش اعتراض کردند و خواستار رسیدگی مسئولان به این منطقه شدند.

سیلاب‌های اخیر در ایران از اواخر اسفند سال ۹۷ آغاز شده و تا کنون خسارات سنگینی را به استان‌های درگیر سیلاب وارد کرده. با افزایش سیلاب‌ها در ایران آب ناشی از افزایش دبی رودخانه کرخه، روستای عبدالخان پایین (سید عباس) در بخش شاوور را دچار آبگرفتگی کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مادر فداکار اماراتی پس از ۲۷ سال از کما برخاست

منیره عبدالله پس از ۲۷ سال از کما بیرون آمد

یک زن اهل امارات متحده عربی پس از ۲۷ سال از کما برخاست. او در پی یک سانحه رانندگی به کما رفته بود.

«منیره عبدالله» هنگام سانحه ۳۲ ساله بود. او پسرش «عمر» را از مدرسه برداشته بود که یک اتوبوس به اتوموبیل او زد. خانم عبدالله، خودش را سپر پسر چهار ساله اش کرد که از این تصادف جان سالم به در برد.

عمر که هم اکنون ۳۲ ساله است به خاطر می آورد که پزشکان گفتند مادرش هرگز چشمان خود را باز نخواهد کرد. خانم عبدالله، سالها در وضعیت «نباتی» به سر برد و با لوله تغذیه می شد. عمر در این مدت، مدام به دیدن مادرش می رفت و او را از بیمارستانی به بیمارستان دیگر همراهی می کرد.

خانم عبدالله در سال ۲۰۱۷ نزد یک متخصص در آلمان فرستاده شد تا در یک برنامه ویژه بیماران کما رفته شرکت کند.

سال گذشته و در آخرین هفته درمانش در این مرکز، هنگامی که صدای بحث بلند پسرش با مسئولان بیمارستان را شنید به هوش آمد و پس از چندین دهه چشمانش را باز کرد و نام «عمر» را صدا زد.

«منیره عبدالله» هم اکنون در ابوظبی زندگی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ را کم اهمیت می‌داند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید، می گوید تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ «به مراتب اثر شدیدتری بر دموکراسی ما داشت» تا آن چه واقعا روسیه انجام داد.

کوشنر چند روز پس از انتشار نسخه ای از گزارش رابرت مولر بازرس ویژه، دخالت روسیه را به «خریدن مقداری آگهی فیسبوکی با هدف پراکندن تخم نفاق» تقلیل داد.

کوشنر، داماد رئیس جمهور، در سخنانی نادر در مراسم مجله تایم درباره یکصد چهره اثرگذار موسوم به «اجلاس ۱۰۰ تایم» گفت: «صراحتا تمام این ماجرا یک انحراف بزرگ از مسیر برای کشور است.»

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در ادامه گفت: «اتفاق وحشتناکی است، اما فکر می کنم تحقیقات و تمام گمانه زنی هایی که طی دو سال گذشته رخ داد، اثر بسیار بدتری بر دموکراسی داشت تا چند تا آگهی فیسبوکی.»

در گزارش مولر نتیجه گیری شده که دولت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ «به شکلی گسترده و برنامه ریزی شده» مداخله کرد و هدف از تلاش هایش کمک به ترامپ بود.

کوشنر گفت ستاد انتخاباتی ترامپ طی چند ساعت هزینه بیشتری صرف آگهی های فیسبوکی کرد تا آن چه روس ها در طول رقابت های انتخاباتی انجام دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامزد ایرانی‌تبار انتخابات پارلمان اروپا نیامده مجبور به کناره گیری شد

علی سجادی پیش از ورود به سیاست، در مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی یا ام‌ام‌ای در آمریکا فعال بود.

یک فرد ایرانی‌تبار که نامزد انتخابات پارلمان اروپا شده بود، به فاصله کمی پس از اعلام کاندیداتوری مجبور به انصراف شد.

«علی سجادی» که از جمله نامزدهای حزب «تغییر بریتانیا» برای پارلمان اروپا بود، به دلیل چند توییت که در سال‌های قبل نوشته بود، با انتقاد مواجه شد و از نامزدی کنار رفت.

