لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

دهمین دوره نمایشگاه کتاب واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار شد


دهمین دوره نمایشگاه کتاب واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار شد
دهمین دوره نمایشگاه کتاب واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار شد

ده سال پیش کتابخانه کنگره آمریکا که بزرگترین کتابخانه جهان بشمار می آید، مبتکر برگزاری نمایشگاه کتاب در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده شد که امروزه و باوجود جوانی، سادگی، و کم هزینه بودنش، به یکی از رویدادهای تاثیرگذار فرهنگی در جامعه آمریکا تبدیل شده است.

یکی از ویژگی های تاثیرگذار نمایشگاه کتاب واشنگتن، رایگان بودن کلیه برنامه هایش است. برنامه هایی همچون: کتابخوانی ها، سخنرانی ها، اجرای نمایشهای کمدی، نمایش فیلم آن که به جلب و جذب همه طبقات جامعه، بویژه کودکان و نوجوانان دوستدار کتاب شده که این خود به آشنایی هرچه بیشتر کودکان با نویسندگان، شاعران، و طراحان کتاب کمک می کند.

دومین ویژگی این نمایشگاه، اجرای برنامه های آن در فضای باز باغ ملی روبروی کنگره و تاکیدی بر غیرتشریفاتی بودن و مردمی بودن نمایشگاهی ست که هدف عمده اش تشویق هرچه بیشتر مردم عادی به کتابخوانی بعنوان پدیده ای ضروری برای پرورش درونی نسلهای کنونی و آینده و ارتقای جایگاه فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.

جیمز بیلینگتون، مدیر کتابخانه کنگره آمریکا در پیام خود به مناسبت برگزاری دهمین دوره نمایشگاه کتاب واشنگتن آورده است: «نویسندگان، شاعران، و طراحان کتاب بیش از هفتاد ملت در این نمایشگاه شرکت کرده اند تا در گفتگو با مخاطبان و مردم از چگونگی خلق آثارشان حرف بزنند.»

مدیر کتابخانه کنگره آمریکا در پیام خود افزوده است: «همه ایالات متحده پشتیبان غنا و تنوع میراث ادبی آمریکا هستند؛ از این رو همه 50 ایالت غرفه خود در این نمایشگاه را دارند... کنگره آمریکا یکی از بزرگترین پشتیبانان ادبیات در تاریخ جهان مدرن و برخوردار از مجموعه ای بی نظیر از آثار ادبی جهان است.»

هزینه عمده برگزاری این نمایشگاه را کتابخانه کنگره آمریکا و گروهی از موسسات مالی و تولیدی خصوصی تامین کرده اند. در نمایشگاه امسال نویسندگان سرشناسی از سراسر جهان شرکت کرده بودند. ایزابل آلنده، نویسنده شیلیایی، اورهان پاموک نویسنده ترکیه ای برنده جایزه نوبل ادبیات، لورا بوش همسر پرزیدنت بوش که خود آموزگار و نویسنده کتاب کودکان و از بانیان اصلی این نمایشگاه است و ژولیس فایفر، نویسنده، کارتونیست و فیلمنامه نویس محبوب کودکان با 50 سال سابقه کار ادبی برای کودکان شماری از گروه بزرگ نویسندگان و مولفان شرکت کننده در این رویداد فرهنگی بودند. برآورد شده که بیش از یک صدهزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

XS
SM
MD
LG