لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

در واشنگتن چه می‌ گذرد (۳۱ ژوئیه)


صحن مجلس سنای آمریکا، ۳۰ ژوئیه
صحن مجلس سنای آمریکا، ۳۰ ژوئیه

میچ مک کانل رهبر اقلیت جمهوری خواه در سنای آمریکا بامداد روز یکشنبه ۳۱ ژوئیه به خبرنگاران گفت «من فکر می‌ کنم به توافق بسیار نزدیک شده ایم»، توافقی که سقف بدهی‌ها را زیاد می‌ کند و در همان حال از هزینه‌های دولت می‌ کاهد. با این همه یکی‌ از مقام های کاخ سفید بامداد روز یکشنبه گفت توافق «هنوز به آن مرحله نرسیده است.»

شب گذشته سناتور هری رید رهبر اکثریت دموکرات در سنا گفته بود که رای گیری برای لایحه پیشنهادی وی روز یکشنبه انجام خواهد شد.

لایحه ‌ای که از سوی جان بینر رئیس مجلس نمایندگان روز جمعه به تصویب رسید، با مخالفت سناتور‌های دموکرات مجلس سنا که اکثریت را به دست دارند، مواجه شد. به همین جهت هری رید رهبر اکثریت سنا طرحی پیشنهاد کرده است که با توجه به اکثریت دموکرات در سنای آمریکا روز یکشنبه به تصویب خواهد رسید. اما این نیز به تنهایی نمی‌ تواند مشکل را حل کند زیرا در نهایت باید لایحه‌ای برای رئیس جمهوری فرستاده شود که مورد توافق هر ۲ پیکره کنگره واقع شده است. به همین جهت حتی پس از تصویب لایحه سناتور رید، باز هم ۲ پیکره کنگره باید به توافقی دو جانبه دست یابند تا بتوانند آن را به صورت یک لایحه برای امضای رئیس جمهوری ارسال کنند، لایحه‌ ای که پس از امضا به صورت قانونی در خواهد آمد.

احتمال عدم توافق بین نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه در کنگره آمریکا که می‌ تواند ایالات متحده آمریکا را در چارچوب ناتوانی در پرداخت بدهی‌هایش در راس موعد مقرر - ۲ ماه اوت یا ۲ روز دیگر - قرار دهد، بازار‌های مالی جهان را در باره اقتصادی که پیش از آن نیز آسیب پذیر بوده، مورد تاثیر قرار داده است.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز یکشنبه خود می‌ نویسد یک چیز مسلم است و آن این است که با فشار جمهوری خواهان در کنگره آمریکا، پرزیدنت اوباما برای انتخاب سیاست‌های خود در چارچوب بودجه به راست متمایل شده و شکاف را در حزب خود، در حالی‌ که حزب(دموکرات) به سوی انتخابات آینده‌ می‌ رود، عمیق تر کرده است.

آقای اوباما که می‌ خواهد رای دهندگان مستقل را برای انتخابات آینده‌ به سوی خود جلب کند، نحوه سخن گویی جمهوری خواهان را اقتباس کرده و در برخی‌ از موارد روش‌ های آنان را نیز بر گزیده است. این در حالی‌ است که برای جدا شدن از لیبرال‌ها در برخی‌ از موارد علائمی‌ نیز داده است. بنا بر گفته نیویورک تایمز، گفتگو‌های مربوط به تصویب بودجه دولت (افزایش سقف بعدی و کاستن از هزینه‌های دولت فدرال)، اوباما را از حزب خود -حزب دموکرات - دور کرده است.

XS
SM
MD
LG