به گزارش بی‌بی‌سی، او پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی در توییتی نوشته بود که پس از «فهمیدن این‌که ۷۰ درصد جیب‌برهایی که در متروی لندن دستگیر می‌شوند رومانیایی‌اند، به خروج از اتحادیه اروپا تمایل پیدا کرده است.»

سجادی در توییت دیگری هم به انتقاد از صادق خان، شهردار لندن، بابت حمایتش از برگزاری همه‌پرسی دوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، پرداخته بود.

علی سجادی که از پدر و مادری ایرانی در شهر منچستر بریتانیا به دنیا آمده، پیش از این در آمریکا در مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی یا ام‌ام‌ای شرکت کرده بود.

علی سجادی پیش از ورود به سیاست، در رشته هنرهای رزمی ترکیبی یا ام‌ام‌ای فعال بود. عکس از فیسبوک او
علی سجادی پیش از ورود به سیاست، در رشته هنرهای رزمی ترکیبی یا ام‌ام‌ای فعال بود. عکس از فیسبوک او

پس از انتشار این توییت‌ها، سجادی بابت این‌که ممکن است این توییت‌ها «توهین» به افرادی محسوب شود، عذرخواهی کرد. حزب تغییر بریتانیا هم اعلام کرد او از نامزدی در انتخابات پارلمان اروپا کنار رفته است.

انتخابات پارلمان اروپا قرار است از روز پنج‌شنبه ۲۳ می (۲ خرداد) در ۲۸ کشور اروپایی برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفیر آمریکا در سری‌لانکا: پلیس اف‌بی‌آی آمریکا به تحقیقات درباره حملات پیوسته است

«آلاینا تپلیتز» سفیر ایالات متحده در سری‌لانکا، گفت با توجه به وسعت و پیچیدگی انفجارهای روز یک‌شنبه در سری‌لانکا، این احتمال وجود دارد که گروه‌هایی چون دولت اسلامی (داعش) در آن دست داشته باشند.

به گزارش رویترز، تپلیتز گفت بررسی ارتباط میان عاملان این انفجار با نیروهای خارجی، بخشی از تحقیقاتی است که درا ین مورد انجام می‌شود.

به گفته سفیر ایالات متحده، اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) و ارتش این کشور از این تحقیقات حمایت می‌کنند.

هم‌زمان امروز رویترز به نقل از دو منبع نوشت رئیس‌جمهوری سری‌لانکا از رئيس پلیس و وزیر دفاع این کشور خواسته است که از سمت خود کناره‌گیری کنند.

در جریان چند انفجار که روز یک‌شنبه و هم‌زمان با عید پاک در کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، رخ داد تاکنون ۳۵۹ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی مقام «دست راست» خود را برکنار کرد

«کیم یونگ چول» عالیترین مقام کره شمالی در مذاکرات با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بود.

«کیم یونگ چول» از مقام‌های ارشد امنیتی کره شمالی و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در جریان گفت‌وگو‌ها میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، از سمت خود برکنار شده است.

به گزارش رویترز، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک عضو پارلمان این کشور خبر برکناری کیم یونگ چول را منتشر کرد، اما اشاره‌ای به دلایل آن نکرد.

یونهاپ از کیم یونگ چول به عنوان «دست راست» رهبر کره شمالی یاد کرده است.

کیم یونگ چول فرستاده ویژه رهبر کره شمالی در جریان گفت‌وگوها با ایالات متحده بود. او در ژانویه سال جاری در کاخ سفید با پرزیدنت ترامپ دیدار کرده بود.

کیم یونگ چول در سفر رهبر کره شمالی به روسیه او را همراهی نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در جریان سیل در آفریقای جنوبی دست‌کم ۵۱ تن کشته شدند

سیل در نزدیکی شهر دوربان در آفریقای جنوبی

در جریان سیل در استان کاوازولو ناتال در جنوب غربی آفریقای جنوبی، دستکم ۵۱ تن کشته شدند.

