لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

نگاه چند روزنامه معتبر آمریکا به رویدادهای خاورمیانه


نگاه چند روزنامه معتبر آمریکا به رویدادهای خاورمیانه
نگاه چند روزنامه معتبر آمریکا به رویدادهای خاورمیانه

واشنگتن پست نوشته است: پرزیدنت اوباما از جنبش های دموکراسی در منطقه حمایت می کند؛ چرا که اطمینان دارد دولت های دموکراتیک باثبات تر و امن ترند؛ و در دراز مدت، وجود چنین دولت هایی در منطقه به نفع آمریکا خواهد بود.

این روزنامه با اشاره به آنچه که عدم قاطعیت رئیس جمهوری آمریکا در برابر تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا نامیده نوشته است: این روزها که تاریخ روند پرشتاب تری به خود گرفته است، اوباما با سکوت استراتژیک خود به اعراب پیام می دهد که انقلاب از آن شماست؛ و شما تصمیم گیرندهء نهایی درباره سونوشت خود هستید.

سرمقاله ی روزنامه اینترنتی کریسچن ساینس مانیتور نیز با اشاره به پیشنهاد سناتور جان کری برای اختصاص کمک مالی به پیشبرد جنبش های دموکراتیک در کشورهای عرب، افزوده است: اعراب اگر کمک آمریکا را بخواهند باید خود پاپیش نهند؛ و ما نباید برای ارائه کمک پیشقدم شویم.

این روزنامه می افزاید: از سوی دیگر اگر ایالات متحده بخواهد برای پیشبرد دموکراسی در کشورهای عرب، بودجه ای در نظر بگیرد، بهتر است این کار با هماهنگی با دیگر کشورها، به ویژه اروپا، و احتمالاً ترکیه، و گروه بیست انجام شود. و نباید از نظر دورداشت که در کنار کمک مالی، مشوق هایی همچون سرمایه گذاری و مبادلات بازرگانی نیز می تواند در بازسازی اقتصاد آن کشورها مؤثر واقع شود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در مقاله ای با عنوان "پرسش یکصد و ده میلیارد دلاری" می نویسد: با نگاهی به حرکت خودجوش و خیره کنندهء اعراب برای دموکراسی، این پرسش به میان می آید که: چرا ایالات متحده امسال یکصد و ده میلیارد دلار صرف حمایت از رژیم های فاسد و منفور افغانستان و پاکستان می کند؟ در حالی که حکومت آن دو کشور شباهت زیادی با رژیم های کشورهای عربی دارد که ما از سرنگونی آنها توسط مردم ابراز خوشحالی می کنیم.

به بیان دیگر، اعراب به همت خود، و بدون تحمیل هزینه ای به آمریکا همان کاری را کردند که ما برای انجام آن سال هاست به دولت های پاکستان و افغانستان کمک مالی می دهیم؛ اما هرگز به نتیجه نرسیدیم.

XS
SM
MD
LG