لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

شهروندان در خاش در اعتراض به قطعی ۸ روزه آب تجمع کردند؛ هشدار درباره چهار سال خشکسالی مداوم در ایران


تصویری از وضعیت آب در سیستان و بلوچستان
تصویری از وضعیت آب در سیستان و بلوچستان

گروهی از شهروندان اسلام‌آباد خاش در استان سیستان و بلوچستان روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد در اعتراض به قطع آب آشامیدنی در مقابل اداره آب و فاضلاب این شهرستان تجمع کردند. در این حال، یکی از مقامات هشدار داده که خشکسالی در ایران برای چهارمین سال متوالی ادامه خواهد داشت.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، آب لوله‌کشی در منطقه اسلام‌آباد خاش هشت روز است که قطع شده است.

ویدئوی منتسب به قطعی هشت روزه آب لوله کشی در منطقه اسلام آباد خاش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

در پی قطع هشت روزه آب آشامیدنی در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان، روز پنج‌شنبه شماری از شهروندان اسلام‌آباد خاش با تجمع در مقابل اداره آب و فاضلاب دست به اعتراض زدند.

بحران کمبود آب در ایران پیشتر در سال‌های گذشته اعتراضات گسترده‌ای را از جمله در استان‌های خوزستان و اصفهان به دنبال داشته است و آن طور که کارشناسان می‌گویند، این بحران ادامه دارد.

چنان که یک مقام سازمان هواشناسی ایران گفته است بارندگی‌های سال جاری نیز «نمی‌تواند کمبود سال گذشته را جبران کند و در ایران کمبود جدی آب وجود دارد.»

به گزارش تجارت‌نیوز در روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد، احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی تأکید کرده که «این چهارمین سال پیاپی خشکسالی است» و «اثرات خشکسالی بیشتر از سال سوم است.»

تداوم خشکسالی و بحران آب در ایران در حالی است که در هفته‌های گذشته بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مناطقی از ایران علاوه بر وارد کردن خسارات گسترده، جان برخی از شهروندان را گرفت.

در این زمینه نامدار بقایی یزدی، استاد دانشگاه در بریتانیا و عضو هیئت هماهنگی پروژه ققنوس ایران، با بر شمردن عواملی از جمله مقاوم‌سازی زیرساخت‌ها، مدیریت درست منابع آب، و ساماندهی زمین‌های سدها و سیستم‌های راهبری آب، به صدای آمریکا گفت که «توسعه زیرساخت‌های اضطراری برای کشور خیلی مهم است»، اما در ۴۵ سال گذشته و پس از انقلاب ۵۷ در ایران چندان توجه به این موارد نشده است.

بررسی خشکسالی و مشکل سیلاب‌ها در ایران با نامدار بقایی‌یزدی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

XS
SM
MD
LG