به گزارش روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه شبکه تلویزیونی‌ سی‌ان‌ان، بارندگی شدید از روز دوشنبه شروع شد و چند شهر در دوربان با رانش زمین روبرو شدند.

سازمان هواشناسی آفریقای جنوبی گزارش داده ممکن است بارش شدید باران در روزهای آینده ادامه داشته باشد.

رسانه‌های محلی می‌گویند آمار کسانی که خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند از یک هزار تن فراتر رفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پس از نامگذاری یک خیابان به نام «استاد آواز ایران»؛ «دلواپسان» به نام خیابان شجریان اعتراض کردند

گروهی در اعتراض به نامگذاری خیابانی به اسم محمدرضا شجریان استاد آواز ایران در تهران تجمع کردند.

پس از آن که شورای شهر تهران، در چند روز گذشته یک خیابان را در پایتخت به نام محمدرضا شجریان نامگذاری کرد، جمعی که گفته می‌شود از «دلواپسان» و محافظه کاران تندرو هستند در یک تجمع نسبت به این نامگذاری اعتراضی کردند.

در ویدئویی که از این تجمع منتشر شده است، این افراد استاد آواز ایران را «ملعون» و «خواننده فتنه» نامیده‌اند.

محمدرضا شجریان پس از همراهی با اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مجوز برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم را از دست داد و پخش صدایش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ممنوع شد.

با این حال استاد بزرگ آواز ایران همواره جایگاه ویژه‌ای در بین مردم ایران و جهان داشته است و چندی پیش نیز بنیاد آقاخان جایزه «خداوندگاری موسیقی» را به محمدرضا شجریان اهدا کرد.

اما صدا و سیمای جمهوری اسلامی چندی پیش گزارشی را درباره موضع گیری محمد رضا شجریان، پس از اعتراضات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پخش کرد که انتقاد‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر انرژی عربستان سعودی: نیازی به اقدام فوری در بازار نفت وجود ندارد

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، گفت نیاز نمی‌بیند میزان تولید نفت پس از عدم تمدید معافیت‌های خریداران نفت ایران از سوی ایالات متحده، بلافاصله بیشتر شود.

به گزارش رویترز، وزیر انرژی عربستان سعودی اضافه کرد که کشورش بر حفظ تعادل بازار جهانی نفت متمرکز است.

به گفته فالح، او تصمیم‌های خود را براساس بازار نفت اتخاذ خواهد کرد و نه قیمت نفت در بازارهای جهانی.

کاخ سفید در بیانیه‌ای‌ که روز دوشنبه ۲ اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفته است «معافیت از مجازات بابت خرید نفت از ایران را که ماه مه تمام می‌شود، تمدید نکند.» براساس بیانیه کاخ سفید این کار به منظور رساندن صادرات نفت ایران به صفر انجام می‌شود.

کاخ سفید در بیانیه خود اعلام کرده بود که ایالات متحده به همراه عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای تامین نفت در بازارهای جهانی تلاش می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل متحد هم اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی را محکوم کرد

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد اعدام جمعی ۳۷ شهروند عربستان سعودی را محکوم کرد. براساس گزارش‌ها عمده افراد اعدام شده شیعه مذهب بوده‌اند.

به گزارش رویترز، باشله ضمن محکوم کردن این اعدام‌ها، از نبود رویه مبتنی بر قانون و منصفانه در محاکم عربستان انتقاد کرده است. او همچنین درباره گزارش‌هایی که خبر از «شکنجه» این افراد برای اعتراف منتشر شده، ابراز نگرانی کرد.

کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل همچنین از عربستان سعودی درخواست کرد در قوانین مرتبط با «تروریسم» خود بازنگری کرده و از اعدام دیگر متهمان این پرونده خودداری کند.

وزارت کشور عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرده بود که ۳۷ نفر در این کشور به اتهام ارتکاب جرائم مرتبط با تروریسم اعدام شدند و یکی از این افراد هم به صلیب کشیده شد.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل هم از اقدام عربستان سعودی در اعدام این افراد انتقاد کرده بود. یکی از این ۱۴ تن هم که متهم به حضور در تظاهرات ضد دولتی بود، در هنگام این اتفاق ۱۶ سال سن داشت.

