لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (پانزدهم مه)


«تام دانیلون»، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما
«تام دانیلون»، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما

کاخ سفید بامداد روز دوشنبه – ۲۶ اردیبهشت - میزبان نشستی در چارچوب یافتن یک استراتژی بین المللی برای فضای مجازی سایبری است. در این نشست سفرای کشورهای خارجی، رهبران صنعت تکنولوژی، کارشناسان سیاست خارجی، حقوق بشر و جامعه مدنی و همچنین مقام های عالی دولت پرزیدنت اوباما شرکت دارند.

«جان برنن»، مشاور پرزیدنت اوباما در امر مبارزه با تروریسم و امنیت داخلی و «هاوارد اشمیت»، مشاور ویژه رییس جمهوری و هم آهنگ کننده فضای مجازی سایبری، میزبان این نشست خواهند بود.

کاخ سفید می گوید این نخستین نشست در نوع خود خواهد بود که دیدگاه جامع ما و راهکارهای اجرایی آن را برای همکاری با جامعه بین المللی در آینده در چارچوب فضای مجازی سایبری مشخص می کند.

علاوه بر آن، برنامه ما برای همکاری با سایر کشورها و مردم در جهت تضمین کامیابی و موفقیت، امنیت و آزاد بودن در دنیایی است که به شکلی فزاینده به صورت یک شبکه در آمده است.

در این نشست، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، اریک هولدر وزیر دادگستری و دادستان کل کشور و همچنین وزرای تجارت و امنیت داخلی و قائم مقام وزیر دفاع نیز اظهاراتی بیان خواهند کرد.

دولت اوباما از اوایل شروع کار خود در صدد راهکارهایی برای تامین ایمنی سایبری بود و در این راستا پرزیدنت اوباما در ماه فوریه ۲۰۰۹ طرحی را برای بازنگری استراتژی آمریکا در تامین امنیت سایبری ارائه کرد، طرحی که بخشی از آن در ماه مه همان سال به نتایج ملموسی دست یافت و پس از آن یک هم آهنگ کننده ویژه مسؤول هم آهنگی روش ها و فعالیت های امنیتی فضای مجازی سایبری در کاخ سفید شد.

علاوه بر آن، مسئله آزادی های فردی و مدنی نیز در چارچوب این طرح قرار گرفته است.

... و در رویدادی دیگر دکتر محمد جبرئیل و سایر اعضای دفتر اجرایی شورای ملی انتقالی لیبی* به دعوت آمریکا به کاخ سفید آمده و با مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما و همچنین برخی از مقام های دولتی آمریکا ملاقات و گفت و گو کردند.

این ملاقات که بعد از ظهر ۲۳ اردیبهشت در کاخ سفید انجام شد، در ادامه مشورتهایی است که دولت اوباما و رهبری این شورا درباره شرایط موجود در لیبی با یکدیگر انجام داده اند.

«تام دانیلون»، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما در مورد دیدگاه آمریکا گفت که شورای ملی انتقالی لیبی صدای مشروع و بر حق مردم آن کشور است.

در همین حال آقای دانیلون بر این مسئله نیز تاکید کرد که قذافی مشروعیت خود را در رهبری لیبی از دست داده است، وی مجدا تاکید کرد که پرزیدنت اوباما خواهان آن است که قذافی بی درنگ مسند قدرت را ترک کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دکتر جبرئیل در این باره که چگونه آمریکا و گروه کشورهای ائتلاف می توانند به شورای ملی انتقالی لیبی کمک کنند، مذاکره کردند.

آقای دانیلون تعهد شورای ملی انتقالی لیبی را در انتقال دموکراسی برای لیبی ستود.

*Transitional National Coumvil/TNC

XS
SM
MD
LG