لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

پیامد تحریم های تازه آمریکا علیه ایران


برگردان مقاله روز دوشنبه ۷ ژانویه ۲۰۱۳ روزنامه واشنگتن پست پیرامون تصویب تحریم های تازه آمریکا علیه ایران و تشدید این تحریم ها.

تأیید تحریم های تازه ای که کنگره آمریکا پیشنهاد کرده بود و رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته با امضاء رئیس جمهوری لازم الاجرا شد، به گفته تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی، جامعه ایران و اقتصاد آن کشور را با فشار بیشتر و چالش های بزرگتر مواجه خواهد کرد.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد گفت و گوهای مربوط به پرونده اتمی جمهوری اسلامی، طی سفر اخیر خود به هند گفت که مقام های ایران به نتایج مذاکرات پیش رو خوشبینند.
سخنگوی اتحادیه اروپا چند هفته پیش گفت انتظار می رود دور تازه گفت و گوهای مربوط به فعالیت های هسته ای ایران به زودی برگزار شود.

طی چند هفته اخیر، مقام های جمهوری اسلامی سنت شکنی کرده و به صراحت ابراز کرده اند که اثر تحریم های اقتصادی بر جامعه ایران فراگیر، شدید و بی سابقه بوده است. با این وصف، ایران دست از فعالیت های هسته ای خود برنداشته است.

پیش از امضای فهرست تازه تحریم های لازم الاجرا، به نظر می رسید که باراک اوباما در خصوص تأیید آنها تردید داشته باشد، اما در نهایت این تحریم ها تصویب شد. هدف تحریم های تازه ممانعت از آن است که ایران به آلومینیوم، زغال سنگ و دیگر مواد اولیه لازم برای تولید و ساخت قطعات اتومبیل دست یابد.

مقام های دولت ایالات متحده گفته اند اجرای تحریم های تازه ظرف ۱۸۰ روز آینده آغاز خواهد شد.

در این حال، سیاست های تحریم آمریکا از سوی گروه های گوناگون مورد انتقاد قرار گرفته است. عده ای از این منتقدان معتقدند این تحریم ها راه چاره نیست و مانع از ادامه یا توسعه فعالیت های ایران برای غنی سازی اورانیم نمی شوند و برای مقابله با احتمال تبدیل شدن ایران به قدرتی هسته ای یا دستبابی آن کشور به سلاح اتمی، باید به گزینه های سخت گیرانه تری از جمله گزینه نظامی متوسل شد.

عده ای دیگر نیز برآنند که از طریق تشدید تحریم ها نمی توان به راه حلی منطقی و مسالمت آمیز دست یافت. ماه گذشته گروهی ۲۴ نفری از دیپلمات های پیشین آمریکا و کارشناسان سیاسی و امنیت ملی طی نامه ای خطاب به رییس جمهوری آمریکا از وی خواستند برای رفع بحرانی که جامعه جهانی در مذاکره با ایران با آن روبه روست، راهی غیر از تشدید تحریم ها به کار گیرد. این نامه به فشار تحریم بر ایرانیان عادی و عامه مردم اشاره کرده و بر اثر مخرب آنها بر قدرت خرید و زندگی روزمره مردم تأکید کرده بود.


یکی از امضاکنندگان این نامه تریتا پارسی، رییس انجمن ایرانیان آمریکایی (موسوم به نایاک) است که در گفت و گو با روزنامه واشنگتن پست می گوید:«ورای جدال لفظی که میان طرفین در جریان است، نشانه های پنهانی از آمادگی طرفین به عقب نشینی نسبی از برخی مواضعشان برای رسیدن به توافق مشهود است.»


روزنامه واشنگتن پست در مقاله خود پیرامون تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد با توجه به اعمال سیاست های مهار قیمت برخی اقلام خوراکی از جمله نان و روغن از سوی دولت ایران، بهای این مواد خوراکی هنوز چندان بالا نرفته، اما قیمت تمامی کالاهای دیگر از سال گذشته تاکنون به میزان سرسام آوری افزایش یافته است.

ریال ایران طی سه ماه اخیر بیش از نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. میزان بیکاری در ایران ظرف ماه های اخیر بیشتر شده و میزان تولید خودرو داخلی نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است. مشکل بزرگ دیگری که اغلب ایرانیان گرفتار آن هستند، بهای دارو و خدمات درمانی است.
XS
SM
MD
LG