براساس آمار عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ دست به اعدام ۱۴۹ نفر زد. در سال جاری و تاکنون اما این کشور ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است که دست‌کم ۴۴ تن از آن‌ها اتباع دیگر کشورها بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک ماه بعد از بحران آق‌قلا، احتمال طغیان دوباره گرگان‌رود در استان گلستان قوت گرفت

تصویری از سیل در گمیشان واقع در استان گلستان در سومین روز سیلاب‌ها که از اواخر سال ۹۷ آغاز شد.

در پی ادامه بارندگی‌های روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران، این بار استانداری گلستان هشدار داده که احتمال طغیان دوباره گرگان رود وجود دارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفته است که روستاهای واقع در مسیر گرگان رود حد فاصل روستای «چن سولی» تا روستای «سقر یلقی» به دلیل طغیان رودخانه و افزایش حجم ورودی آب به این حوزه در معرض خطر هستند.

استان گلستان از جمله استان‌هایی در ایران است که از ابتدای سال خورشیدی با سیلاب‌های ویرانگر درگیر شد.

این سیلاب ها تا کنون دست کم ۷۶ کشته برجای گذاشته و باعث خرابی‌های گسترده و تلفات مالی و جانی فراوانی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد قربانیان انفجارهای سری‌لانکا به ۳۵۹ نفر رسید؛ بازداشت بیش از ۶۰ نفر

رئیس پارلمان سری‌لانکا اعلام کرد که تاکنون بیش از ۶۰ نفر به ظن داشتن ارتباط با انفجارهای روز یک‌شنبه در کلمبو، پایتخت این کشور، بازداشت شده‌‌اند.

به گزارش رویترز، لاکشمن کیریلا، رئیس پارلمان سری‌لانکا با اشاره به بازداشت ۶۰ نفر، گفت که ممکن است تعداد بازداشت‌شدگان به بیش از ۱۰۰ نفر هم برسد. او اما توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

هم‌زمان براساس آمار رسمی تعداد کشته‌شدگان بمب‌گذاری روز عید پاک به ۳۵۹ نفر رسیده است. ۵۰۰ نفر هم در جریان انفجارها زخمی شده‌اند.

پیشتر یونیسف اعلام کرده بود که دست‌کم ۴۵ کودک و نوجوان در میان جان‌باختگاه بوده‌اند.

مقام‌های امنیتی سریلانکا هم گفته‌اند که مهاجمان ۹ تن بودند که هویت هشت نفر از آن‌ها شناسایی شده است. هفت تن از این مهاجمان مرد و یک نفر زن بوده است.

انفجارها روز یک‌شنبه و در چند کلیسا و هتل رخ داد. مقام‌های سری‌لانکا برخی گروه‌های اسلام‌گرای افراطی محلی را مسئول این حمله‌ها معرفی کرده‌، اما اعلام کرده‌‌اند که تحقیقات برای بررسی این‌که آیا این گروه‌ها از حمایت «شبکه بین‌المللی» هم برای انجام حمله برخوردار بوده‌‌اند یا خیر، ادامه دارد. آن‌ها همچنین از احتمال دست داشتن گروه دولت اسلامی، داعش، در این حمله‌ها سخن گفته‌اند.

گروه داعش روز گذشته مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفت، اما سندی در این‌باره ارائه نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عقب نشینی مقام‌های جمهوری اسلامی؛ فیلترینگ اینستاگرام «فعلا» در دستور کار نیست

در حالی که پیشتر یک مقام دادستانی ایران از احتمال فیلتر شدن اینستاگرام خبر داده بود این بار دبیرشورای عالی فضای مجازی گفته است که «فعلا» فیلترینگ اینستاگرام در دستور کار نیست.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت با اعلام این خبر گفت: «بحث ما این است که حتما باید پیام‌رسان ملی شکل گیرد؛ البته این کار سخت است ولی در آینده نزدیک انجام خواهد شد.»

