لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

در واشنگتن چه می گذرد؟ (نوزدهم آوریل)


حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان و رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان در کنفرانس مشترک خبری خود در کابل در ۲۷ فروردین ۱۳۹۰
حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان و رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان در کنفرانس مشترک خبری خود در کابل در ۲۷ فروردین ۱۳۹۰

روز سه شنبه ۳۰ فروردین کارشناسان سیاست خارجی دو اندیشکده در واشنگتن به دور یکدیگر جمع شدند تا دوام پیشرفت های بدست آمده در خاور میانه و این که چگونه آمریکا می تواند با موفقیت مسؤولیت را به رهبران منطقه انتقال دهد؛ ارزیابی کنند.

انستیتوی صلح ایالات متحده در همین زمینه جلسه بحث و گفتگوئی در مورد « چه کسی نیروهای امنیتی پاکستان را کنترل می کند» ترتیب داده بود.

ایالات متحده آمریکا در تلاش برای تاًمین امنیت بیشتر مرزها و خنثی کردن نفوذ تروریست ها، منابع مختلفی را در اختیار پاکستان که در همسایگی افغانستان است، قرار داده است.

با این همه، نگرانی ها از اینکه رهبران غیرنظامی یا نظامی از کنترل بیشتری در داخل دولت برخوردارند؛ افزایش یافته است.

مرکز پیشرفت آمریکا در واشنگتن نیز روز ۳۰ فروردین ۲ پانل را به سرفصل « دست یافتن به اهداف آمریکا: گفتگو، جنگ یا چیز دیگری بین این دو؟» اختصاص داده بود.

در حال حاضر، ماًموریت آمریکا در پاکستان از نظامی به یک خط مشی بیشتر دیپلوماتیک نزدیک شده است؛ امری که با بدست گرفتن رهبری آن از سوی وزارت امور خارجه آمریکا در چارچوب عملیاتی و آموزشی شکل یافته است.

در واشنگتن اما، پرزیدنت اوباما روز ۳۰ فروردین به کالج دولتی شهر «آناندل» در ویرجینیای شمالی رفت و در یک جلسه یک ساعته با دانشجویان به پرسش و پاسخ در باره بیمه های درمانی همگانی و کاهش کسر بودجه دولت فدرال پرداخت.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه اول اردیبهشت به شهر رینو در ایالت نوادا می رود تا درباره مسؤولیت ها و رفاه اجتماعی که در چارچوب ارزش های مشترک مردم قرار دارد؛ با شرکت کنندگان در مرکز « الکترا ترم»* به بحث و گفت و گو بنشیند.

در این مرکز که یک شرکت کوچک انرژی قابل تجدید در ایالت نواداست، پرزیدنت اوباما درباره انرژی سبز و دوباره سازی انرژی یا در واقع منابع انرژی ارزان و پاک صحبت خواهد کرد.

... و گفت و گوی جمعی در رینو در مسیر همان گفت و گوهائی است که پرزیدنت اوباما امروز در ایالت ویرجینیای شمالی انجام داد.

رئیس جمهوری با استفاده از این فرصت ها درباره دیدگاه هایش در مورد بدهی ها و کاهش کسری بودجه نیز به طور مستقیم با مردم آمریکا گفت و گو خواهد کرد.

*Electra Therm, Inc

XS
SM
MD
LG