لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

همدردی با روزنامه نگاران زندانی در واشنگتن


واشنگتن دی سی - وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، در سال گذشته، به سرکوب بی سابقه مطبوعات و بازداشت روزنامه نگاران، و خروج گروهی از آنان از کشور، منجر شد.

بسیاری از مجامع مرتبط با روزنامه نگاری و رسانه ها نسبت به وضعیت روزنامه نگاران ایرانی و بدل شدن ایران به بزرگ ترین و خطرناک ترین زندان روزنامه نگاران در جهان به کرات هشدار داده اند.

غروب روز شنبه، هجدهم ارديبهشت ماه، به منظور همبستگی با روزنامه نگاران زندانی در ایران يک گردهمائی بر پا شده بود. دانشگاه جورج واشنگتن میزبان برنامه ای بود که کمیته همبستگی با خواسته های دمکراتیک مردم ایران آن را تحت نام «شبی در همدردی با روزنامه نگاران در بند در ایران» برگزار کرد.

مجری این نشست، که به زبان انگلیسی برگزار شد، رودی بختیار، مجری سابق شبکه های خبری آمریکایی بود. جدا از سخنرانان ایرانی شاهد حضور چهره های سرشناس آمریکایی، از جمله آقای دریفوس، روزنامه نگار مستقل که در زمان انتخابات دهم در ایران بود، خانم له کاز، مسئول دفتر انجمن روزنامه نگاران بدون مرز در واشنگتن دی سی، و خانم لیدن، گزارشگر رادیو عمومی آمریکا بودیم که تجربه سفر به ایران را نیز داشته است.

بانوان روزنامه نگار، ایران داور اردلان، فرشته قاضی، و فریبا داودی مهاجر نیز در این گردهمائی حضور داشتند.

سخنرانی اکبر گنجی به تشریح روزنامه نگاری و سیاست و روزنامه نگاری و دین اختصاص داشت.

امیر کلینی، دندانپزشک مقیم کالیفرنیا که در زمینه کمک رسانی به پناهندگان در ترکیه فعالیت می کند از دیگر سخنرانان جلسه بود و در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا وضعیت پناهندگان ایرانی در ترکیه را تصویر کرد.

گزارش ها از آواره شدن ۷۰ روزنامه نگار ایرانی در ترکیه، و دستگیری حدود ۵۰ روزنامه نگار ایرانی حکایت دارد. 

XS
SM
MD
LG