موضوع فیلترینگ اینستاگرام در ایران پس از دسترس خارج شدن صفحه برخی از مقامات فعلی و سابق جمهوری اسلامی در اینستاگرام قوت گرفت.

جواد جاویدنیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران گفته بود که «دولت اگر راهی بجز فیلترینگ دارد ورود کرده و بر آن اعمال حاکمیت کند؛ اما اگر واقعاً راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.»

جمهوری اسلامی ایران که پیش از این سایت ها و اپلیکیشن های دیگر را فیلتر کرده است، در سال گذشته بعد از اعتراضات گسترده دی ماه، تلگرام را نیز فیلتر کرد.

نهادهای حقوق بشری و آمریکا اقدام ایران را سانسور آزادی اطلاعات می‌دانند و خواستار توقف این اقدامات تهران شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از صد هزار نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده‌اند

بیش از صد هزار نفر در تهران، در سال گذشته به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی وقانونی استان تهران مراجعه کرده‌اند.

سازمان پزشکی قانونی استان تهران روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت اعلام کرد که در سال گذشته ۱۰۱ هزار و ۲۸۱ نفر به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی این استان مراجعه کرده اند که این آمار نسبت به سال ۹۶ حدود ۸ درصد افزایش یافته است.

بنابر این گزارش در سال گذشته، ۶۵ هزار و ۸۷۰ مرد و ۳۵ هزار و ۴۱۱ به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی رفته اند.

همچنین براساس آخرین آمارهای رسمی در ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۷ نزاع در کشور ۶.۶ درصد افزایش داشته است. نزاع دومین عامل مرگ و میر در اورژانس کشور است و همچنین بالاترین جرمی که در سامانه ۱۱۰ ثبت می‌شود، مربوط به نزاع‌های خیابانی است.

پیشتر نیز پروانه سلحشوری یکی از نمایندگان مجلس ایران در سال ۹۶ گفته بود که ایران رتبه اول عصبانیت را در دنیا دارد که از بیکاری و مشکلات معیشتی به عنوان مهم‌ترین عوامل ایجادکننده آن نام برده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل: نیروهای نظامی افغانستان و متحدانش بیش از طالبان شهروندان غیرنظامی را کشته‌اند

عکس از آرشیو

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ تعداد شهروندان غیرنظامی که از سوی نظامیان افغانستان و نیروهای ناتو کشته‌ شده‌اند، بیش از تعدادی است که به دست گروه طالبان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده است که در فاصله اول ژانویه تا ۳۱ مارس (۱۱ دی تا ۱۱ فروردین) در مجموع ۵۸۱ غیرنظامی در درگیری‌های افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

از این تعداد، ۳۰۵ نفر به دلیل حمله‌های نیروهای افغان یا ناتو کشته شده‌اند. طالبان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی نیز مسئول کشته شدن ۲۷۶ شهروند غیرنظامی هستند.

بیش از ۵۰ درصد افراد غیرنظامی کشته شده، زنان یا کودکان هستند.

براساس آمار، بیش از نیمی از کشته‌شدگان بر اثر حمله‌های هوایی جان خود را از دست داده‌اند. دیگر کشته‌شدگان نیز عموما در جریان جست‌‌وجو برای یافتن مخفی‌گاه‌های گروه‌های شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

این گزارش به نام کشورهای عضو ناتو که مسئول مرگ این شهروندان هستند، اشاره نکرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که در فاصله ۳۱ مارس سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۳۱ مارس سال جاری، در مجموع ۱۱ هزار و ۲۱۲ شهروند غیرنظامی در درگیری های افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

در ده سال گذشته و در جریان جنگ داخلی افغانستان ۷۵ هزار و ۳۱۶ شهروند افغانستانی جان خود را از دست داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با اعلام تورم و فشار اقتصادی بر مردم؛ رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید تحریم می‌تواند «به نفع کشور» باشد

دو هفته بعد از قرارگرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا و سه روز بعد از لغو معافیت خرید نفت از ایران توسط ایالات متحده، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی عمومی گفت که «تحریم‌ها می‌تواند به نفع کشور باشد.»

