لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۳۱ مه)


صحنه ای از نا آرامی ها در یمن، ۳۱ مه ۲۰۱۱
صحنه ای از نا آرامی ها در یمن، ۳۱ مه ۲۰۱۱

واشنگتن یک تعطیل طولانی آخر هفته را پشت سر گذاشته است. روز دوشنبه پرزیدنت اوباما تغییرات جدیدی را در سطوح بالای ارتش به اطلاع همه رساند و امروز – ۱۰ خرداد – قرار است تا ساعتی دیگر در دفتر کار خود در کاخ سفید گزارش های روزانه را در باره مسائل داخلی و بین المللی دریافت کند. این جلسه در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

ساعاتی پس از نیمروز، پرزیدنت اوباما با مشاوران ارشد خود در دفتر کارش ملاقات خواهد کرد. این جلسه نیز در پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر امروز در واشنگتن، کنفرانس هائی درباره مسائل بین المللی در جریان است که از آن جمله باید به کنفرانسی در مورد « ناآرامی های خاور میانه و گزینه هائی که در برابر ایالات متحده آمریکا قرار دارد» اشاره کرد. این کنفرانس امروز در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی برگزار می شود.

درگیری اخیر آمریکا در لیبی در اجرای قطعنامه شماره ۱۹۷۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد در حمایت از مردم لیبی، ادامه زد و خوردها بین نیروهای امنیتی در یمن و ادامه اعتراض ها به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری آن کشور برای ترک قدرت و همچنین نگرانی از ادامه نا آرامی ها در سوریه بخشی از مجموعه مسائلی است که آمریکا باید در رویاروئی با آن سیاست خود را اتخاذ کند.

بخش دیگری از نگرانی آمریکا و اتخاذ تصمیم درباره آن که در کنفرانس امروز مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت، مسئله ادامه در گیری ها در سوریه است.

بنا بر گزارش روزنامه واشنگتن پست، مقام های ارشد آمریکائی می گویند ایران بر اعزام آموزش دهندگان و مشاوران خود به سوریه افزوده است.

در بین این گروه ها حتی نیروهای ویژه سپاه قدس نیز دیده می شوند. این نیروهای کمکی برای در هم شکستن تظاهرات ضد دولتی در سوریه که مهم ترین متحد ایران در منطقه بشمار می رود، مورد استفاده قرار می گیرند.

رابرت زارت یکی از مشاوران اتخاذ روش ها در واشنگتن می گوید امنیت ملی آمریکا و همچنین امنیت منطقه با یک رهبری جدید در سوریه بهتر امکان پذیر خواهد بود. در غیر این صورت واشنگتن پیامی که می فرستد این خواهد بود که هر رژیم جنایت کاری می تواند مردم خود را بکشد، با تروریست ها همنشین شود، تعهدات بین المللی خود را زیر پا بگذارد و تولید سلاح های اتمی را دنبال کند و با هیچ نتیجه و پی آمدی نیز روبرو نشود.

یکی از کسانی که در کنفرانس امروز در باره سیاست خارجی آمریکا و چگونگی اعمال آن در کشورهای خاور میانه و آفریقای شمالی سخنرانی خواهد کرد، نیکلاس برنز* معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی است.

*Nicholas Burns

XS
SM
MD
LG