لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ (سی ام مارس)


us congress
us congress

دولت پرزیدنت اوباما هدف خود را در باره جهانی عاری از سلاح های اتمی همچنان دنبال می کند.

دولت پرزیدنت اوباما می گوید که نام یک شرکت بلاروسی را تحت قانون تحریم ها علیه ایران که در سال گذشته به اجرا در آمد؛ در فهرست سیاه خود قرار می دهد.

با این همه بنا بر گزارش مجله سیاست خارجی (٢٩ مارس برابر با ٩ فروردین)، سناتور های جمهوری خواه استفاده از قانون اعمال تحریم ها را علیه ایران مورد پرسش قرار داده و می گویند این اقدام ( علیه تنها یک شرکت) برای عملی کردن قانونی که هدفش فشار بیشتر بر این کشور خاور میانه ای( ایران) است کافی بنظر نمی رسد. این مجله همچنین می نویسد که قانون گزاران از جاه طلبی های بحث انگیز اتمی ایران در رابطه با قرار دادن نام شرکت بلاروسی در فهرست سیاه وزارت امور خارجه آمریکا سخن می گویند.

ایران اما همیشه این مسئله را که در پی ساخت سلاح اتمی است، رد کرده است.

و قانون گزاران کنگره آمریکا می گویند چرا تنها باید یک شرکت ( بلاروس) را تحت قوانین اعمال تحریم ها علیه ایران در لیست سیاه قرار داد، سناتور های جمهوری خواه استفاده از قانون اعمال تحریم ها را علیه ایران مورد پرسش قرار داده و در نامه ای به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می نویسند که این اقدام کافی نیست.

سناتور جان کایل، سناتور جمهوری خواه از ایالت آریزونا، سناتور جوزف لیبرمن، سناتور مستقل از ایالت کانکتیکت و سناتور مارک کرک ، سناتور جمهوری خواه از ایالت ایلی نوی می گویند ما این نامه را برای بیان نارضایتی خود بشما می نویسیم، نا رضایتی از این اعلام که دولت قصد دارد تنها یک نام به نام هائی که قانون تحریم های آمریکا را علیه ایران نقض کرده اند، افزوده می شود.

آنان می گویند « ما بر این باور نیستیم که چنین اقدامی توجیه کننده تبعیت کامل از تحریم هائی است که راجع به آن (ایران) در کنگره اتخاذ تصمیم شده است».

سناتور های آمریکائی همچنین از دولت پرزیدنت اوباما خواسته اند که از قانون تحریم ها علیه ایران بهره برداری کند.

... و در راستای باز هم مسئله اتمی است که یک دیپلومات ارشد آمریکائی می گوید آمریکا در جریان گفتگوهای غیر رسمی با مغولستان در باره احتمال پذیرش این کشور آسیای مرکزی برای انبار کردن زباله های اتمی است.

« ریچارد استراتفورد» ١ رئیس دپارتمان انرژی اتمی، ایمنی و امنیتی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در صورت موافقت مغولستان، این زباله های اتمی در ایالت « توو» ٢ که یک منطقه یخی در آن کشور است، ذخیره خواهد شد.

در حال حاضر مقامات وزارت انرژی آمریکا سرگرم گفتگو با همتایان مغول خود در « اولان باتار» ٣ پایتخت مغولستان هستند. ریچارد استراتفورد هنگام ایراد سخنرانی در کنفرانس بین المللی سیاست های اتمی در انستیتوی کارنگی گفت اهمیت داشتن انباری برای ذخیره سوخت اتمی در اینست که در حال حاضر دو کشور کره جنوبی و تایوان (در منطقه آسیای مرکزی) گزینه های متعددی برای انبار کردن مواد اتمی مصرف شده خود در برابر ندارند.

وی که در پانلی در باره همکاری در موافقت نامه های اتمی سخن می گفت به این امر اشاره کرد و گفت « اگر مغولستان این کار را انجام دهد، به گمان من یک گام بسیار مثبت بطرف اصطلاحات بین المللی در مورد ذخیره زباله اتمی خواهد بود».

١Richard Stratford

٢Tuv province

٣Ulaanbaatar

XS
SM
MD
LG