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه چهار اردیبهشت ضمن تاکید بر «نفع» تحریم‌ها، با تهدید گفت: «این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند.»

واکنش آیت الله علی خامنه‌ای به دو تصمیم دولت آمریکا در ده روز اخیر است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. به گفته وزیر خارجه آمریکا تصمیم پرزیدنت ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده، از یک هفته دیگر به شکل رسمی به اجرا گذاشته می‌شود.

از سوی دیگر، دوشنبه دوم اردیبهشت کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای عدم تمدید معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی برای دیگر کشورها خبر داد و اعلام کرد آمریکا با عربستان و امارات متحده عربی برای تامین نیاز نفتی کشورها توافق کرده است.

نظرات متناقض رهبر جمهوری اسلامی درباره تحریمها

در یک دهه اخیر که برنامه موشکی و هسته ای جمهوری اسلامی موجب تحریم های علیه این کشور شده است، رهبر جمهوری اسلامی ایران بارها درباره تحریم های آمریکا و جامعه جهانی نظرات متفاوتی داده است.

او یکبار گفته بود «ما دربرابر تحریم‌ها واکسینه شده‌ایم» اما بعد گفته بود وضع کشور خوب نیست و ایران «در شرایط بدر و خیبر است».

بعد از فشار تحریم ها در ابتدای دهه نود که به توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی منجر شد، آیت الله خامنه ای در اول فروردین ۱۳۹۲ بزرگ‌ترین اعتراف تاریخی خود را کرد و گفت: «تحریم‌های شدیدی را از اوایل سال ۹۱ گذاشتند ــ تحریم نفت، تحریم بانک و مبادلات بانکی و پولی بین جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر ــ من این را بگویم که آمریکایی‌ها اظهار خوشحالی کردند و گفتند که فلانی [خامنه ای] اعتراف کرد که تحریم‌ها اثر گذاشته. بله، تحریم‌ها بی‌اثر نبود؛ می‌خواهند خوشحالی کنند، بکنند.»

با بازگشت تحریم ها توسط دولت پرزیدنت ترامپ، اکنون دوباره رهبر جمهوری اسلامی روی به رویه قبلی آورد و گفته است که به نفع کشور است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متولی برنامه موشکی ایران است.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین‌الملل از اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی انتقاد کرد

سازمان عفو بین‌الملل ضمن محکوم کردن اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر در عربستان سعودی، این اقدام را نشانه‌ای از بی‌توجهی مسئولان این کشور به جان انسان‌ها و استفاده از حکم اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب اقلیت شیعه در این کشور دانست.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این سازمان منتشر شده، نوشت که یکی از اعدام‌شدگان در هنگام ارتکاب اعمال اتهامی، کمتر از ۱۸ سال سن داشته است.

وزارت کشور عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرده بود که ۳۷ نفر در این کشور به اتهام ارتکاب جرائم مرتبط با تروریسم اعدام شدند و یکی از این افراد به صلیب کشیده شد.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که عموم افراد اعدام شده، شیعه مذهب بوده‌اند. آن‌ها همچنین در دادگاه‌هایی محاکمه شده‌اند که غیرعادلانه بوده و براساس اعتراف زیر شکنجه برای‌شان حکم صادر شده است.

یازده نفر از اعدام‌شدگان متهم به جاسوسی برای ایران بوده‌اند که حکم‌شان به گفته عفو بین‌الملل «در دادگاهی کاملا غیرمنصفانه» صادر شده، دست‌کم ۱۴ تن دیگر هم متهم به انجام «رفتارهای خشونت‌آمیز» در جریان تظاهرات ضد دولتی در منطقه شیعه‌نشین عربستان سعودی بودند.

آن‌ها به دادگاه اعلام کرده بودند که در زمان بازداشت برای اعتراف تحت شکنجه بودند.

