لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دهم مه)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (دهم مه)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (دهم مه)

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید واقعیت آنست که یک آمریکای کامیاب و پر رونق برای چین بهتر است و همینطور یک چین پیشرفته و موفق برای آمریکا بهتر است.

هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بامداد امروز – ۲۰ اردیبهشت – با ایراد یک سخنرانی مراسم امضای ۶ قرارداد جدید را در چارچوب اتحاد اقتصادی بین آمریکا و چین افتتاح کرد. این مراسم در کنار سومین سالگرد گفتگوهای اقتصادی و استراتژیک چین و آمریکا در وزارت امور خارجه برگزار می شود.

همکاری دو جانبه آمریکا و چین در چارچوب انرژی و محیط زیست « ۱۰ سال همکاری انرژی و زیست محیطی» یا تی- وای- اف* نام گرفته است. قرار است پس از گفتگوهای استراتژیک و اقتصادی آمریکا و چین، خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، آقای گایتنر وزیر خزانه داری و وزیر امور خارجه چین متفقاً بیانیه ای صادر کنند. چگونگی روابط آمریکا با چین در چارچوب اقتصادی و سیاسی، یکی از اولویت های ارشد دولت اوباما بحساب می آید.

از سوی دیگر در واشنگتن، دفتر امور مطبوعاتی کاخ سفید طی انتشار بیانیه ای می گوید پرزیدنت اوباما ۱۷ ماه مه جاری – ۲۷ اردیبهشت – ضیافتی را در کاخ سفید به افتخار ماه آمریکائی های یهودی تبار برگزار خواهد کرد. در این میهمانی، خطوط مشخصه سهم و نقش یهودیان در آمریکا مطرح خواهد شد.

در اعلامیه دیگری پرزیدنت اوباما با اشاره به سالروز استقلال اسرائیل که در ۶۳ سال پیش بوقوع پیوست می گوید هنگامی که استقلال اسرائیل اعلام شد، آرمان وجود کشوری برای مردم یهود در سرزمین تاریخی خودشان سرانجام به تحقق پیوست. در همان روز، آمریکا نخستین کشوری بود که این استقلال را به رسمیت شناخت.

پرزیدنت اوباما می گوید در حالی که اسرائیلی ها استقلالی را که با زحمت بدست آورده اند؛ گرامی می دارند من بهترین ها را از سوی مردم آمریکا برای مردم اسرائیل آرزو می کنم.

پرزیدنت اوباما می گوید اکنون دوران تغییرات عمده ای در خاور میانه و شمال آفریقاست و در همان حال که مردم منطقه با شهامت راه اداره سرنوشت خود را بدست خود دنبال می کنند، من می دانم که اسرائیل همیشه یکی از نزدیک ترین متحدان ما خواهد بود. وی می گوید من بر این باورم که این منطقه با توجه به این که مردم قادرند آرمان های مشروع خود را بثمر برسانند، می تواند در صلح و آرامش زندگی کند.

در حال حاضر با توجه به چگونگی شکل گیری دموکراسی در خاور میانه و شمال آفریقا – مسئله ای که ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای عضو گروه ائتلاف را به یک تلاش جمعی در جهت تحقق آرمان های مردم منطقه واداشته است – ملاقات های رئیس جمهوری آمریکا و مقامات ارشد دولت وی با رهبران برخی از کشورهای آن منطقه برای کمک به تحقق این خواست بین المللی همچنان ادامه دارد.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در اعلامیه ای می گوید پرزیدنت اوباما روز سه شنبه آینده - ۲۷ اردیبهشت – با ملک عبداله دوم پادشاه اردن ملاقات و مذاکره خواهد کرد. قرار است رئیس جمهوری در باره تحولات منطقه ای، راه های همکاری در زمینه اصلاحات سیاسی و اقتصادی و همچنین راه هائی که بتواند روابط ۲ کشور آمریکا و اردن را عمیق تر کند، با ملک عبداله دوم گفتگو کند.

اردن و مصر ۲ کشور مسلمانی بودند که طی دهه های گذشته دارای روابطی دوستانه با اسرائیل بوده و از استقلال آن کشور حمایت کرده اند.

*Ten Year Framework on Energy and Environment Cooperation: TYF

XS
SM
MD
LG