لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

رسانه ها: برخی کشورها اطلاعات سفر افراد مظنون را با آمریکا تقسیم نمی کنند


یک گروه دیده بان در آمریکا در گزارشی می گوید بیش از ۱۲ کشور شرکت کننده در برنامه ای که اجازه می دهد مردم بدون ویزا به آمریکا سفر توریستی کنند، هویت های تروریست ها یا دیگر اطلاعات مهم را که قانون ایجاب می کند، با نهادهای مسئول در آمریکا تقسیم نمی کنند.

برنامه استثنای ویزا (یا ویزا ویویر) که در سال ۱۹۸۶ به اجرا در آمد، به اتباع برخی کشورها اجازه می دهد برای بالغ بر ۹۰ روز بدون دریافت ویزا و مصاحبه در یک کنسولگری آمریکا وارد این کشور شوند. بریتانیا، آلمان، سوئد، اسپانیا و فرانسه از جمله آنها هستند.

سال پیش، کنگره اقداماتی را که ایجاب می کند آن کشورها مشخصات تروریست های مظنون و سوابق جزایی کسانی را که مایلند وارد آمریکا شوند ارائه دهند سخت تر کرد. این اطلاعات سپس قرار است در اختیار پلیس قرار بگیرد تا وقتی مسافران تقاضای ویزا می کنند بکار رود.

با این حال، به گزارش نشریه پولیتیکو، اداره حسابرسی دولت می گوید متوجه شد بیش از یک سوم کشورهای شرکت کننده در برنامه، چنین اطلاعاتی را تقسیم نمی کنند. در حالی که کشورها ممکن است اطلاعات را از راه های دیگر تقسیم کنند، اما مقامات امنیتی گفتند اطلاعاتی که از طریق قراردادها تقسیم شود برای امنیت ملی اساسی است.

گزارش موجب شده است قانونگذاران نسبت به شکاف امنیتی عمده دیگری ابراز نگرانی کنند. ران دو سانتیس، نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا، و رئیس کمیته فرعی امنیت ملی در مجلس نمایندگان به شبکه خبری فاکس گفت "بسیار خطرناک است، زیرا اکثرا، این ها کشورهای متحد آمریکا هستند که در برخی از آنها رادیکالیسم اسلامی ریشه دوانده است."

دسانتیس گفت: "مشکل این است که جهاد اسلامی به خاورمیانه محدود نیست، در سراسر اروپا، از جمله کشورهایی که در برنامه ویزا مشارکت دارند، فعال است."

دو حوزه نگرانی عمده شهروندان کشورهای شرکت کننده در برنامه استثنای ویزا هستند که از مناطق مرتبط با تروریسم آمده اند و کسانی که در آن کشورها رادیکالیزه شده اند.

برای مثال، شهروندان بلژیک از نواحی محل سکونت چنین افرادی می توانند بر اساس برنامه آزادانه سفر کنند. در حالی که قانونی که اخیرا به تصویب رسید از نظر تکنیکی از ورود اتباع خارجی که به سوریه، ایران، عراق، لیبی و دیگر کشورهای مورد نگرانی رفته اند جلوگیری می کند، اما دولت اوباما در ماه ژانویه اعلام کرد به برخی افرادی که به آن کشورها سفر کرده اند اجازه خواهد داد از برنامه سفر بدون ویژا استفاده کنند.

یک نگرانی دیگر حضور صدها هزار تبعه کشورهای شرکت کننده در برنامه است که پس از ورود به آمریکا بیشتر از مدت تعیین شده در آمریکا مانده اند.

گزارش پولیتیکو می گوید تهدید بهره برداری از برنامه استثنای ویزا تازگی ندارد، و به کسانی که در انفجار بمب در مرکز تجارت جهانی در ۱۹۹۳ و حملات انتحاری در ۱۱ سپتامبر درگیر بودند اشاره می کند.

XS
SM
MD
LG