یکی از این ۱۴ تن هم که متهم به حضور در تظاهرات ضد دولتی بود، در هنگام این اتفاق ۱۶ سال سن داشت. قوانین بین‌المللی اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند را ممنوع کرده است.

براساس آمار عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ دست به اعدام ۱۴۹ نفر زد. در سال جاری و تاکنون اما این کشور ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است که دست‌کم ۴۴ تن از آن‌ها اتباع دیگر کشورها بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خزانه‌داری آمریکا برای تصمیم‌گیری درباره ارائه اطلاعات مالیاتی پرزیدنت ترامپ درخواست فرصت کرد

استیو منوشن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، از مجلس نمایندگان درخواست کرد به او فرصت بیشتری برای تصمیم‌گیری درباره ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ به این مجلس بدهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، منوشن در نامه‌ای به ریچارد نیل، رئیس کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرده است که تا ششم ماه مه (۱۶ اردیبهشت) تصمیم نهایی خود را در این زمینه خواهد گرفت.

کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان تا روز گذشته، سه‌شنبه سوم اردیبهشت، به وزیر خزانه‌داری مهلت داده بود تا اظهارنامه‌های مالیاتی رئيس‌جمهوری آمریکا را به این کمیته ارائه کند.

ریچارد نیل رئیس کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، نزدیک به سه هفته پیش از آژانس مالیات ایالات متحده درخواست کرده بود اطلاعات مالیاتی رئيس جمهوری آمریکا در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به این کمیته ارائه شود.

منوشن در نامه خود نوشته است که مشغول مشورت با وزارت دادگستری است، چرا که «شک و تردیدهای زیادی درباره تطابق این درخواست با قانون اساسی» وجود دارد.

این برای نخستین بار در ۴۵ سال گذشته است که چنین اطلاعاتی درباره رئیس‌جمهوری مستقر درخواست می‌شود.

این درخواست با واکنش حامیان و اطرافیان پرزیدنت ترامپ مواجه شده بود. از جمله میک کالوینی، رئیس دفتر کاخ سفید، دموکرات‌ها را متهم به «سیاسی‌کاری» برای «جلب توجه» کرده و گفته بود انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا «هرگز رخ نخواهد داد و دموکرات‌ها هم این مسئله را می‌دانند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرهنگیان بازنشسته در تهران بار دیگر تجمع کردند

جمعی از فرهنگیان بازنشسته روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت مقابل وزارت آموزش وپروش دست به تجمع اعتراضی زدند.

این بازنشستگان در اعتراض به پاسخ نگرفتن در مورد مطالبات شان این تجمع را برپا کردند با در دست داشتن دست نوشته و پلاکاردهایی خواستار پاداش و حق بازنشستگی خود شدند.

پیشتر نیز در اواخر سال ۹۷ فرهنگیان با برگزاری چندین تجمع در اعتراض به رسیدگی نکردن خواسته‌هایشان برگزار کردند.

از جمله این خواسته ها برخورداری از سهم ارزش افزوده صندوق ذخیره فرهنگیان برای بازنشستگان بوده است.

در پی بالا رفتن قیمت ها و وضعیت بد اقتصادی در ایران، اعتراضات اقشار مختلف نیز در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. این اعتراضات اما گاهی با برخورد نیروهای امنیتی و نظامی روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام سابق فدراسیون فوتبال: گزارشی ۳۰صفحه‌ای درباره همجنس‌گرایی در فوتبال ایران وجود دارد

عبدالرحمان شاه‌حسینی، رئيس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، درگفت‌وگو با یک برنامه تلویزیون ایران، گفت «یکی از نهادهای امنیتی» گزارشی درباره هم‌جنس‌گرایی و «خواسته‌های نامشروع» در فوتبال ایران تهیه کرده است.

شاه‌حسینی گفته است این گزارش «خام» است و باید «بررسی» شود، اما به گفته او «اشخاصی در این حوزه اظهاراتی کرده‌اند و زیر اظهارات‌شان را امضا کرده‌‌اند.»

به گفته رئيس پیشین کمیته انضباطی فوتبال ایران اضافه کرده است که این گزارش «تکان‌دهنده» است، در عین حال اگر این گزارش «ساختگی و کذب» باشد هم «کسانی که چنین ادعاهایی کرده‌اند باید مجازات شوند.»

روزنامه خبر ورزشی هم در این زمینه به نقل از شاه‌حسینی نوشت این گزارش بخشی از «پرونده فساد در فوتبال» بود که در مجلس هم مطرح شد.

این روزنامه به نقل از یک «منبع آگاه» هم خبر داد بخشی از این گزارش ۳۰ صفحه‌ای درباره هم‌جنس‌گرایی در فوتبال «در حراست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش» تهیه شده است، دارای چند «شاهد عینی» بوده و «برخی از شهود» حتی در مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ حاضر شده و سخنان خود را تایید کرده‌اند.

براساس قوانین هم‌جنس‌گرایی در ایران می‌تواند موجب صدور حکم اعدام شود.

چند سال پیش هم پرونده مشابهی در حوزه فوتسال تشکیل و در نهایت چند مربی و فوتسالیست کنار گذاشته شدند. خبر آن‌لاین نوشته است که متهمان آن پرونده در نهایت به فوتسال بازگشتند و اعلام کردند که تشکیل این پرونده تلاشی برای «نابودی ورزش آن‌ها» بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فساد در ایران| فرد مجهول اسناد لواسان، یک بچه ۳ساله و نوه دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی است

پس از صادق لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه و علی‌اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام این بار از نوه سه ساله دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی به عنوان فرد مجهول اسناد ویلاسازی در لواسان نام برده می‌شود.

یاشار سلطانی روزنامه نگار در کانال تلگرامی خود با انتشار اسنادی اعلام کرده است که «در اسناد ‎لواسان فرد مجهولی وجود داشت به نام محمدطاها میرمحمدعلی که چندین پرونده تخلف سنگین در کمیسیون ماده ۱۰۰ به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز داشت.»

یاشار سلطانی روزنامه نگار نوشته است که بعد از پیگیری متوجه شدیم این فرد ‎«نوه دبیر شورای‌عالی امنیت ملی» و یک «پسر بچه ۳ساله» بیشتر نیست که عمده پروانه‌های ساختمانی و تخلفات و جابجایی پو‌‌ل‌ها را به نام او انجام می‌دهند.

موضوع فساد و زمین‌خواری در ایران طی سال‌های اخیر افزایش یافته و نام برخی از مقامات بالا رتبه جمهوری اسلامی در آن ها به چشم می خورد.

پیشتر ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است، از جمله در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود که «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

تصویری که از اسناد فرد مجهول پرونده تخلفات لواسان در کانال تلگرامی یاشار سلطانی روزنامه نگار منتشر شده است.
تصویری که از اسناد فرد مجهول پرونده تخلفات لواسان در کانال تلگرامی یاشار سلطانی روزنامه نگار منتشر شده است.

ماجرای ویلاسازی در شهرک های کلاک و باستی هیلز در لواسان اگر چه چندسالی است آغاز شده اما اواخر سال ۹۷ پرونده تخلفات این ویلاسازی‌ها جنجالی شد.

بنابر گزارش‌ها و اسناد منتشر شده در این ویلاسازی‌ها با وجود مخالفت شورای عالی شهرسازی به تغییر کاربری زمین‌ها از کشاورزی به مسکونی، با دخالت آملی لاریجانی و ناطق نوری این تغییر کاربری‌ها صورت گرفته است.

از جمله ویلاسازی های غیرمجاز در لواسان مربوط به تغییر کاربری کشاورزی به مسکونی به وسعت یک میلیون متر مربع است که از سال ۸۲ آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.

یکی دیگر از شهرک هایی که در آن ویلاسازی‌ شده شهرک ۱۴ هزارمتری باستی هیلز در لواسان است که برخی سایت‌ها در توصیف این شهرک نوشته اند که دور تا دورش دیوار کشیده شده و تنها اهالی ویلا حق ورود و خروج به این منطقه دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG